Chorowanie “na tarczycę” jest coraz powszechniejsze wśród nas. Objawy choroby mają już coraz młodsi ludzie, szczególnie kobiety, nawet ledwo po dwudziestym roku życia. Kiedyś była to choroba związana z niedoborami hormonów w okresie przekwitania. Dlaczego dziś chorujemy?
Czym jest “choroba tarczycy”?
Spis treści
Potocznie zwane chorowanie “na tarczycę” oznacza przewlekły stan zapalny, z którym nie radzi sobie układ immunologiczny, powodujący zwiększoną lub zmniejszoną produkcję danych hormonów. Mówimy wtedy o niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Trudno jest jednoznacznie określić, czy dane osoby mają z tym problem, ponieważ objawy mogą być bardzo różne. Najczęściej jednak zmiany dotyczą masy ciała, nadmierne chudnięcie lub nagłe tycie, problemy skórne – trądzik lub nadmiernie sucha skóra, itp. Przyczyna stanu zapalnego, o którym chorujące osoby nie mają pojęcia, jest środowiskowa. Oznacza to, że choroby tarczycy mają swoje źródło w stylu życia danych osób, oraz zależą również od sposobu ich odżywiania.
Jakie czynniki wpływają na rozwój zaburzeń pracy tarczycy?
Współcześnie istnieje bardzo wiele czynników, które sprawiają, że tarczyca ma się źle. Jednym z nadrzędnych problemów, jakie trzeba sobie uświadomić jest po prostu nadmierny stres. Jest on przyczyną wydzielania hormonu zwanego kortyzolem przez korę nadnerczy. Sprawdź jakie stosować zioła na tarczycę!
Powoduje on zaburzenia pracy tarczycy, choć większość lekarzy nie bierze tego pod uwagę. Dlatego mimo jawnych objawów ze strony tarczycy wyniki badań jej hormonów mogą być w normie lub jedynie niewiele podwyższone. Innym powodem zaburzeń pracy tarczycy jest uboga dieta. Dodatkowo jest ona upośledzona przez zażywanie na przykład tabletek antykoncepcyjnych przez kobiety.
Wchłanianie minerałów jest bardzo ograniczone, jak również witamin z grupy B. Problematyczny jest również zły stan jelit. Nie bez znaczenia jest również nadmierne zanieczyszczenie środowiska. Toksyny obecne w powietrzu, wodzie, jedzeniu powodują poważne zaburzenia pracy tarczycy, podobnie jak tak zwany elektrosmog.