Wybierając pierwszy wózek dla dziecka, wielu rodziców stara się znaleźć kompromis pomiędzy praktycznością a ceną takiego pojazdu. Nie ma jednak jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki wózek dla dziecka będzie najlepszy.
Warto wiedzieć natomiast, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań, aby móc wybrać właśnie to „najpraktyczniejsze” z punktu widzenia rodzica. Co więc należy pamiętać, zanim kupimy pierwszy wózek?
Rodzaje wózków – co mamy do wyboru?
Spis treści
Wózki dziecięce można podzielić na dwa typy pojazdów: jednofunkcyjne i wielofunkcyjne. W pierwszej grupie mieszczą się wózki spacerowe oraz gondole, natomiast w drugiej wózki dwa w jednym lub trzy w jednym. Taki pojazd będzie więc łączył funkcję:
- gondoli,
- spacerówki,
- ewentualnie nosidełka/fotelika na stelażu.
Mogłoby się wydawać, że zakup wózka X w 1 to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Najpierw taki pojazd pełni rolę gondoli naprzemiennie z funkcją nosidełka na jeżdżącym stelażu, a później staje się spacerówką. W praktyce, wielu rodziców żałuje jednak takiego zakupu.
Dlaczego? W głównej mierze ze względu na to, że jest to rozwiązanie na kilka lat, a w tym czasie zarówno potrzeby dziecka, jak i potrzeby rodzica mogą ulec znaczącym zmianom.
Poza tym należy liczyć się z tym, że wózek 2w1 czy 3w1 zawsze jest cięższy i bardziej masywny niż ten jednofunkcyjny. Kosztuje też więcej, choć wydatek zwraca się w momencie, kiedy trzeba kupić dla dziecka wózek spacerowy, czyli po 6. miesiącu życia. Dlaczego czasami lepiej kupować więc osobno wózki gondole i spacerówki?
Kiedy jednofunkcyjny wózek będzie lepszy niż wózek wielofunkcyjny?
Pierwszy wózek dla dziecka, czyli gondolę, rodzice kupują zwykle jeszcze przed porodem lub tuż po rozwiązaniu. Na tym etapie mogą spodziewać się, jak duży wózek będzie im potrzebny. Ponieważ gondola ma zamkniętą konstrukcję, pod uwagę należy wziąć nie tylko wzrost niemowlęcia, ale również porę roku.
Jeśli wózek kupowany jest na zimę, trzeba przewidzieć w budce miejsce na śpiworek czy grubszy koc. Wózek gondola będzie służył dziecku przez co najmniej 6 miesięcy życia – dopóki nie opanuje sztuki samodzielnego siedzenia. Na tym etapie rodzic powinien pomyśleć o tym, na jakich elementach pojazdu najbardziej będzie mu zależało w trakcie spacerów.
Może to być duży kosz na zakupy, regulowana wysokość rączki, a także dobra amortyzacja. To właśnie kwestia amortyzacji w dużej mierze różni wózki gondole od spacerówek – w gondoli dziecko często zasypia, zatem rodzic powinien móc ukołysać je do snu w trakcie spaceru.
Korzystając ze spacerówki przez pierwsze pół roku, rodzic weryfikuje swoje potrzeby odnośnie wózka dla dziecka. Poza tym maluch rośnie, a w przypadku większych dzieci kluczowy okazuje się wybór spacerówki, która zwyczajnie posłuży mu jak najdłużej. Z reguły, wózki spacerowe mogą znosić obciążenie do około 25 kg. Ważne będzie też to, aby dobrze się prowadziły, dlatego zwrotne koła to podstawa.
Jeśli maluch nadal śpi w wózku podczas spacerów, siedzisko powinno posiadać regulację wysokości oparcia. Wskazana będzie też duża budka z ochroną przeciwsłoneczną i moskitierą. Przy wyborze spacerówki wielu rodziców stawia na pojazdy lekkie i kompaktowe.
Również tutaj nie można mieć jednak wszystkiego, zatem niższa waga wózka często uzyskiwana jest kosztem niższego komfortu jazdy. Rodzic musi znaleźć więc kompromis, który pozwoli mu zadbać zarówno o własną wygodę, jak i o wygodę malucha.
Jak widać, zakup osobnego wózka typu gondola i wózka typu spacerówka będzie korzystniejszy, jeśli rodzic nie ma pewności, czego oczekuje od takiego pojazdu, a dotyczy to większości mam i ojców. Kupując osobno gondolę i spacerówkę, można upewnić się, że jeden i drugi pojazd będzie w pełni funkcjonalny – czyli najbardziej praktyczny. Jak zatem wybrać idealny wózek?
O czym pamiętać przy wyborze wózka dla dziecka?
Aby wózek dla dziecka był praktyczny, musi odpowiadać potrzebom dziecka i przyszłym zastosowaniom. Niezależnie od tego, czy sięgamy po model 3w1 czy po samodzielną gondolę lub spacerówkę, musimy zwrócić uwagę między innymi na wagę pojazdu, jego bezpieczeństwo, materiały, z jakich został wykonany (zwłaszcza koła), a także na detale.
Warto nadmienić także, że obok klasycznych wózków spacerowych rodzice mają do wyboru także specjalne wózki do biegania. Są to zwykle modele trójkołowe, przystosowane do szybkiej jazdy, czyli z systemem eliminującym silne drgania. Osobną kategorię stanowią też wózki dla bliźniąt i wieloraczków. Te dzieli się ze względu na sposób ułożenia siedzisk, które mogą ze sobą sąsiadować lub zostać ulokowane jeden za drugim.
Co więc będzie najważniejsze przy wyborze wózka? Na bezpieczeństwo dziecka mają wpływ między innymi: dobre hamulce, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa czy zabezpieczenie przed przypadkowym złożeniem wózka. Na komfort małego pasażera wpływa z kolei szerokość siedziska, opcje regulacji, duży daszek czy odpowiednia wentylacja.
Na wygodę prowadzenia wózka największy wpływ ma zaś jego amortyzacja i rodzaj zastosowanych kół – pompowane świetnie prowadzą się w każdym terenie, ale są ciężkie i problematyczne w eksploatacji, dlatego do jazdy po mieście poleca się te z elastycznej pianki.