Wakacje nieubłaganie zbliżają się do końca, ale to wcale nie musi oznaczać końca sezonu urlopowego. Polski sierpień czy wrzesień nie jest już najlepszym czasem na wylegiwanie się nad rodzimym morzem, ale z kolei Morze Śródziemne – co prawda bardziej odległe – ale wciąż ciepłe i przy tym stosunkowo tanie. A żeby obniżyć koszty urlopu, warto przemyśleć również propozycje dostępne od ręki np. oferty last minute w Chorwacji. To urokliwy kraj, pełen zabytkowych miast i fenomenalnych krajobrazów.

Dalmacja przede wszystkim

Rozległy obszar, obejmują środkową i południową część Chorwacji, obfitujący w ogrom pięknych miast i zabytków, których nie można przegapić. W Dubrowniku, znanym jako „Perła Adriatyku” koniecznie trzeba zobaczyć mury obronne, średniowieczne graffiti i wybrać się kolejką linową na wzgórze Srd, skąd podziwiać można przepiękną panoramę miasta z widokiem na pomarańczowe dachy.

Nieopodal Dubrownika odwiedzić można plażę Pasjača, jedną z najpiękniejszych w całej Chorwacji.

[irp]

Zachwyca nie tylko nieskazitelnie czysta woda, ale również widok stromych klifów wznoszących się nas morzem. Split to zabytkowe miasto, którego budowle sięgają czasów starożytności, pełne kawiarenek i uliczek idealnych na spacery i odpoczynek.

Trogir, położony niedaleko Splitu, również kusi zabytkową architekturą – obowiązkowo należy zobaczyć Bramę Lądową, Pałac Stafileo czy Katedrę św. Wawrzyńca. Korcula to wyspa w południowej części Dalmacji. Zachwyca renesansową architekturą oraz bardzo rzadki w tej okolicy, piaszczystymi plażami.

W największym mieście na wyspie – również o nazwie Korcula – można wypocząć i w spokoju przechadzać się uliczkami, po których kroczył niegdyś także Marco Polo, który właśnie stąd się wywodzi.

Na liście koniecznych do zobaczenia miejsc jest również park narodowy Krka – pełen malowniczych jezior o przejrzystej wodzie i zachwycających wodospadów.

Inne chorwackie zakątki

Dalmacja to jednak nie cała Chorwacja, zwłaszcza że gdyby zatrzymać się tam, nie sposób odwiedzić stolicę państwa. Zagrzeb jest największym miastem w kraju i stanowi uznany ośrodek kulturalny i  rekreacyjny, bogaty w muzea, parki, galerie i kawiarnie.

Niedopuszczalne byłoby ominąć najpiękniejszej okolicy, czyli starego miasta – Gornji Grad. Niecałe 150 km od Zagrzebia znajduje się park narodowy Jezior Plitwickich. To kompleks 16 jezior połączonych ze sobą wodospadami. Woda ma iście turkusowy kolor, przez co widoki zapierają dech w piersiach.

[irp]

Rovinj to z kolei najbardziej polecane do odwiedzenia miasto na półwyspie Istria – uwielbiane przez artystów, z uwagi na wąskie uliczki, które znakomicie nadają się do fotografowania i malowania.

Innym wartym odwiedzenia miastem w Istrii jest Pula. Będzie gratką dla amatorów starożytnych zabytków rzymskich, na czele z ocalałym amfiteatrem, prawie tak zachwycającym jak włoskie Koloseum.

Z kolei wielbiciele imprez z pewnością polubią region Kvarner, położony nieco bardziej na południe. Tamtejsza miejscowość Novaljai i plaża Zrce znane są jako „chorwacka Ibiza”, z powodu klubów i dyskotek przyciągających imprezowiczów z całego świata.

Chorwacja last minute

Czy warto czekać do ostatniej chwili, aby wykupić wakacje? Odpowiedź jest prosta – WARTO! Największą zaletą jest możliwość skorzystania z tańszej oferty. W okresie wakacyjnym wczasy last minute w Chorwacji mogą być tańsze o 500 czy 800 złotych, ale poza sezonem za tydzień w dobrym hotelu z wyżywieniem zapłacimy często nawet tylko 1000 złotych.

Ponieważ oferty last minute dotyczą wyjazdów w ciągu kilku (rzadziej kilkunastu) dni, to kluczowa jest czujność na pojawiające się okazje.

Nie zawsze uda się znaleźć ofertę w konkretnej okolicy i upatrzonym hotelu, niemniej jednak w Chorwacji, typowo turystycznym państwie, można przebierać wśród propozycji. Oferty z ostatniej chwili wcale nie wiążą się z gorszą jakością miejsc noclegowych czy obsługi.

Są okazją nie tylko dla klienta, ale również dla touroperatora, który woli sprzedać (taniej to lepiej niż wcale) ostatnie miejsca w danym hotelu czy na konkretny charter samolotu. Więc jeśli tylko możliwości czasowe pozwalają, wczasy last minute, zwłaszcza w Chorwacji, to znakomite rozwiązanie.

0 Udostępnień
Będąc w pełni świadomą, że wszystko co posiadamy (czy materialnie czy jako umiejętności, zdobyta wiedza) ma największą wartość w momencie jak się tym dzielimy z innymi, chciałabym się z Wami dzielić swoim doświadczeniem życiowym i wiedzą jaką posiadam. Będę pisać o tym co jest moją pasją : o ZDROWYM ŻYWIENIU, ZDROWYM LIFESTYLE’U i co za tym idzie zdrowej Duszy i Psychice. Tel. komórkowy: 603-334-556, e-mail: nw34@gmail.com