Jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy dla Twojego dziecka? aby móc udzielić Ci rzetelnej odpowiedzi na to pytanie, przygotowałam aktualny na ten rok ranking fotelików samochodowych w kategorii wiekowej 0-13 kg.

Każdy z fotelików dokładnie opisałam, skupiając się na jakości materiałów, z jakich został wykonany, oraz na tym, jaki poziom bezpieczeństwa i zabezpieczeń oferuje. Przy okazji wyłoniłam największe zalety i wady każdego modelu. Natomiast po kliknięciu przycisku: „Sprawdź cenę”, przekieruję Cię do listy sklepów, które dany fotelik oferują najtaniej w internecie!

ranking-ikona-2Krótkie wprowadzenie: obecnie na polskim rynku znajduje się ponad setka różnych fotelików w różnych rozmiarach, co sprawia pewien dyskomfort podczas wyboru. Dlatego, aby ułatwić Ci wybór wśród najlepszych modeli w danym przedziale wagowym, przygotowałam poniższy ranking fotelików.

czytaj-wiecej

Foteliki samochodowe ranking

Spis treści

Fotelik samochodowy to akcesorium, z którego korzystać musi każde dziecko aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Fotelik powinien jak najlepiej chronić ciało dziecka podczas stłuczki bądź wypadku samochodowego.

Dobierając odpowiedni model, do minimum zmniejszysz ryzyko obrażeń ciała Twojej pociechy, pod warunkiem jednak, że fotelik właściwie dobierzesz do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Producenci wypuszczają na rynek foteliki w 4 przedziałach wagowych, dziś opracowałam foteliki w przedziale 0-13 kg.

czytaj-wiecej

Ranking fotelików samochodowych 0-13 kg

Avionaut Pixel Black

Ranking fotelików samochodowych otwiera produkt Avionaut, przeznaczony dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg. Spełnia on funkcję fotelika oraz nosidełka jednocześnie. Jest bardzo lekki – waży 2,5 kg i wykorzystuje technologię Fixel – specjalny system, który powoduje, że na dziecko działają mniejsze siły w trakcie zderzenia.

Fotelik zapewnia dziecku najbardziej odpowiednie naprężenie ciała – nie jest zbyt sztywne i zbyt luźne. Maluszek również dobrze oddycha dzięki temu, że barki i przepona nie są uciśnięte. Natomiast odpowiednia pozycja tułowia, brzucha i ud ogranicza cofanie treści żołądkowej.

Siedzisko fotelika wypełnione zostało pianką memory foam, która dopasowuje się do kształtu dziecka, a także zapewnia cyrkulację powietrza. Materiały wewnątrz absorbują energię uderzenia. Fotelik wyposażony został w adapter dla wózków.

Zalety:

 • bezpieczeństwo,
 • wygodna wkładka,
 • łatwość montażu,
 • poręczny,
 • estetyczne i uniwersalne wykonanie,
 • lekka i solidna konstrukcja.

Wady:

 • brak możliwości wyregulowania pasów.

 

sprawdz-cene

 

Besafe Izi Go 64

Kolejny w rankingu fotelików samochodowych jest produkt marki Besafe, który także przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg. Fotelik chroni przede wszystkim główkę dziecka oraz kręgosłup szyjny, który jest najbardziej narażony na urazy. Głębokość fotelika zwiększa ochronę w trakcie uderzenia bocznego. Z kolei zwężająca się konstrukcja w górnej części fotelika stabilizuje główkę i zapobiega bezwładnym ruchom w trakcie jazdy.

Fotelik wyposażony jest w pasy uprzęży z magnesem, które ułatwiają odpowiednie usadzenie dziecka oraz mocowanie na adapter dla wózków. Posiada 5-punktowy pas bezpieczeństwa i osłonkę przeciwsłoneczną. Nadaje się dla dzieci od 1 dnia życia do około 15 miesiąca.

Zalety:

 • ergonomiczny uchwyt,
 • lekka konstrukcja,
 • przystępna cena,
 • prosty do zainstalowania i stabilny w samochodzie,
 • tapicerka łatwa w utrzymaniu czystości.

