W czasach, w których rozwój osobisty stał się nie tylko modny, ale i konieczny, regały z książkami psychologicznymi są równie często oblegane przez czytelników, co półki z literaturą piękną. W pędzącym świecie, pełnym oczekiwań i rywalizacji, niezbędne okazuje się głębsze poznawanie siebie i innych ludzi.

Istotnie pomagają w tym poradniki psychologiczne. Oto 6 pozycji, których nie napisali pseudocoachowie prawiący banały. To publikacje poszerzające samoświadomość.

Wysoko wrażliwi – Elaine N. Aron

psychologiczne

Elaine N. Aron to amerykańska psycholożka i autorka wielu badań klinicznych. Pierwsza część jej książki Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza stała się światowym bestsellerem. Aron przede wszystkim trafiła personalnie do wielu osób, które jako wysoko wrażliwe mogły się lepiej poznać, podbudować poczucie własnej wartości, zaleczyć rany z dzieciństwa i wykorzystać mocne strony swojego usposobienia w codzienności.

Z kolei czytelnicy, którzy wysoko wrażliwych mają w swojej rodzinie bądź bliskim otoczeniu, w końcu mogli ich lepiej zrozumieć. Aron zamieściła wewnątrz test na wykrycie aspektów wysokiej wrażliwości oraz przedstawiła metody pracy ze sobą, a także sposoby na radzenie obie z nadmiernym pobudzeniem.

Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach – Stephen Briers

Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach to książka autorstwa brytyjskiego psychologa klinicznego dr. Stephena Briersa, który pojawiał się jako ekspert w BBC Three, Channel 4 czy Channel 5. Tytuł jego publikacji mówi sam za siebie.

Briers rozprawia się z pseudopsychologicznymi twierdzeniami. Psycholog nazywa autorów takich treści nauczycielami „kultu cargo”, gdyż teksty takie pozornie wydają się specjalistyczne, a w rzeczywistości ich twórcy unikają właściwej, złożonej metodologii.

Nic nie przychodzi łatwo, szybko i przyjemnie, a szczęście nie jest na wyciągnięcie ręki. Rozprawienie się z własnymi demonami to trudna i wielowymiarowa praca, nierzadko wymagająca pomocy specjalisty. Stephen Briers obala najbardziej krzywdzące nas mity, jednocześnie zachowując pokorę.

Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego – Richard Taylor

Z telewizji, prasy czy Internetu każdego tygodnia można dowiedzieć się o dokonaniu jakiegoś przestępstwa. Ofiarami są często najbliżsi członkowie rodziny – matka, ojciec, dziadkowie, kuzynostwo, a nawet dziecko. Niektórzy przestępcy dopiero po fakcie zdają sobie sprawę z tego, co zrobili, i wyrażają szczere ubolewanie. Inni są zupełnie obojętni.

Wiele osób zbrodniarzy może znać osobiście, a psychika mordercy staje się niezwykle ciekawym zagadnieniem. Pojawia się pytanie – dlaczego oprawca zabił. Książka Jak człowiek staje się mordercą. Mroczne opowieści psychiatry sądowego Richarda Taylora to zupełnie inny poradnik psychologiczny od poprzednich, jednak również warty przeczytania – szczególnie dla zwolenników trudnych przypadków i pasjonatów ludzkiej psychiki.

Obsesja piękna – Renee Engeln

Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety to książka napisana przez profesorkę psychologii Renee Engeln. Autorka porusza dojmujący we współczesnym świecie temat kobiecego piękna. Piękna, które wiele osób, ale też dużych organizacji, narzuca kobietom jako ich największą wartość.

Dziś jest ono czymś zupełnie innym niż dawniej. Z tego powodu cierpi nie tylko wiele kobiet, ale również dziewczynek. Standardy kobiecości, jakie narzuca kultura masowa, niosą za sobą nie tylko psychiczny ból, ale też problemy osobiste.

Obsesja na punkcie piękna doprowadza dziewczyny do skrajnego wyczerpania, a nawet do śmierci czy samobójstwa. Publikacja Renee Engeln to książka warta przeczytania przez dorosłe kobiety, które mogą dać przykład młodym dziewczynom, swoim córkom czy wnuczkom. To lektura warta polecenia również młodszemu pokoleniu, a także mężczyznom mogącym wesprzeć kobiety ze swojego otoczenia.

Psychoterapia dziś. Rozmowy – Zofia Milska-Wrzosińska

Zofia Milska-Wrzosińska to jedna z najbardziej uznanych i kompetentnych osób we współczesnym świecie polskiej psychoterapii. Jest założycielką pierwszego niepublicznego ośrodka psychoterapeutyczno-szkoleniowego w Polsce Laboratorium Psychoedukacji. Napisała wiele książek z zakresu swojej dziedziny, a jedną z tych, która zasługuje na szczególną uwagę, jest Psychoterapia dziś. Rozmowy.

To publikacja, w której Milska-Wrzosińska rozmawia z czołowymi polskimi psychoterapeutami o psychoterapii w XXI wieku. Pojawiają się odpowiedzi na pytania, czym właściwie jest psychoterapia, jak pomaga ona wyzwolić się z cierpienia i czy stanowi remedium na każdy problem.

To książka, która będzie ciekawą pozycją dla innych psychoterapeutów, ale także dla pacjentów chcących dowiedzieć się więcej na ten temat – dla tych, którzy walczą z depresją lub nałogami, przechodzą kryzys w związku bądź borykają się z problemami wychowawczymi.

Długo i szczęśliwie. Japońska sztuka akceptacji Scott Haas

Scott Haas to amerykański psycholog kliniczny, który dużo podróżuje, a gromadzoną podczas wypadów poza Stany Zjednoczone wiedzę zgłębia i najwyraźniej stara się łączyć z nauką. Z jego książki Długo i szczęśliwie. Japońska sztuka akceptacji wynika, że czasami, by zaznać spokoju i nauczyć się akceptacji, warto sięgnąć po techniki z Dalekiego Wschodu.

W tej publikacji Haas przedstawia remedium dla zabieganych i wyczerpanych ludzi Zachodu – ukeireru. To japońska sztuka akceptacji, która pomaga poprawić relacje nie tylko z samym sobą, ale też z innymi ludźmi. Ukeireru bazuje na zasadach shintō i buddyzmu, szczególnie tych, które dotyczą otwartości na niedoskonałość i akceptację straty.

Haas pisze zarówno o wewnętrznych elementach, które mają zapewnić poczucie wytchnienia, jak i o aspektach fizycznych oraz zewnętrznych pozwalających czytelnikom na uporządkowanie swojego życia.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.