sztuczne uzębienie

Jakie są rodzaje protez stomatologicznych 👉 O czym pamiętać przy wyborze odpowiedniego uzupełnienia uzębienia 👉 Protezy stałe i ruchome. Przeczytaj!

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Braki w uzębieniu stanowią ogromny problem wśród wielu osób. Niezależnie od wieku, ubytki zębowe wpływają niekorzystnie na estetykę uśmiechu oraz zakłócają swobodne spożywanie posiłków. Z powodu uwarunkowań genetycznych, uszkodzeń mechanicznych lub różnych chorób przed koniecznością założenia protezy stomatologicznej stoją zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież, a nawet dzieci.

Bezzębność powoduje wiele komplikacji, nie tylko z wizualnego punktu widzenia, ale przede wszystkim zdrowia i samopoczucia osoby dotkniętej tym defektem. Aby powstrzymać rozwój poważnych schorzeń, związanych z ubytkami w uzębieniu, warto zdecydować się na założenie protezy zębowej.

Proteza zębowa – poprawa komfortu życia

Nie ulega wątpliwości, że promienna mimika twarzy to znakomita forma wyrażania zadowolenia i szczęścia. Nie bez powodu uśmiech jest uważany za wizytówkę każdego człowieka.

Osoby, które mają śnieżnobiałe i zdrowe zęby, zdecydowanie częściej się nimi chwalą. Niemniej jednak często zdarza się, że choroby uzębienia oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzą do zepsucia lub całkowitej utraty uzębienia, co odbiera możliwość swobodnego uśmiechania się i powoduje trudności z wymową.

Aktualnie współczesna protetyka oferuje szereg praktycznych rozwiązań, które są w stanie diametralnie odmienić jakość życia osoby borykającej się z lukami w uśmiechu. Protezy zębowe stosuje się zarówno w przypadku bezzębia, jak i ubytku kilku zębów.

Wśród wspomnianych produktów stomatologicznych występuje wiele podziałów, a ich wybór jest bardzo istotny. Zatem warto kierować się wskazaniami dentysty, który po zbadaniu jamy ustnej dobierze odpowiedni substytut.

Najpopularniejsze rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe to nic innego, jak aparat leczniczo-rehabilitacyjny, który pełni funkcję uzupełnienia protetycznego utraconych zębów. Dzięki temu wynalazkowi nowoczesnej stomatologii pacjenci cierpiący na bezzębność mogą cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem, a także bez problemu jeść twarde produkty spożywcze.

Zdrowe i zadbane zęby to marzenie niemal każdego człowieka, a nie trzeba przypominać, że osoby obdarzone ładnym uśmiechem są postrzegane przez innych jako atrakcyjne i pewne siebie. Dlatego wybór odpowiedniego uzupełnienia jest niezwykle ważny. Nie ma nic gorszego, jak proteza, która nie spełnia wystarczająco swojej funkcji i powoduje dyskomfort, a nawet ból.

Najpopularniejszym podziałem ze względu na specyfikę protez są uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome. Różnią się one tym, że niektóre z nich można bez problemu wyjąć z jamy ustnej. Zauważalna różnica jest widoczna także w cenie.

Protezy zębowe stałe

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj uzupełnienia protetycznego zakłada się pacjentowi na stałe – nie zdejmuje się ich. Aczkolwiek nie jest to ich jedyna zaleta. Protezy stałe, znane też jako implanty, uniemożliwiają przedostanie się resztek jedzenia pod protezę.

Co więcej – substytuty nie przemieszają się, a ich adaptacja jest niemal natychmiastowa. Należy zaznaczyć, że już po krótkim czasie użytkowania pacjent przyzwyczaja się do nich, ponieważ do złudzenia przypominają naturalne uzębienie.

A to wszystko dzięki innowacyjnej metodzie mocowania, mianowicie użycia śrub tytanowych. Przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia są one wwiercane w kość wyrostka zębodołowego, a następnie aplikuje się na nie ceramiczne bądź porcelanowe korony. Całe przedsięwzięcie jest przeprowadzane przez doświadczonego dentystę i trwa z reguły trzy godziny.

