Interesuje się zagadnieniem dyskryminacji kobiet, gender, ale terminu queer nie znam. I tak czytając kolejne książki o gender, natknęłam się na pojęcie queer? Ale co to jest i dlaczego w książkach o gender to pojęcie nie jest wyjaśniane? Rozpoczęłam poszukiwania z potrzeby i ciekawości, bo jestem przekonana, że to jest albo niebawem będzie temat hot w Polsce.

I tak dowiedziałam się, że pojęcie queer (chyba jak wszystko) pochodzi z języka angielskiego i oznacza: dziwny i dziwaczny.

Definicja pojęcia queer

Termin ten był używany w lata 90 XX wieku dla określenia lesbijskich i gejowskich. Moje receptory zaczynają pracować, a więc myślę: „kurczę kolejne określenie dla homoseksualistów” i już słyszę w głowie hasło homofobów: „heteroseksualni dyskryminowani!”

Queer

A więc to nic innego jak wrzucenie wszystkich orientacji seksualnych poza heteroseksualnych do jednego wora z napisem QUEER.

Co zawiera „Wór queer” Otóż: homoseksualistów, biseksualistów, transseksualistów, interseksualistów i  każdą inną orientację poza heteroseksualistami.
Wór queer” nie jest worem zamkniętym, gdyż teoria queer nie wyklucza pojawienia się nowych orientacji seksualnych

A co łączy queer z gender?

1) Różnorodność – queer i gender w swoich teoriach stawiają przede wszystkim na różnorodność. Zapewne wszystkie to orientacje łączy jedna wspólna cecha; różnorodność, pozostałe cechy wspólne są raczej niemożliwe do określenia.

2) Indywidualność – każdy ma prawo do indywidualności, na którą wpływa kilka czynników: biologiczne, psychologiczne, społeczne i kulturowe.

3) Tożsamość – każdy bez cienia wątpienia ma prawo do określenia swojej tożsamości płciowej/seksualnej/społecznej. Bez tego prawa do samookreślenia ciężko by było stworzyć aż tyle elementów wchodzących w skład „Wora Queer

4) Równość –  należy pamiętać, że wszystkie tożsamości są równowartościowe – czyli pełna harmonia w „Worze Queer

Dla zainteresowanych tematyką queer polecam zasoby internetowe: jak przekonałam się sama, powstało już wiele stron, które zrzeszają przedstawicieli i sympatyków queer.

A wy co sądzicie na ten temat?

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

5 KOMENTARZE

  1. Jakie dokladnie zrodla polecasz? Moze i stron jest wiele jednak ktore sa warte zaufania? Ktorym materialom warto polecic czas i uwage?

  2. Z queer jest ciężko, jest niby wiele materiałów, ale w sumie nie ma opracowań zbiorczych. Jest to normalny stan: badacze dopiero opracowują swoje materiały…

    A to moje propozycje:

    1) queer.uw.edu.pl/ – wiele informacji o aktualnych wydarzeniach, konferencjach oraz prowadzonych badaniach. Tej stronie ufam pod względem merytorycznym, gdyż jest prowadzona przez Uniwersytet Warszawski

    2) queer.pl/ – najpopularniejsza strona ludzi związanych z queer, można dzięki temu zobaczyć, czym się interesują, jakie problemy poruszają. Według mnie bardzo duże źródło wiedzy na temat ludzi związanych z queer.

    3) fronda.pl/a/teoria-queer-to-wazny-nurt-genderyzmu-mowi-ekspert-jak-to-sie-ma-do-zapewnien-rzecznika-ds-rownosci,33643.html

    4) homoseksualizm.org.pl/ – niestety sama nazwa wskazuje, że nie jest to portal obiektywny

    Publikacji nie ma zbyt wiele, raczej są to materiały pokonferencyjne lub zbiór referatów wygłoszonych na konferencjach np:

    5) Książka: Strategie queer. Od teorii do praktyki, pod red. Mariusz Drozdowski, Monika Kłosowska, Agata Stasińska, Wyd. Difin 2012

    “Książka „Strategie queer. Od teorii do praktyki” to tom zbierający doświadczenia z konferencji „Strategie queer. Kulturowa i społeczna sytuacja osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w perspektywie interdyscyplinarnej”, którą Queer UW zorganizowało w czerwca 2011.”

    6) Polecam dostępne materiały oraz oczywiście pozycję związane z gender. Tam też można znaleźć wiele ciekawych analiz. Według mnie bardzo wartościowe są pozycję wydane przez Uniwersytet Jagielloński np. “Kalejdoskop genderowy – w drodze do poznania płci społczno-kulturowej w Polsce” pod red. Krystyny Slany, Beaty Kowalskiej, Magdaleny Ślusarczyk

    Zawsze trzeba mieć włączone sito, gdyż jest to temat nowy i dopiero badany.

    Mam nadzieję, że pomogłam :)

    • Dziękuję, rzucę okiem na materiały które podajecie, tak się składa, że pracuję w Straży Miejskiej, ciekawostką jest to, że jestem tam pierwszą kobietą która dostała się na służbę, wiem, że coraz więcej dziewczyn składa papiery ale wiem także, że obawiają się także męskiego towarzystwa, że będę traktowane nie na równi… nie na poważnie…dlatego wiele dziewczyn po prostu odpuszcza, nie chce im się “walczyć” ze stereotypami…taka sytuacja…

    • “Wór queer” źle mi się to kojarzy ponieważ określając w ten sposób pewne grupy – traktujemy je przedmiotowo? a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi prawda?

  3. Ludzka różnorodność to podstawa stabilności całych Państw i Narodów, jak można dyskryminować takie grupy ludzi o odmiennych niż większość predyspozycjach seksualnych ?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.