Uczucie drapania w gardle towarzyszy najczęściej infekcjom, bywa zapowiedzią rozwijającego się stanu zapalnego. Inną, częstą przyczyną pojawiania się uczucia suchości i drapania jest nadmierne obciążanie gardła poprzez mówienie, czy krzyk.

W takim przypadku dodatkowo może pojawić się chrypka. Drapanie i uczucie suchości w gardle może wywoływać uciążliwy, suchy kaszel, który niejednokrotnie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Zobacz: Najlepszy spray do  gardła – RANKING

Drapanie w gardle najczęściej nasila się podczas nocnego odpoczynku, wybudzając chorego ze snu. Osoby cierpiące z powodu przewlekłego drapania w gardle powinny rozważyć wizytę u specjalisty, aby wykluczyć występowanie poważniejszych schorzeń.

Przyczyny przewlekłego drapania w gardle

Spis treści

drapanie-w-gardle

Suchość i przewlekłe drapanie w gardle mogą mieć wiele przyczyn, od najbardziej błahych do tych poważniejszych, dlatego długo utrzymujące się dolegliwości zawsze powinny być konsultowane ze specjalistą.

Do najczęstszych przyczyn wspomnianych kłopotów z gardłem, oprócz przeziębienia czy nadmiernego wysiłku głosowego, należą:

  • choroby autoimmunologiczne (Gravesa-Basedowa),
  • zapalenie ślinianek,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroby nerek,
  • cukrzyca,
  • refluks,
  • nowotwory gardła, ślinianek, krtani.

Suchość w gardle oraz uporczywy świąd towarzyszą również alergiom i pojawiają się w momencie narażenia na kontakt z alergenami. Z taką samą sytuacją możemy mieć do czynienia, jeżeli pacjent pracuje lub przebywa w warunkach, w których ma styczność z substancjami drażniącymi, lub jeśli jest palaczem.

Przewlekłe drapanie w gardle mogą wywoływać również niektóre leki włączone na stałe, np. obniżające ciśnienie czy działające moczopędnie. Podobne skutki uboczne mogą wywoływać leki przeciwdepresyjne.

Osoby, które cierpią z powodu przewlekłego drapania w gardle, powinny również wziąć pod uwagę, że za taki stan może odpowiadać przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, a także kłopoty z niedrożnym nosem.

Oddychanie przez usta może doprowadzić do przesuszenia gardła i wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Jak łatwo zauważyć, przyczyn gardłowych problemów może być naprawdę wiele.

Należy zwrócić uwagę, kiedy pojawiły się problemy z drapaniem i suchością, w jakich okolicznościach i jak długo się utrzymują. Drapanie, którego przyczyną jest infekcja wirusowa, raczej nie występuje jako pojedynczy objaw.

Towarzyszą mu kaszel, kichanie, katar, stan podgorączkowy i pogorszone samopoczucie. Infekcja bakteryjna przebiega zazwyczaj z wysoką gorączką, powiększonymi i bolesnymi węzłami chłonnymi, na migdałkach może pojawić się biały nalot.

Choroby o podłożu wirusowym wymagają leczenia objawowego, a nieprzyjemne dolegliwości ustępują zazwyczaj bardzo szybko. Infekcje bakteryjne wymagają podania antybiotyku, zaś grzybicze preparatów przeciwgrzybiczych.

W większości przypadków, jeśli za drapanie w gardle odpowiedzialny jest stan zapalny, problem znika po kilku-kilkunastu dniach. Jeśli mimo podjętych starań i zastosowanego leczenia problem nie ustępuje, konieczna jest dalsza diagnostyka i pomoc specjalisty.

Jak leczyć przewlekłe drapanie w gardle?

Pierwsze kroki należy podjąć już w momencie pojawienia się nienasilonych, nieprzyjemnych objawów. Warto sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty, których formuła oparta jest na naturalnych składnikach, jak propolis, miód, witamina C, i które znajdziemy w pastylkach do ssania.

Propolis ceniony jest za swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Zastosowanie pastylek do ssania pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy, jak drapanie i suchość, a jednocześnie zwalczyć stan zapalny. Przy dolegliwościach ze strony gardła można również pić miód, który nawilży błony śluzowe.

Oczywiście zawsze zaleca się przyjmowanie jak największych ilości płynów – wody, herbatek owocowych, ziołowych, wody z miodem. Warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu i udrożnienie nosa. Alergicy powinni sięgnąć po stosowne preparaty, starając się jednocześnie ograniczyć kontakt z alergenami.

Ważna jest również higiena gardła, która oznacza zaprzestanie palenia papierosów, zrezygnowanie z dużych ilości alkoholu, a także unikanie przebywania w miejscu i warunkach, w których jest się narażonym na działanie substancji szkodliwych, drażniących.

Jeśli przewlekłe drapanie w gardle nie daje się pokonać żadnymi metodami, należy rozważyć rozszerzoną diagnostykę.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.