Trzeba zaznaczyć, że na taki zabieg trzeba się zdecydować jak najszybciej po utracie uzębienia, ponieważ 3 miesiące po usunięciu zębów może być to niemożliwe, gdyż kość zanika. Aby stać się posiadaczem stałej protezy, należy mieć znaczną zasobność portfela. Proces tworzenia i instalacji wiąże się ze sporymi kosztami, toteż nie każdego pacjenta stać na takie rozwiązanie.

implanty zębowe

Licówki

W przeciwieństwie do implantów, licówki zakłada się na przednią stronę zęba, co jest jednoznaczne z tym, że do ich zastosowania potrzebne jest uzębienie. Ten popularny rodzaj uzupełnienia protetycznego to cienkie, najczęściej porcelanowe nakładki, które są przyklejane przez stomatologa do oszlifowanej powierzchni zęba.

Licówki mają na celu w szybki i bezbolesny sposób poprawić wygląd i kształt uzębienia, a w niektórych przypadkach pozwalają uniknąć leczenia ortodontycznego, ponieważ korygują niewielkie wady zgryzu. Należy wspomnieć, że te najtwardsze są zrobione z porcelany lub ceramiki.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady wytwarzane ze stopu metali to rodzaj uzupełnienia stałego stosowany u pacjentów, gdy ich korony zębowe są całkowicie zniszczone, a część korzeniowa jest zdrowa.

W takim przypadku stomatolog przeprowadza leczenie kanałowe w celu wypreparowania otworu w korzeniu, aby osadzić w nim opisywane wkłady koronowe. Ich największą zaletą jest fakt, iż są stosunkowo niedrogie, jednak mogą zapewnić zadowalający efekt.

Mosty i korony

Mosty i korony to substytuty o charakterze stałym, które są w stanie uzupełnić brak od jednego do nawet kilkunastu zębów. Osadzane są na podbudowie metalowej, aczkolwiek można również spotkać korony i mosty na cyrkonie lub pełnoceramiczne – są to opcje o wiele droższe od tych, bazujących na metalowej konstrukcji. Doskonale imitują zęby naturalne, jednak ich wadą jest konieczność szlifowania zdrowego uzębienia, co w efekcie może prowadzić do nadwrażliwości.

Protezy zębowe ruchome

Jak sama nazwa wskazuje, charakterystyką protez ruchomych jest fakt, iż nie są umiejscowione w jamie ustnej na stałe. Jest to rozwiązanie przeznaczone zarówno dla osób cierpiących na bezzębie, jak i zmagających się z jednostkowymi ubytkami zębów. Należy wspomnieć, że nie stosuje się ich ciągle.

Ten rodzaj substytutu uzębienia nadaje się do noszenia w dzień, natomiast w nocy trzeba go zdjąć. To bardzo istotne szczególnie ze względu na higienę, ponieważ zalegające pod protezą drobinki pożywienia trzeba dokładnie usunąć w trakcie mycia zębów.

Ściąganie protezy przed spaniem jest też stricte związane z bezpieczeństwem, ponieważ w nocy może dojść do zadławienia. Mimo tego, że początki korzystania z protezy ruchomej nie jest łatwe, to można śmiało rzec, że to rozwiązanie należy do najpopularniejszych uzupełnień.

Proteza akrylowa

Protezy akrylowe świetnie przylegają do jamy ustnej, co jest szczególnie istotne w trakcie komfortowego przeżuwania pokarmów. Oprócz tego znakomicie imitują naturalne uzębienia i mogą zagwarantować piękny uśmiech. Uzupełnienia protetyczne wykonane z akrylu wypełniają przestrzeń między kością szczęki a błoną śluzową policzka, widocznie zmieniając proporcje twarzy.

Proteza szkieletowa

Takie uzupełnienie protetyczne wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ składa się z solidnej podbudowy metalowej. Protezy ruchome szkieletowe mają za zadanie uzupełnić braki uzębienia po obu stronach łuku zębowego. Ich największą wadą jest to, że mogą przejmować temperaturę od gorących potraw lub wydzielać metaliczny posmak w ustach.

Protezy overdenture

Ten rodzaj uzupełnień to nic innego jak prace kombinowane, czyli połączenie różnych technik protetycznych. Dzięki indywidualnie zaprojektowanej konstrukcji rozwiązania overdenture to przede wszystkim wygoda i łatwość użytkowania. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że taka opcja wiąże się z niemałym kosztem.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, uzupełnień protetycznych i rodzajów protez zębowych jest wiele. Można natknąć się na protezy całkowite, protezy częściowe, ruchome, stałe, częściowo ruchome, nylonowe etc. Warto zaznaczyć, że o wyborze konkretnego rozwiązania decydują nie tylko warunki panujące w jamie ustnej, lecz również możliwości finansowe pacjentów.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.