Wady:

 • pasy trochę kłopotliwe w zapinaniu.

sprawdz-cene

 

Cybex Aton 5 Soho

Fotelik marki Cybex przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do około 18 miesiąca życia. Wyposażony w regulowany zagłówek w zakresie 8 stopni wysokości. Ze skorupą połączony jest Skrzydłowy System Ochrony Bocznej, który w pierwszej kolejności absorbuje siłę bocznego uderzenia.

Fotelik posiada możliwość regulacji wysokości siedziska oraz jego kąta nachylenia. W środku znajduje się także miękka wkładka dla niemowlaka. Za pomocą adapterów fotelik może być osadzony na wybranym wózku. Posiada 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Wysokość pasów reguluje się automatycznie z zagłówkiem. Zapewnia możliwie płaską pozycję leżącą, która zapobiega problemom z oddychaniem.

Fotelik może być montowany pasami albo dedykowaną bazą, którą można montować na dwa sposoby. Należy ją jednak dokupić.

Zalety:

 • ergonomiczny kształt rękojeści,
 • duży daszek przeciwsłoneczny,
 • bezpieczny i funkcjonalny,
 • lekki i wygodny w montażu,
 • łatwy w utrzymaniu czystości.

Wady:

 • dość ciężki – jego waga to 4,8 kg.

sprawdz-cene

 

Babysafe York

Ranking obejmuje fotelik Babysafe York, przeznaczony dla dzieci do około 15 miesiąca życia. Fotelik przebadany został przez instytuty certyfikujące bezpieczeństwo oraz otrzymał pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.

Wyposażony został w osłony pasów bezpieczeństwa z systemem osłony szyji oraz system ochrony bocznej. Adaptacyjna poduszka dopasowuje się do wielkości głowy dziecka. Pomniejszająca wkładka niemowlęca zapewnia bezpieczeństwo także wcześniakom.

Gdy dziecko podrośnie można ją wyjąć. Fotelik posiada siedmiostopniową regulację wysokości pasów bezpieczeństwa. Ponadto wyposażony został w system wentylacji oparcia i siedziska, dzięki czemu w środku nie gromadzą się bakterie.

Fotelik można montować za pomocą pasów lub dokupić specjalną bazę Isofix. Fotelik z bazą ma spełniać jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa dziecka.

Zalety:

 • wysokiej jakości materiały,
 • szeroka gama kolorystyczna,
 • miękkie i przyjemne w dotyku materiały,
 • zapewnia wygodną pozycję leżącą dla dziecka.

Wady:

 • wysoka cena.

sprawdz-cene

 

Britax & Romer Baby Safe Plus

Kolejny w rankingu fotelików samochodowych jest produkt Britax & Romer, który posiada siedmiostopniową regulację zagłówka. Gwatantuje wysokie bezpieczeństwo i jeszcze wyższe przy montażu na bazie. Posiada głębokie i wyściełane ściany boczne oraz pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z centralnym zamkiem.

Ma certyfikat do przewożenia dziecka w samolocie. Posiada wbudowany mechanizm odchylenia, który zapewnia płaską pozycję leżącą. Zagłówek oraz wewnętrzne pasy z regulacją wysokości można obsługiwać jedną ręką, bez przewlekania pasów.

Fotelik wyposażony jest w miękki zagłówek i otulinki na wewnętrzne pasy. Posiada wyjmowaną wkładkę redukcyjną oraz zintegrowany daszek, który chroni przed słońcem. Fotelik na małą wagę i ergonomiczny uchwyt. Tapicerkę można łatwo zdjąć i wyprać w pralce.

Zalety:

 • lekka konstrukcja,
 • miękkie i wygodne siedzisko,
 • łatwy w utrzymaniu czystości,
 • dopracowany i estetyczny wygląd,
 • stabilny i bezpieczny.

Wady:

 • adaptery pasują jedynie do wózków firmy Britax, wyposażonych w system Click & Go.

sprawdz-cene

 

Maxi-Cosi Citi

Ranking zamyka fotelik Maxi-Cosi Citi przeznaczony dla dzieci o wadze do 13 kg. Wyposażony został w system ochrony bocznej oraz trzypunktowe pasy. Fotelik montowany jest za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa. Dopuszczony został do użytku w samolotach. Jego waga wynosi 3,25 kg.

