Rozglądasz się za nową pracą? A może stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy i masz przed sobą ważne rozmowy kwalifikacyjne? Jedno musisz wiedzieć – łatwo nie będzie. Mała ilość wolnych etatów, zaś duża liczba kandydatów na jedno stanowisko, powoduje, że pracodawcy stali się wybredni i łatwo ich do siebie zniechęcić. Zobacz 6 rzeczy, których bezwzględnie powinnaś unikać starając się o pracę!
KŁAMSTWA
Spis treści
Kłamstwo ma krótkie nogi – szczególnie w tym przypadku. Oczywiście, w CV możesz napisać, że przeszłaś kurs szybkiego pisania, władasz biegle angielskim, a w poprzedniej pracy sama przygotowywałaś duże projekty dla swojej firmy, a potem mieć nadzieję, że zdążysz podszkolić się przed rozmową.
Jednak pracodawcy są bardzo dociekliwi i szybko wyjdzie na jaw, że te informacje wcale nie są prawdziwe. Doświadczony rekruter na pewno zauważy, że gubisz się w odpowiedziach, a nerwowy ton twojego głosu oraz uciekający wzrok, będzie tylko potwierdzeniem jego podejrzeń.
W dzisiejszych czasach bardziej ceni się szczerość i uczciwość. Jeśli więc brakuje ci wiedzy na dany temat, zamiast kłamać, lepiej powiedz, że szybko się uczysz i wszelkie braki nadrobisz w mgnieniu oka.
BRAK PRZYGOTOWANIA
„Co Pani wie na temat naszej firmy?” – to pytanie pojawia się zawsze na początku rozmowy kwalifikacyjnej i jest swego rodzaju testem na kandydacie. Jeśli nie zrobiłaś szybkiego researchu na temat firmy, w której ubiegasz się o posadę, pracodawca może odebrać to jako ignorancję lub zwykłe lenistwo.
Może być to również sygnał, że nie jesteś sumienna, nie śledzisz trendów i nie przykładasz się do zadań. Nie musisz uczyć się opisu ze strony na pamięć – wystarczy kilka ogólnych zdań, by pracodawca wiedział, że zadałaś sobie ten niewielki trud i zależy ci na pracy w jego firmie.
LANIE WODY
W rozmowie kwalifikacyjnej nie chodzi o to, by mówić dużo, ale przede wszystkim o to, by mówić z sensem. Dlatego odpowiadając na pytania, staraj się podawać konkrety – pracodawcy wcale nie lubią lania wody. Jeśli w stresie nie potrafisz znaleźć odpowiednich słów na opisanie danej sytuacji czy produktu – podawaj przykłady.
Przeanalizuj też dokładnie własne CV i zastanów się, o co może zapytać rekruter. Przygotuj też wcześniej odpowiedź na pytanie: „Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią?” – im dłużej będziesz zastanawiać się nad tym podczas rozmowy, tym bardziej będziesz sprawiać wrażenie osoby niepewnej siebie i nieświadomej własnych zalet.
ZŁE NAWYKI W KOMUNIKACJI NIEWERBALNEJ
Możesz być świetnie przygotowana na rozmowę, posiadać duże doświadczenie i pozytywne nastawienie do pracy – ale dla pracodawcy liczy się też pierwsze wrażenie. Popsuć może je słaby i krótki uścisk dłoni, który zostanie odebrany jako brak szacunku i nieszczerość z twojej strony.
Ten sam skutek może odnieść brak utrzymywania kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. Twój wygląd ma tu również bardzo duże znaczenie – potargane włosy, niewyprasowana koszula, niezadbane paznokcie – mogą wskazywać na roztargnienie, brak odpowiedniej organizacji oraz niepoważne podejście do pracy.
BRZYDKA PRAWDA O BYŁYM SZEFIE
Bez względu na to, w jakich okolicznościach rozstałaś się się z poprzednim pracodawcą, nie mów o nim źle podczas rozmowy kwalifikacyjnej w innej firmie – może to jedynie źle świadczyć o tobie. Nawet jeśli był on wcieleniem zła w czystej postaci, twój potencjalny szef, mający za sobą różne doświadczenia z pracownikami, stanie raczej po jego stronie.
Ponadto, przez pranie brudów na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz zostać posądzona o brak profesjonalizmu, nielojalność, a nawet konfliktowość. Jeśli zostaniesz zapytana o to, dlaczego zrezygnowałaś z poprzedniej pracy, zamiast obrzucać błotem byłego pracodawcę, lepiej powiedz, że zmotywowała cię do tego chęć rozwoju w tak prestiżowej firmie, jak ta, w której właśnie się znajdujesz.
INTERNETOWE FAUX PAS
Dziś częstą praktyką, stosowaną przez pracodawców, jest sprawdzanie przyszłych pracowników w sieci. Pod lupę będzie brana każda twoja aktywność w internecie: zdjęcia, wpisy i komentarze. Jeśli zawierają one treści dla kogoś obraźliwe, niezgodne z prawem, a także niepochlebne opinie o poprzednim pracodawcy, współpracownikach czy klientach – możesz w jednej chwili popsuć to, na co tak długo pracowałaś.
Czasami kilka słów za dużo na forum lub blogu, może się kosztować utratę wymarzonego stanowiska, a także dobrej opinii na rynku pracy.
Przeczytaj również: Jak zostać kobietą sukcesu? 7 pomysłów na biznes dla kobiet.