Polacy jedzą zbyt mało ryb, mimo że powinny być one elementem dobrze zbilansowanej, pełnowartościowej diety. Średnia europejska w tym zakresie wynosi 22 kg, a średnia światowa – 24 kg rocznie, natomiast szacuje się, że przeciętny Polak zjada… zaledwie ok. 12-13 kg ryb w ciągu roku!

Już we wczesnym dzieciństwie można zacząć podawać dzieciom ryby, które stanowią ważne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, witamin i składników mineralnych. Co warto wiedzieć, przygotowując rybny obiadek dla dziecka?

Żywienie niemowlęcia w pierwszym okresie życia

obiadki-dla-dziecka-ryba

Niejeden rodzic ma wątpliwości, kiedy włączyć do diety swojego dziecka ryby. Tak właściwie ryba w diecie niemowlęcia może pojawić się po raz pierwszy już na początku 7. miesiąca życia.

Wtedy maluszek zna już smak pierwszych warzyw, owoców, produktów zbożowych, mięska i jaj, jest więc gotowy na kolejne doświadczenia smakowe. Początkowo obiadek z rybką może pojawiać się raz w tygodniu, a potem nawet 2 razy na tydzień.

Dlaczego warto podawać dzieciom ryby?

Warto zwrócić uwagę na liczne korzyści, jakie płyną z włączenia ryb do diety maluszka. Żywienie niemowlęcia powinno być urozmaicone. Warto, aby ryby stały się ważnym składnikiem jego codziennego jadłospisu.

Wyniki badań wskazują, że ryby mogą być bezpiecznie podawane dzieciom w okresie niemowlęcym. Nie zwiększy to ryzyka wystąpienia u niego alergii.

Właściwie jest wręcz przeciwnie, ponieważ regularne spożywanie ryb sprzyja tworzeniu się tzw. tolerancji immunologicznej. Ogranicza ona prawdopodobieństwo rozwoju alergii u dziecka w przyszłości.

Ryby są cennym źródłem wielu ważnych składników:

  • nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, w tym DHA
  • pełnowartościowego białka,
  • witamin,
  • składników mineralnych.

Obiadek dla dziecka z rybą – co podawać maluszkowi?

Szacuje się, że w diecie większości dzieci, w wieku pomiędzy 13 a 36 miesiącem życia ryb nie ma wcale, a tylko mniej niż co 4-te dziecko zjada zalecane 10 g takiego pokarmu dziennie.

Przyczyną tej sytuacji jest m.in. obawa rodziców przed alergizującymi właściwościami tych produktów, ale też odnośnie ich jakości. Jednak nie zmienia to faktu, że ważne jest, aby żywienie niemowlęcia, a później małego dziecka, było urozmaicone, a pochodzące ze sprawdzonych źródeł ryby są jego ważnym elementem.

Dobrym pomysłem jest zwracanie bacznej uwagi na to, czy wybierane dla dzieci ryby są również świeże i przygotowane w taki sposób, aby nie straciły cennych wartości odżywczych. Niestety, niełatwo jest znaleźć na rynku ryby o jakości właściwej dla niemowląt i małych dzieci.

Można jednak uniknąć ryzyka przygotowywania niezdrowego dla maluszka posiłku, wybierając ryby, których pochodzenie, w tym rejon świata, w którym je złowiono, są nam znane.

Lepiej by było, aby obiadek dla dziecka nie zawierał dodatku ryb drapieżnych, jak miecznik, rekin, makrela królewska czy tuńczyk, ponieważ żyją one długo i mogą gromadzić w organizmach większe ilości szkodliwych związków.

Rodzicom poszukującym wysokiej jakości obiadków rybnych dla dzieci z pomocą mogą przyjść eksperci z zakresu żywienia niemowląt. To specjaliści, w oparciu o wiedzę i doświadczenie, opracowują receptury niemowlęcych i dziecięcych dań. Dobrym przykładem są dania gotowe Gerber.

Ryby, których użyto do ich przygotowania, pochodzą z północnych rejonów Oceanu Spokojnego i żyją one dziko, a ich mięso przed wykorzystaniem zostało poddane ścisłej kontroli jakościowej.

Produkty takie jak obiadek dla dziecka Gerber Rybka z ziemniaczkami, cukinią i brokułami czy Gerber Bukiet warzyw z łososiem w sosie pomidorowym mogą więc w bezpieczny sposób umożliwić poznawanie przez maluszka nowych, wartościowych smaków ryb.

Warto stopniowo wprowadzać ryby do diety maluszka. Obiadek dla dziecka początkowo może zawierać ich niewielkie porcje.

Jeśli, obserwując reakcje dziecka, nie zauważymy nic niepokojącego, można zwiększyć częstotliwość rybnych posiłków i ilość podawanej ryby. Dostarczą one dziecku cennych składników i z powodzeniem staną się elementem prawidłowo zbilansowanej diety.

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.