Świat mody stale czerpie inspiracje z rozmaitych źródeł – ze sztuki, szeroko rozumianej kultury, sportu, a nawet opierając się na charakterystycznych cechach jakiejś konkretnej społeczności. W ten sposób powstają nie tylko coraz śmielsze projekty ubrań i całych stylizacji, ale też oryginalne nazewnictwo.

Zagadkowe terminy określające części garderoby często można spotkać w przypadku butów, które wiele osób ma w swojej szafie.

Oksfordki, lordsy czy muszkieterki to tylko kilka przykładowych nazw, które na dobre zagościły w świecie obuwia.

Co więcej, z ich powstaniem łączą się ciekawe historie, które w wielu przypadkach wyjaśniają zagadkowe brzmienie.

Aby poznać świat butów z nieco innej strony, powstał przygotowany przez portal butyraj.pl „Przewodnik po rodzajach obuwia”, który w obrazowy sposób przedstawia najważniejsze cechy poszczególnych typów butów.

Lordsy – eleganckie obuwie dla wybranych

lordsy

Nie bez powodu nazwa lordsy w pierwszej kolejności kojarzy się ze słowem lord. Jest to bowiem rodzaj butów, który początkowo był noszony przez brytyjską szlachtę, jako domowe pantofle. O poziomie elegancji świadczył herb stanowiący niebanalną ozdobę na cholewce. Dzisiaj lordsy to część miejskich stylizacji o casualowym charakterze.

Mokasyny – wygodne buty ze świata Indian

Damskie mokasyny to dzisiaj niezwykle popularne i bardzo lubiane, letnie obuwie codzienne, które doskonale spisuje się podczas wielogodzinnych spacerów, na zakupach, a nawet w pracy, jeśli w firmie nie obowiązują ściśle określone zasady dress code’u.

Ich pierwowzorem jest indiańskie obuwie, które trafiło do Europy za sprawą kolonizatorów.

Charakterystyczny wygląd – cholewka obszyta dookoła rzemykiem, nosek w kształcie litery „U”, brak obcasów – powoduje, że nie da się pomylić mokasynów z żadnym innym obuwiem.

Oksfordki – wygoda i styl wprost z kampusu

oxfordki

Charakterystycznie wyglądające buty o bardzo prostym kroju, z ozdobnymi perforacjami na cholewce, niskim i wygodnym obcasem oraz sznurowaniem to klasyczne oksfordki – damskie buty, które na dobre zagościły w świecie mody dzięki społeczności studentów Oxfordu.

Chętnie noszone są na co dzień, ale dzięki eleganckiemu fasonowi pasują również do szykownych stylizacji na ważne okazje.

Muszkieterki – damskie obuwie słynnych muszkieterów

Z pewnością każdy zna historię o walecznych trzech muszkieterach, których strój wyróżniał się m.in. muszkieterkami – butami o fasonie kozaków. Ten szczególny rodzaj obuwia został pokochany przez wiele kobiet.

Współczesne muszkieterki dla pań wyróżniają się więc podeszwą z obcasem, często wysokim, oraz niezwykle długą cholewką sięgającą powyżej kolan, z charakterystycznym rozcięciem z tyłu.

Meliski – ultrakobiece, damskie buty

meliski

Od kilku sezonów, na sklepowych półkach nieprzerwanie królują meliski. To wyjątkowy rodzaj damskich balerinek, który wyróżnia się materiałem. Produkuje się je bowiem z tworzywa sztucznego, które doskonale dopasowuje się do kształtu stopy, jest miękkie i elastyczne. Co więcej – przyjemnie pachnie.

Ultrakobiecy charakter melisek podkreślają zdobienia w formie przesadnie dużych kokard, kulek albo serc, umieszczanych na czubkach butów.

Rodzaje butów

Opisane rodzaje butów i ich oryginalne nazewnictwo to jedynie drobna cząstka niezwykle obszernego świata obuwia. Istnieje jeszcze wiele określeń, które w pierwszym momencie kojarzą się ze wszystkim innym, ale nie z butami.

Ciekawe historie zagadkowego nazewnictwa skłaniają do zdobycia wiedzy w tym zakresie, szczególnie że większość z dziwnie brzmiących nazw dotyczy niezwykle popularnych butów, które wiele osób posiada w domowych szafach.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.