Przebarwienia na skórze, nazywane inaczej plamami pigmentacyjnymi powstają jako efekt zaburzeń związanych z pigmentacją skóry.

Przebarwienia występują niezależnie od wieku i potrafią postarzyć twarz bardziej niż zmarszczki. To powszechny problem, który jest trudny do ukrycia i ciężki do wyleczenia.

Sposób działania melaniny w skórze

przebarwienia-skorne

Występowanie barwnika w skórze jest bezpośrednio związane z melaniną. Melanina to polimer, który jest produkowany przez melanocyty. Melanocyty mają za zadanie także rozprowadzić melaninę do komórek naskórka, co prowadzi do jednolitego zabarwienia. Melanina jest odpowiedzialna za ochronę DNA komórek naskórka przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Ciemniejsze plamki, przebarwienia i piegi pojawiają się, kiedy melanocyty gromadzą się w skupiska lub ich praca jest zaburzona. Czynniki odpowiedzialne za zaburzenie pracy melanocytów to zmiany hormonalne, stany zapalne, nadmierna ekspozycja na słońce i predyspozycje genetyczne.

Rodzaje przebarwień skórnych

Najbardziej powszechny rodzaj przebarwień to piegi. Do ich powstawania przyczyniają się skłonności genetyczne, ale ich pojawienie się w zwiększonej ilości jest związane ze słońcem. Rozlane brązowe plamy to melasma lub ostuda, które pojawiają się zwykle w czasie ciąży i u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne.

Przebarwienia powstałe na skutek urazu, jak np. trądzik są przebarwieniami pozapalnymi. U osób starszych, które w przeszłości przesadzały ze słońcem, można zauważyć przebarwienia starcze. Natomiast plamy pojawiające się po użyciu niewłaściwych kosmetyków to przebarwienia chemiczne lub toksyczne. 

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat przebarwień? Zapraszamy za zapoznania się z ofertą – Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej CMED.

Sposoby na zniwelowanie przebarwień

cera

Najpopularniejszym i jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest stosowanie dermokosmetyków. Peelingi enzymatyczne, maseczki czy specjalne kremy zawierają kwasy AHA (np. glikolowy lub mlekowy) czy BHA (salicylowy), które wyrównują koloryt, złuszczają naskórek i rozjaśniają plamy.

Są łatwo dostępne i łatwe w aplikacji w domowych warunkach. Należy pamiętać jednak, że jednorazowy zabieg nie przyniesie widocznych korzyści. Jedynie regularne stosowanie kosmetyków pozwoli na rozjaśnienie przebarwień. 

Jednym z kluczowych kosmetyków, które są potrzebne cerze ze skłonnością do przebarwień, jest krem z wysokim filtrem UV. Specyfik ten jest niezbędny przy pielęgnacji skóry przez przynajmniej tydzień po zabiegach z kwasami.

Dla szybkich efektów — dermatolog

Istotny jest fakt, że nie wszystkie kwasy można stosować bez profesjonalnego przygotowania. Tylko specjalista jak dermatolog z Katowic może stosować kwasy o silniejszych stężeniach. Jeśli zależy nam na szybkich efektach, to właśnie do dermatologa powinniśmy się udać. Specjalista oceni czy należy działać na wierzchniej warstwie skóry, czy przenikać w jej głąb.

Dobierze najlepszą metodą i oceni ilość potrzebnych zabiegów. Popularne zabiegi dermatologiczne na przebarwienia skórne to laseroterapia, peelingi medyczne, kuracje wybielające jak Cosmelan czy mezoterapia igłowa.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.