Retinol to doskonały składnik kosmetyków odmładzających. Znajdziesz go w formułach kremów, serów, boosterów czy esencji.
Pochodna witaminy A może jednak działać podrażniająco, zwłaszcza w początkowej fazie stosowania oraz u osób o cerze wrażliwej. Jak stosować retinol, aby nie przesuszyć skóry?
Jak działa retinol?
Spis treści
Retinol to pochodna witaminy A, która delikatnie złuszcza naskórek, rozjaśnia skórę, pomaga pozbyć się przebarwień pigmentacyjnych, a przede wszystkim pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu. Składnik jest numerem jeden w pielęgnacji anti-aging – retinol doskonale ujędrnia i wygładza drobne zmarszczki.
Jest doskonałym remedium na trądzik. Jednak w początkowej fazie stosowania może podrażniać skórę, która musi przyzwyczaić się do działania retinolu. Dlatego dobrym pomysłem jest sięgnięcie najpierw po krem z małą zawartością składnika, aby stopniowo odwrażliwiać cerę na jego drażniące działanie. Lub znalezienie produktu z pro-retinolem – najdelikatniejszą formą witaminy A.
Jak stosować kosmetyki z retinolem?
- Retinol rekomenduje się nakładać na noc, ponieważ jest składnikiem, który może wchodzić w reakcje z promieniami słonecznymi. Wyjątkiem są kremy do dziennej pielęgnacji z małą zawartością retinolu lub z delikatnym pro-retinolem.
- Kuracje z zastosowaniem serum lepiej przeprowadzać w miesiącach zimowych, kiedy dostęp do światła słonecznego jest ograniczony.
- Nawet jeśli retinol stosujesz wyłącznie na noc, rano nałóż na dzienny krem filtry SPF 50 lub 50+, aby nie nabawić się przebarwień od słońca.
- Składnik ze względu na złuszczające działanie może przesuszać skórę, więc warto łączyć go z ceramidami, kwasem hialuronowym, gliceryną – składnikami, które mocno nawilżają naskórek i pomagają odbudować barierę hydrolipidową.
- Zacznij od niewielkich stężeń i stosowania kremu z retinolem co kilka dni, stopniowo zwiększając stężenie i częstotliwość aplikacji.
Retynizacja – przyzwyczaj swoją skórę do działania retinolu
Retinol jest bardzo skutecznym, ale też silnym składnikiem. Powinnaś przygotować skórę na spotkanie z nim. Nie stosuj produktów z witaminą A na skórę odwodnioną, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że nabawisz się podrażnień.
Najpierw przez kilka tygodni nawilżaj cerę i stosuj barierowe kremy odbudowujące, a gdy poziom nawilżenia skóry będzie zadowalający powoli i stopniowo wdrażaj składnik do tygodniowej rutyny pielęgnacyjnej.
Retynizacja to określenie procesu przyzwyczajania skóry do działania retinolu. Jak to wygląda w praktyce? Przez pierwsze dwa tygodnie stosuj kosmetyk z retinolem o stężeniu 0,3-0,5% – raz na cztery dni.
Obserwuj skórę – jeśli nie złuszcza się bardzo intensywnie, nie ma mocnych zaczerwienień czy niekomfortowych zaognień, to za dwa tygodnie możesz zwiększyć częstotliwość stosowania na co trzy dni. Za kolejne dwa tygodnie możesz używać retinol co dwa dni i tak dalej.
Z czym nie łączyć retinolu? Na co uważać?
Obserwuj swoją skórę – jeśli w pewnym momencie „zmęczy się” retinolem, zacznie być nadwrażliwa czy przesuszona, przerwij na jakiś czas terapię. Dobrze w trakcie kuracji używać kremów barierowych, które mocno regenerują, natłuszczają i nawilżają naskórek.
Trzeba jednak z uwagą czytać składy – retinolu nie można łączyć z kwasami AHA, BHA i innymi składnikami złuszczającymi!