Posiadanie dziecka to wielka radość, ale i odpowiedzialność. Starasz się, aby niczego mu nie brakowało. Chcesz przy tym zapewnić mu ochronę na wypadek jakichkolwiek przykrych zdarzeń.

Również przebywając w podróży z pociechą, oprócz rozrywki, musisz zadbać o jej bezpieczeństwo. Wyjaśniamy, jak zrobić to najlepiej.

Wykup odpowiednie ubezpieczenie

ubezpieczenie-dziecka

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wciąż nowe polisy. Odpowiedzialny rodzic nie omieszka skorzystać z najlepszej, aby w ten sposób chronić swoje dziecko w podróży. Warto jednak, abyś odpowiednio dokładnie przeanalizował oferty, nie sugerując się jedynie ich nazwą.

Może się bowiem okazać, że wybierając np. ubezpieczenie szkolne, dziecko ubezpieczone jest nie tylko w szkole, ale i podczas wakacji, a więc nie będzie Wam już potrzebna wyspecjalizowana polisa wakacyjna.

Ubezpieczenie kupione z wycieczką

Biura podróży zobowiązane są zapewnić ochronę swoim klientom. Wynika to z ustawy o świadczeniu usług turystycznych. Według niej taka polisa musi pokrywać koszty leczenia i chronić w razie nieszczęśliwych wypadków (NNW). Czy jest to jednak ochrona wystarczająca? Niekoniecznie.

Zapewniona zostaje jedynie podstawowa opieka. W przypadku gdy dziecko wyjechało do kraju, gdzie koszty leczenia są wysokie, ubezpieczenie, które zapewnia biuro podróży, może pokrywać jedynie ułamek sumy potrzebnej na leczenie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jeśli Twoje dziecko wyjeżdża za granicę, powinieneś wyrobić mu EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak to także nie jest wystarczające zabezpieczenie. Zakres tej karty, jak sama nazwa wskazuje, jest bowiem ograniczony geograficznie.

Sprawdź więc, czy państwo, do którego wyjeżdża Twoja pociecha, honoruje tę kartę. Nawet jeżeli tak jest, to w razie nieszczęśliwego wypadku możecie liczyć zaledwie na refundację podstawowych usług medycznych, czyli takich, które ratują zdrowie i życie.

Dodatkowo w ramach EKUZ można leczyć się jedynie w placówkach, które podpisały umowy z odpowiednikiem naszego NFZ. W przypadku konieczności transportu medycznego do Polski jego koszt nie zostanie pokryty.

Jakie ubezpieczenie będzie wystarczające?

Wykupując polisę, musisz zwrócić uwagę na jej zakres. Sprawdź dokładnie, do jakiej wysokości pokryte zostaną koszty leczenia. Jeśli Twoje dziecko wybiera się do kraju spoza Unii Europejskiej, sumy te powinny być naprawdę wysokie.

Wspomnijmy chociażby Stany Zjednoczone, gdzie opieka medyczna jest bardzo droga, a doliczając transport i nie posiadając odpowiedniego ubezpieczenia, możecie narazić się na ogromne koszty, które doprowadzą domowy budżet do ruiny.

Ponadto upewnij się, że polisa chroni dziecko na wypadek nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Sprawdź, czy ochroną objęte są również straty spowodowane przez pociechę, tak aby wszelkie szkody pokryte zostały przez TU, a nie przez Ciebie.

Dodatkowo, jeśli chodzi o ubezpieczenie podróżne, warto, abyś zabezpieczył bagaż, zwłaszcza elektronikę, którą dziecko przy sobie posiada, zarówno na wypadek kradzieży, jak i zagubienia. Ostatecznie, jeśli Twoja pociecha wybiera się na kolonie, obóz sportowy lub planowane są jakiekolwiek aktywności fizyczne, polisa powinna pokrywać nieprzewidziane skutki takich aktywności.

Wysyłając dziecko na kolonie czy obóz, ale także, gdy podróżuje z Tobą, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Zapoznaj się skrupulatnie z ofertami, aby wybrać taką, która dostosowana jest do Waszych potrzeb, a także celu i charakteru podróży.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.