Każda kobieta marzy o posiadaniu gładkiej, pozbawionej niedoskonałości cery. Jednym z kluczowych defektów, do jakich zlikwidowania dążymy, są rozszerzone pory – widoczne na skórze niewielkie dziurki, zlokalizowane głównie w strefie T.

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że pory są naturalnym elementem struktury naszej skóry – nie istnieje więc metoda, która sprawi, że pory znikną. Istnieją natomiast skuteczne kosmetyki na rozszerzone pory, dzięki którym staną się one dużo mniejsze, a cera zyska równomierną, gładką strukturę.

Skąd biorą się rozszerzone pory? Jak im przeciwdziałać?

rozszerzony-pory-kosmetyki

Pory to ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. To naturalny element struktury skóry każdego człowieka, który pełni bardzo istotną rolę w procesie termoregulacji organizmu oraz odprowadzania z niego toksyn. Pory same w sobie nie stanowią więc defektu i nie powinny być jako taki traktowane.

To element naszej skóry, który powinnyśmy zaakceptować. Może to być jednak trudne w sytuacji, kiedy nasze pory są bardzo widoczne – rozszerzone pory najczęściej dotyczą skóry tłustej, łojotokowej, a także trądzikowej. Z tym problemem możemy walczyć i co więcej, robić to skutecznie!

Istnieją bowiem kosmetyki na rozszerzone pory, które pozwalają zmniejszyć widoczność porów, zwęzić je oraz uzyskać efekt dużo gładszej cery o bardziej równomiernej strukturze. Zanim przejdziemy do omówienia składników, których warto szukać w kosmetykach, warto powiedzieć, co sprawia, że nasze pory stają się bardziej widoczne.

Rozszerzonym porom szczególnie sprzyja trądzik, zaburzenia hormonalne, nadmierna ekspozycja na słońce, palenie tytoniu, a także nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Dążąc do zmniejszenia porów, należy unikać stosowania olejów, nadmiernego złuszczania naskórka, mycia cery zbyt ciepłą lub zbyt zimną wodą, a także korzystania z sauny i solarium. Wyeliminowanie tych czynników w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją ukierunkowaną na walkę z rozszerzonymi porami, z pewnością przyniesie świetne efekty.

Jak walczyć z rozszerzonymi porami?

Rozszerzone pory najczęściej dotyczą posiadaczy cery tłustej i łojotokowej. Nadmiar sebum produkowany przez takie skóry gromadzi się bowiem w porach, powodując ich powiększenie. Kluczem do zapobiegania temu zjawisku jest odpowiednia pielęgnacja. Należy przede wszystkim dokładnie oczyszczać cerę dobrej jakości kosmetykami – świetnie sprawdzą się profesjonalne produkty do mycia twarzy z kwasami AHA i BHA w składzie.

Po umyciu warto nanieść na skórę delikatny toner, który przywróci skórze prawidłowe pH oraz wizualnie zmniejszy widoczność porów. Raz w tygodniu można także zastosować peeling enzymatyczny, który dogłębnie oczyści cerę i pory z nagromadzonego łoju.

Kosmetyki na rozszerzone pory powinny mieć lekką, żelową konsystencję oraz być pozbawione składników komedogennych i zapychających pory. Do pielęgnacji cery tłustej i łojotokowej warto wybierać kremy i sera z niacynamidem, który świetnie działa na rozszerzone pory, kwasem salicylowym (BHA), który jako jedyny z kwasów jest w stanie przeniknąć do wnętrza gruczołu łojowego oraz zmniejszyć produkcję sebum.

Skutecznym składnikiem, który pomaga w walce z rozszerzonymi porami, jest także retinol i jego pochodne – systematycznie stosowana witamina A wyrównuje strukturę skóry, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, reguluje produkcję sebum oraz wizualnie zmniejsza widoczność porów.

Jakby tego było mało, stosowanie retinoidów to jeden z podstawowych filarów pielęgnacji przeciwstarzeniowej, a także skuteczny sposób na pozbycie się trądziku wieku dorosłego.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.