Wielu rodziców maluchów staje przed dylematem: jaki rowerek wybrać dla swojej pociechy? Czy lepiej zdecydować się na rowerek biegowy, czy może jednak klasyczny trójkołowy model? Który z nich będzie lepszy?

Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, w którym postaramy się pomóc Ci w wyborze pierwszego rowerka dla Twojego smyka.

Rowerek biegowy a trójkołowy – czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?

rowerek-biegowy-jaki-kupic

Rowerek dla malucha to dobry sposób na urozmaicenie codziennych spacerów, a także na aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Taki pojazd daje dziecku możliwość sprawnego pokonywania mniejszych czy większych dystansów, co może stanowić sporą wygodę dla rodzica, który nie musi nieść lub popędzać ociągającego się smyka w drodze do sklepu czy na plac zabaw. Śmiganie na rowerze to także spora dawka ruchu i dobrej zabawy dla brzdąca.

Pierwszy rowerek może okazać się doskonałym prezentem na 2. lub 3. urodziny. Możemy wtedy zdecydować się na klasyczny trójkołowy rowerek wyposażony w pedały. Taki model pomaga malcowi w nauce pedałowania i przygotowuje do jazdy na dwukołowym rowerze.

Coraz częstszym wyborem jest jednak rowerek biegowy, który charakteryzuje się brakiem pedałów. Maluch wprawia go w ruch, odpychając się nóżkami od podłoża. Rowerki biegowe mają dwa koła, zdarzają się jednak modele trójkołowe, które często można przekształcić w pojazd jednośladowy.

Dwukołowy rowerek biegowy wspiera dziecko w nauce utrzymywania równowagi na dwóch kołach oraz opanowywaniu trudnej sztuki koordynacji ruchowej. Trójkołowy rowek biegowy może być natomiast dobrym sposobem na oswojenie z rowerkiem najmłodszych pociech.

Jak wybrać rowerek biegowy i trójkołowy dla dziecka?

Niezależnie od tego, na jaki rowerek się zdecydujesz, warto podczas zakupu kierować się kilkoma prostymi zasadami.

  • Rowerek musi być dobrze dopasowany do wzrostu dziecka. Za mały lub za duży rowerek będzie dla dziecka niewygodny, a korzystanie z niego może być niebezpieczne. Dobrym pomysłem jest zakup rowerka z możliwością regulacji wysokości siodełka i kierownicy, dzięki czemu szybko i łatwo dostosujemy wielkość rowerka do potrzeb dziecka.
  • Rowerek nie może być zbyt ciężki. Warto wybrać lekki model, dzięki czemu maluchowi będzie łatwiej z niego korzystać. Lekkie rowerki docenią też rodzice, ponieważ nieraz będą musieli je nosić.
  • Warto zdecydować się na model, który spodoba się maluchowi. Pozwólmy dziecku wybrać rowerek w ulubionym kolorze, z interesującym go wzorem lub ozdobiony postacią czy motywem z ulubionej bajki.
  • Rowerki mogą być wykonane z różnych materiałów, a każdy z nich ma inne zalety. I tak przykładowo modele metalowe są zazwyczaj bardzo wytrzymale, aluminiowe – lekkie, zaś drewniane wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem.
  • Rowerki mogą mieć zapewniające dobrą amortyzację pompowane koła lub bardzo lekkie i wytrzymałe koła piankowe.
  • Mogą być także wyposażone w dodatkowe, atrakcyjne dla dziecka akcesoria, takie jak koszyczek na drobiazgi smyka, dzwonek, wygodną nóżkę (w przypadku rowerków dwukołowych) oraz hamulec. Rowerki biegowe nie muszą mieć hamulca, gdyż maluchy hamują stopami. Modele bez hamulca będą lżejsze. Z drugiej strony hamulec może ułatwić naukę hamowania niezbędną do jazdy na dwukołowym rowerze z pedałami.
  • Gdy już mamy wybrany rowerek, nie zapomnijmy o kasku chroniącym głowę dziecka podczas upadków i zderzeń.

Trudno jednoznacznie określić, który rowerek będzie lepszy dla malucha. Każdy model ma swoje zalety i zwolenników, chociaż nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat rowerki biegowe zyskały ogromną popularność.

Zarówno jeden, jak i drugi model powinien sprawić dziecku sporą frajdę. Być może dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie przez malucha obydwóch typów rowerków i zdecydowanie się na model, który przypadnie mu bardziej do gustu. Duży wybór rowerków biegowych i trójkołowych znajdziesz na smyk.com.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.