Nic tak nie wystawi na próbę twoją cierpliwość jak rodzinne obiadki. Jak więc je przetrwać rodzinne spotkania, nie narażając się pozostałym członkom rodziny? Nieważne czy spotykacie się w rodzinnym gronie tylko przy okazji większych świąt, czy też każdy powód jest dobry by zorganizować rodzinne spotkanie. Ważne jest jak przetrwać zmasowany atak babć, wujków i ciotek.

Oczywiście rodzina w życiu jest najważniejsza, ale czasami co za dużo to niezdrowo. Zbyt częste rodzinne spotkania mogą w końcu stać się męczące, a przecież chcemy z rodziną wyglądać dobrze nie tylko na zdjęciach.

1. Rodzinne spotkania – bądź realistką

Rodziny się nie wybiera i trzeba to przyjąć do wiadomości. Pomimo najszczerszych chęci czasami nie da się wszystkim dogodzić i zdarza się, że odmienne zdanie prowadzi do konfliktu. Najważniejsze, abyś była tego świadoma. Jeśli przygotujesz się na potencjalne uwagi i komentarze, wyjdziesz z takiego spotkania mniej zawiedziona, ponieważ niewiele będzie w stanie cię zaskoczyć.

2. Unikaj problematycznych osób

Niektórzy zwyczajnie nie są w stanie się dogadać, niezależnie od więzów krwi. A ty nie musisz prowadzić rozmowy z kimś takim tylko dlatego, że to rodzina twoja chłopaka. Jeśli za sobą nie przepadacie, najlepiej jest się unikać. Oczywiście nie oznacza to, że powinnaś przed kimś uciekać lub być dla kogoś niemiła. Odnoś się do każdego z szacunkiem, ale skup się głównie na tych osobach, z którymi masz najlepszy kontakt.

3. Zdecyduj, których tematów nie poruszać

Praktycznie w każdej rodzinie znajdą się takie tematy, o których wolimy nie rozmawiać, ponieważ prowadzą do niezbyt przyjemnej dyskusji. Być może są one związane z polityką albo religią. A może zwyczajnie nie masz ochoty rozmawiać o związkach partnerskich, funduszu emerytalnym czy aborcji.

Tematy, które wzbudzają wiele emocji mogą prowadzić do niepotrzebnych kłótni, a przecież nie po to spotykamy się w rodzinnym gronie. Ważne jest, aby w miłej atmosferze cieszyć się z takiego spotkania. Postaraj się więc zmienić temat, gdy poczujesz, że wkracza on na złe tory.

4. Daj sobie czas, by ochłonąć

Kiedy napięcie rośnie i czujesz, że dyskusja, którą prowadzisz szybko się nie skończy, pozwól sobie na chwilę oddechu. Wyjdź na zewnątrz i daj sobie czas, aby ochłonąć. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której pod wpływem emocji powiesz coś, czego będziesz później żałowała.

5. Nie rezygnuj z poczucia humoru

Jednym ze sposobów przetrwania rodzinnych obiadków jest właśnie poczucie humoru. Nie tylko pomoże rozładować napiętą atmosferę, ale być może swoim humorem zarazisz też innych. Znaczenie łatwiej i przyjemniej będzie ci mijało takie spotkanie jeśli wszyscy będziecie rozluźnieni. Po wszystkim możesz podzielić się ze znajomymi zasłyszanymi żartami.

6. Złam rutynę

Nikt nie powiedział, że rodzinne spotkania muszą zawsze wyglądać tak samo. Wcale nie muszą też być nudne. Wprowadź trochę rozrywki do waszych spotkań i złam rutynę, która wam do tej pory towarzyszyła. Zaproponuj innym trochę ruchu, np. spacer. Jeśli pogoda zniechęca do wychodzenia na zewnątrz, zdecydujcie się na grę. Może to być gra planszowa, z której możecie zrobić sobie rozgrywki. A może wolicie zagrać w kalambury, milionerów czy familiadę?

Przeczytaj również: 4 powody, dla których nie powinnaś przejmować się tym co myślą o tobie inni.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl