Motywacja do nauki to niezwykle cenna rzecz, trzeba jedynie umieć ją zauważać i nie przechodzić obojętnie obok żadnej sugestii czy to naszej wewnętrznej, czy też zewnętrznej, która nas skłania do działania w dobrym kierunku.

efektywnie-sie-uczyc

Wewnętrzna mobilizacja

Każdy z nas posiada wrodzoną ciekawość świata.  To właśnie ona, dobrze rozwijana, zaprowadzić nas może na wyżyny osiągnięć naukowych i nie tylko. Jeśli będziemy mieli sprzyjające warunki, to nie zatracimy w sobie ciągoty do poszerzania horyzontów, a to z kolei zaprocentuje w przyszłości lepszym życiem i funkcjonowaniem na wyższym poziomie.

Gratulacje i nagrody

Ważną kwestią, jeśli chodzi o motywację do nauki, są różnego rodzaju gratyfikacje. I mowa tu nie tylko o rzeczach materialnych, bonusach, które poprzez swoje osiągnięcia możemy zdobyć. To również słowne pochwały, które płyną z ust osób, które cenimy i jakie uznajemy za specjalistów w danej dziedzinie. Kiedy uzyskujemy dobre wyniki w nauce, nasi rodzice także nie szczędzą ciepłych stwierdzeń pod naszym adresem. To mobilizuje i sprawia, iż staramy się jeszcze bardziej zasłużyć na docenienie wkładu pracy, jaki ponosimy.

Przyszłość leży w twoich rękach

Wytłumaczenie dziecku, iż to, czego się zaprocentuje w przyszłości, to nie lada wyczyn. Są jednak metody by stało się to faktem dokonanym. W codziennym życiu można znaleźć przeróżne sytuacje, gdzie wykorzystujemy najprostsze rzeczy, których uczymy się na lekcjach w szkole. Trzeba jedynie znaleźć czas i chęci, by takowe zauważyć i dać młodemu człowiekowi samemu stwierdzić, iż wszelakie umiejętności, ciągle rozwijane, to cenna rzecz, która zaowocuje w przyszłości.

Kary to również motywacja

W gruncie rzeczy, nawet nagany, cierpkie słowa oraz kary bywają motywujące. Bo jeśli dziecko wie, że za złą ocenę z klasówki otrzyma reprymendę, następnym razem będzie się starało bardziej i nie popełni błędu po raz kolejny. Trzeba jednakże bardzo uważać by ukaranie nie było zbyt srogie i nie powodowało kolejnym razem w dziecku paraliżu emocjonalnego, bo to z kolei doprowadzić może do nieodwracalnych w skutkach konsekwencji.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.