Rozglądasz się za nową pracą? A może stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy i masz przed sobą ważne rozmowy kwalifikacyjne? Jedno musisz wiedzieć – łatwo nie będzie. Mała ilość wolnych etatów, zaś duża liczba kandydatów na jedno stanowisko, powoduje, że pracodawcy stali się wybredni i łatwo ich do siebie zniechęcić. Zobacz 6 rzeczy, których bezwzględnie powinnaś unikać starając się o pracę!

KŁAMSTWA

Kłamstwo ma krótkie nogi – szczególnie w tym przypadku. Oczywiście, w CV możesz napisać, że przeszłaś kurs szybkiego pisania, władasz biegle angielskim, a w poprzedniej pracy sama przygotowywałaś duże projekty dla swojej firmy, a potem mieć nadzieję, że zdążysz podszkolić się przed rozmową.

Jednak pracodawcy są bardzo dociekliwi i szybko wyjdzie na jaw, że te informacje wcale nie są prawdziwe. Doświadczony rekruter na pewno zauważy, że gubisz się w odpowiedziach, a nerwowy ton twojego głosu oraz uciekający wzrok, będzie tylko potwierdzeniem jego podejrzeń.

W dzisiejszych czasach bardziej ceni się szczerość i uczciwość. Jeśli więc brakuje ci wiedzy na dany temat, zamiast kłamać, lepiej powiedz, że szybko się uczysz i wszelkie braki nadrobisz w mgnieniu oka.
uśmiechnięta kobieta w ciemnych włosach w biurzeBRAK PRZYGOTOWANIA

„Co Pani wie na temat naszej firmy?” – to pytanie pojawia się zawsze na początku rozmowy kwalifikacyjnej i jest swego rodzaju testem na kandydacie. Jeśli nie zrobiłaś szybkiego researchu na temat firmy, w której ubiegasz się o posadę, pracodawca może odebrać to jako ignorancję lub zwykłe lenistwo.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak urządzić dom? Idealne rozwiązania właśnie dla Ciebie!

Może być to również sygnał, że nie jesteś sumienna, nie śledzisz trendów i nie przykładasz się do zadań. Nie musisz uczyć się opisu ze strony na pamięć – wystarczy kilka ogólnych zdań, by pracodawca wiedział, że zadałaś sobie ten niewielki trud i zależy ci na pracy w jego firmie.

LANIE WODY

W rozmowie kwalifikacyjnej nie chodzi o to, by mówić dużo, ale przede wszystkim o to, by mówić z sensem. Dlatego odpowiadając na pytania, staraj się podawać konkrety – pracodawcy wcale nie lubią lania wody. Jeśli w stresie nie potrafisz znaleźć odpowiednich słów na opisanie danej sytuacji czy produktu – podawaj przykłady.

Przeanalizuj też dokładnie własne CV i zastanów się, o co może zapytać rekruter. Przygotuj też wcześniej odpowiedź na pytanie: „Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią?” – im dłużej będziesz zastanawiać się nad tym podczas rozmowy, tym bardziej będziesz sprawiać wrażenie osoby niepewnej siebie i nieświadomej własnych zalet.

ZŁE NAWYKI W KOMUNIKACJI NIEWERBALNEJ

Możesz być świetnie przygotowana na rozmowę, posiadać duże doświadczenie i pozytywne nastawienie do pracy – ale dla pracodawcy liczy się też pierwsze wrażenie. Popsuć może je słaby i krótki uścisk dłoni, który zostanie odebrany jako brak szacunku i nieszczerość z twojej strony.

Ten sam skutek może odnieść brak utrzymywania kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. Twój wygląd ma tu również bardzo duże znaczenie – potargane włosy, niewyprasowana koszula, niezadbane paznokcie – mogą wskazywać na roztargnienie, brak odpowiedniej organizacji oraz niepoważne podejście do pracy.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak wyczyścić żelazko? PORADNIK MIESIĄCA!

BRZYDKA PRAWDA O BYŁYM SZEFIE

Bez względu na to, w jakich okolicznościach rozstałaś się się z poprzednim pracodawcą, nie mów o nim źle podczas rozmowy kwalifikacyjnej w innej firmie – może to jedynie źle świadczyć o tobie. Nawet jeśli był on wcieleniem zła w czystej postaci, twój potencjalny szef, mający za sobą różne doświadczenia z pracownikami, stanie raczej po jego stronie.

Ponadto, przez pranie brudów na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz zostać posądzona o brak profesjonalizmu, nielojalność, a nawet konfliktowość. Jeśli zostaniesz zapytana o to, dlaczego zrezygnowałaś z poprzedniej pracy, zamiast obrzucać błotem byłego pracodawcę, lepiej powiedz, że zmotywowała cię do tego chęć rozwoju w tak prestiżowej firmie, jak ta, w której właśnie się znajdujesz.

INTERNETOWE FAUX PAS

Dziś częstą praktyką, stosowaną przez pracodawców, jest sprawdzanie przyszłych pracowników w sieci. Pod lupę będzie brana każda twoja aktywność w internecie: zdjęcia, wpisy i komentarze. Jeśli zawierają one treści dla kogoś obraźliwe, niezgodne z prawem, a także niepochlebne opinie o poprzednim pracodawcy, współpracownikach czy klientach – możesz w jednej chwili popsuć to, na co tak długo pracowałaś.

Czasami kilka słów za dużo na forum lub blogu, może się kosztować utratę wymarzonego stanowiska, a także dobrej opinii na rynku pracy.

Przeczytaj również: Jak zostać kobietą sukcesu? 7 pomysłów na biznes dla kobiet.

(7głosów, średnia: 4,29 z 5)
Loading...
Joanna M.
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.