Tapicerkę można zdjąć bez konieczności demontażu uprzęży, co zwiększa wygodę użytkowania. Tapicerka jest watowana, dzięki czemu zapewnia dziecku większy komfort podczas podróży. Obszerna, rozkładana budka chroni dziecko przed słońcem.

Zalety:

 • tapicerka może być prana ręcznie lub w pralce,
 • miękka wkładka redukcyjna,
 • lekka konstrukcja,
 • atesty bezpieczeństwa,
 • z tyłu fotelika znajduje się kieszonka na drobiazgi,
 • łatwy w montażu i użytkowaniu.

Wady:

 • niewygodna rączka, wykonana ze śliskiego tworzywa.

sprawdz-cene

 

Jak wybrać najlepszy fotelik dla dziecka?

Foteliki samochodowe dla niemowlaka 0-13 kg tzw. grupa 0/0+. Fotelik z tej kategorii oprócz zastosowania w samochodzie, pełni rolę Nosidełka lub Bujaczka. Montuje się go tyłem do kierunku jazdy i musi zapewniać przewożonemu dziecku pozycję leżącą, która zapewni bezpieczeństwo głowie dziecka i kręgosłupowi.

Foteliki 0-13 kg bez problemu da się zamontować w każdym samochodzie, bo montuje je się za pomocą pasów bezpieczeństwa, w które każdy samochód jest wyposażony lub na bazie systemy Isofix.

Foteliki niemowlęce 0-13, zwane też jako foteliki samochodowe pierwsze są tak zaprojektowane, że przy odpowiednim zamontowaniu w aucie, gwarantują dziecku bezpieczną pozycję ciała i chronią jego ciało przed uszkodzeniami wywołanymi stłuczką, nagłym hamowaniem czy poważniejszym wypadkiem bądź kolizją.

Foteliki samochodowe dla dziecka 3-5 lat 9-18 kg tzw. grupa I. Tego typu foteliki montuje się za pomocą pasów bezpieczeństwa bądź systemu Isofix. Foteliki 9-18 kg mogą być montowane przodem do kierunku jazdy lub tyłem, a decyzja o zakupie takiego fotelika przychodzi z momentem, gdy dziecko wyrasta z nosidełka.

Do fotelików z przedziału 9-18 kg wliczamy również foteliki 0-18 kg. Coraz częściej spotyka się je montowane tyłem do kierunku jazdy, ponieważ pozycję tą uznano za najbezpieczniejszy sposób przewozu dzieci do lat 4.

Często można spotkać też bazy obrotowe, które znacznie ułatwiają wkładanie i wyciąganie dziecka z fotelika (kto już przez to przechodził, ten wie, jak świetna jest to opcja). Kupując fotelik samochodowy z bazą, warto poszukać producenta, który tak konstruuje bazy, że pasują one do następnych wagowo i wiekowo fotelików, można zaoszczędzić wtedy sporo pieniędzy, gdyż bazy do fotelików są dość drogie.

Niestety nasz ranking fotelików samochodowych 9-18 (lub 0-18 kg) nie zawiera produktów z bazami, ponieważ skupiliśmy się na tańszych i budżetowych rozwiązaniach, czyli fotelikach samochodowych do 500-600 zł.

Foteliki samochodowe 15-36 kg tzw. grupa II/III. Są to foteliki dla starszych dzieci, można je spotkać w wersji z oparciem lub bez oparcia. Ze względu na wielkość dziecka, nie posiadają swoich własnych pasów, a do przypięcia dziecka używa się pasów samochodowych. Ponadto zawsze montuje je się przodem do kierunku jazdy.

Foteliki 15-36 kg mogą transportować dzieci w wieku od 3 do 12 roku życia i jest dla dzieci najwygodniejszy sposób podróżowania. Producenci tak projektują foteliki, aby dostarczyć świadomemu dziecku jak najlepsze wrażenia z jazdy.

Często w fotelikach takich pojawiają się systemy, które pozwalają na naprawdę trafne spersonalizowanie siedziska i oparcia do intensywnie rosnącego dziecka.

Podobne teamty:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.