Gotowanie powinno być przyjemnością. Niektóre czynności, jakie należy wykonać, aby przygotować wybraną potrawę, mogą jednak okazać się mozolne lub uciążliwe, co odbiera chęci do gotowania.

Poza tym warto dążyć także do przyrządzania potraw zdrowszych i smaczniejszych, w czym pomocne mogą okazać się niektóre przyrządy kuchenne. W jakie sprzęty można zaopatrzyć się, aby przenieść swoją kuchnię na wyższy poziom?

Krajalnice do chleba, wędlin i sera

gotowanie-w-kuchni

Krojenie chleba, wędlin czy sera na idealne plastry to zadanie trudne i często niesatysfakcjonujące. Tymczasem nieco zapomniane już urządzenia, jakimi są krajalnice elektryczne, mogą znacząco przyspieszyć i ułatwić porcjowanie różnego typu produktów spożywczych.

Warto wiedzieć również, że zakup krajalnicy to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Wędliny czy sery w kawałku są bowiem znacznie tańsze niż te już po porcjowane i zapakowane.

Co więcej, kupowanie takich wyrobów oraz pieczywa w całości pozwala znacznie dłużej cieszyć się ich świeżością. Krajalnica będzie niezastąpiona również wtedy, kiedy wyrobem wędlin czy chleba zajmujemy się samodzielnie we własnym domu.

Sprzęt tego typu jest łatwy w obsłudze i wygodny do utrzymania w czystości, a nowoczesne rozwiązania czynią go również bardzo bezpiecznym w codziennym użytkowaniu.

Niezastąpione opiekacze

Śniadanie, kolacja, czy zwykła przekąska – w tej roli od zawsze najlepiej sprawdza się pożywna kanapka z ulubionymi składnikami. Nawet ta najzwyklejsza może smakować jednak znacznie lepiej, jeśli podamy ją na ciepło.

Opiekacze do kanapek to często niezastąpione urządzenie do szybkiego i wygodnego przygotowania tostów, sandwichy czy pysznego panini. Dzięki nim mamy szansę odkryć nowe, ciekawsze wersje przekąsek na bazie pieczywa, nabiału i warzyw.

Możemy również przemycić w ten sposób do codziennego jadłospisu zdrowe dodatki, takie jak awokado, które zasmakuje znacznie lepiej w towarzystwie ciągnącego się sera.

Ponadto, opiekacz pozwala przyrządzić te wszystkie smakołyki bez dodatku tłuszczu. Sprzęty w wersji z wymiennymi płytami, na przykład grillowymi, będą jeszcze funkcjonalniejszym wyposażeniem kuchni, gdyż pozwolą również na ekspresowe gotowanie obiadów.

Zgrillujemy nimi mięso, ryby oraz warzywa, a nawet całe dania, takie jak, chociażby szaszłyki. Opiekacz będzie w tej roli znacznie lepszy niż tradycyjny grill, gdyż podczas swojej pracy nie wydziela żadnych substancji szkodliwych.

Jego zaletą jest także możliwość kontrolowania temperatury grzania, a niekiedy nawet wybór programów dedykowanych konkretnym potrawom.

Parowary i kombiwary

Zdrowsze gotowanie warto rozpocząć od wyposażenia kuchni w sprzęt, dzięki któremu proces ten przebiegnie szybko i sprawnie. Niezbędny okaże się więc parowar, który przy pomocy gorącej pary ugotuje produkty spożywcze w sposób, który lepiej niż gotowanie w wodzie zachowa ich konsystencję i walory smakowe.

Gotowanie na parze pozwala zadbać o zminimalizowanie utraty substancji odżywczych obecnych w warzywach, kaszach czy mięsie, a korzystanie w tym celu z parowaru elektrycznego znacząco skraca czas przyrządzania zdrowych potraw. Tam, gdzie nie sprawdzi się parowar, zastąpi go z kolei kombiwar, czyli następca tradycyjnego prodiżu.

Można w nim nie tylko gotować, ale również podgrzewać czy piec różnego typu dania. Kombiwar działa poprzez wytwarzanie gorącego powietrza przy pomocy grzałki, dzięki czemu można gotować w nim szybko i zdrowo, bo bez dodatku tłuszczu. Potrawy z kombiwaru to zatem idealna alternatywa dla tych smażonych na patelni czy we frytkownicy.

Poszczególne etapy gotowania nie muszą być nużącą pracą, która odbiera przyjemność przyrządzania potraw, a zdrowe posiłki można przygotować szybko i bez rezygnacji z doskonałego smaku. Funkcjonalną kuchnię warto wyposażyć w krajalnicę, opiekacz, parowar i kombiwar, czyli zestaw, który uprzyjemni codzienne gotowanie i pozwoli w łatwiejszy sposób odjąć kalorie poszczególnym potrawom.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.