Polacy pytani, czym się kierują, kupując drobny sprzęt gospodarstwa domowego, najczęściej odpowiadają, że ceną. Oczywiście interesuje nas także relacja jakości do ceny, często jednak przeważają możliwości finansowe.

Niewielu klientów zadaje sobie trud faktycznego rozpoznania na rynku interesujących ich produktów: przecież nawet droższe i uznane marki mają w swojej ofercie modele tańsze i doskonałe jakościowo.

Warto im się przyjrzeć, tym bardziej że właśnie te najczęściej używane drobne AGD oddają nam nieocenione usługi i od ich trwałości i bezawaryjności zależy komfort naszego codziennego życia.

Opiekacze jedno i wielofunkcyjne

opiekacz-tefal

Newralgicznym momentem każdego dnia jest poranek. Jeśli dysponujemy dobrym ekspresem do kawy oraz opiekaczem, przyrządzenie śniadania przed wyjściem nie będzie kłopotliwe.

Dobrym, czyli jakim? Opiekacze dostępne na polskim rynku można podzielić na jedno i wielofunkcyjne. Te pierwsze pozwolą nam na przygotowanie tostów, drugie – na przygotowanie wszelkiego rodzaju przekąsek: od gofrów po dania grillowane.

Opiekacz jednofunkcyjny wyposażony jest w mocowaną na stałę płytę grzejną, która zazwyczaj ma kształt kromki tostowego chleba i służy wyłącznie do przygotowania kanapek na ciepło.

Model wielofunkcyjny – klasyczny opiekacz 3w1 – daje możliwość użycia osobnej płyty do przyrządzenia każdego rodzaju przekąski. Wyjmowane płyty są ponadto gwarancją, że opiekacz da się dokładnie wymyć. Same płyty można myć w zmywarce.

Oczywiście zarówno modele jedno- jak i wielofunkcyjne wyposażone są w płyty grzejne powlekane teflonem. Ograniczone możliwości mycia i konieczność zdrapywania zaschniętych resztek (np. przypieczonego sera) zawsze skutkuje zarysowaniem delikatnej powierzchni i uszkodzeniem teflonowej warstwy.

Uszkodzenie takie obniża jakość pracy opiekacza – łatwiej o przypalenie oraz nierównomierne pieczenie.

Oczywiście teflon sprawia, że płyty mają status „nieprzywierających”, ale praktyka dnia codziennego wskazuje jednoznacznie, że mocno eksploatowany opiekacz prędzej czy później przegrywa walkę z… roztopionym serem.

Rozmiar ma znaczenie

Nie bez znaczenia jest fakt, że w przypadku opiekacza jednofunkcyjnego z umocowaną na stałe płytą grzejną najczęściej nie ma możliwości jej wymiany. Konstrukcja urządzenia pomyślana jest tak, że kiedy płyta ulegnie śmierci technicznej, musimy kupić nowy opiekacz.

Warto więc kupić model z wymienną płytą lub właśnie wielofunkcyjny z wymiennymi płytkami. Kolejna kwestia, którą warto brać pod uwagę przy zakupie, to wielkość i możliwość przechowywania. Nowoczesne opiekacze są małe i kompaktowe.

Można przechowywać je w pionie – niczym książkę na półce. Schowek na kabel zasilający dodatkowo ułatwia to zadanie. W modelu Tefal SM1552 znajdziemy także rygiel z blokadą, dzięki czemu opiekacz nie otworzy się przypadkowo ani w trakcie pieczenie, ani kiedy będziemy go wyciągać z szafki.

Izolacja cieplna daje poczucie bezpieczeństwa także w kuchni, w której grasują małe dzieci. Zwabione na kuchenny blat migającą lampką sygnalizacyjną, pokazującą, że tosty czy gofry już gotowe, nie ulegną poparzeniu  – obudowa opiekacza będzie chłodna,  a urządzenie skutecznie zablokowane.

Opiekacze do zadań specjalnych

O ile najprostsze modele opiekaczy kupić można za naprawdę niewielkie pieniądze, o tyle ich eksploatacja często pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli zdamy sobie sprawę, że za niewiele większą kwotę możemy mieć sprzęt o dłuższej żywotności oraz łatwiejszy i bezpieczniejszy w obsłudze (także w utrzymaniu czystości), warto poszukać opiekacza 3w1, który będzie także dawał możliwość poszerzenia naszego jadłospisu: już nie tylko banalne tosty, ale i gofry, mięsa z grilla czy inne pyszności.

Wróćmy więc do codziennych poranków: kawa  s i ę  parzy, śniadanie  s i ę  robi, a my możemy zająć się sobą albo dziećmi i pogodzić spokojnie wszystkie czynności, które do tej pory sprawiały kłopot. Spokojny poranek, to gwarancja udanego dnia.

Opiekacz odda nam nieocenione usługi w wielu życiowych sytuacjach. Oprócz śniadań przygotować możemy przekąski na spotkanie ze znajomymi – nie musimy nic robić z wyprzedzeniem. Rozmawiamy i równocześnie komponujemy kanapki na ciepło.

Nie mamy problemów z zaspokojeniem apetytu na „coś słodkiego”, kiedy do naszego dziecka wpadną okoliczne maluchy, żeby się pobawić: gofry, dżem, cukier puder. I dla łasuchów bita śmietana. Nie, to nie menu baru szybkiej obsługi – to tylko nasz domowy opiekacz.

Koniecznie sprawdź: Jaką gofrownice kupić!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.