Sardynki to małe rybki żyjące powszechnie w większości mórz i oceanów. Najbardziej znane są te z puszek w sosach lub w oleju. Koniecznie sprawdź, dlaczego sardynki zasługują na miano superfood!
Spis treści
Właściwości sardynek
Inna nazwa sardynek to szproty. Są to małe rybki wykorzystywane do jedzenia jak również przez rybaków jako zanęta na większą rybę. Te morskie stworzenia są cenione przez ludzi przede wszystkim ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega 3.
Są one zalecane do spożycia wszystkim, powinny je jeść kobiety w ciąży, dzieci, dorośli i starsi, a wszystkim przysługują się długim życiem w zdrowiu i pełnej sprawności. To ryby morskie są właśnie jednym z najlepszych źródeł omega 3 w formie naturalnej.
Sardynka jest również ceniona poprzez zawartość witaminy D oraz witaminy B12. Na niedobory obu cierpi współcześnie najwięcej osób, a są one niezbędne. Oprócz tego sardynki to źródło dobrze przyswajalnego, łatwostrawnego białka i wapnia. Sardynki są odpowiednim daniem na śniadanie ponieważ na długo zaspokajają apetyt.
Czy warto jeść sardynkę z puszki?
Najczęściej zjadamy sardynki z puszki. Ma to wiele zalet, na przykład łatwość przygotowania, czy fakt, że sardynki mają tak małe ości, że po zamarynowaniu na przykład w oleju nie trzeba ich usuwać ani na nie uważać.
Jednakże producenci dorzucają do gotowych puszek również takie składniki, których niekoniecznie chcielibyśmy kosztować. Są to wzmacniacze aromatu i smaku, konserwanty i inne.
Już samo to, że sardynki znajdują się w puszcze u niektórych ludzi budzi niepokój. Niektórzy wierzą, że powoduje to przeniknięcie do jedzenia metali ciężkich, a następnie dostanie się ich do organizmu.
Oprócz tego puszki są produkowane z użyciem Bisfenolu, tego samego który znajduje się w plastykowych butelkach i zyskał złą sławę jako środek, który wyjątkowo źle wpływa na gospodarkę hormonalną człowieka.
Aby zatem w pełni cieszyć się zdrowymi sardynkami najlepiej kupować je surowe i przyrządzać lub na rzecz puszek wybierać dania w szklanych słoikach. Mamy wówczas pewność, że jedzenie jest pełnowartościowe bez żadnych sztucznych i niechcianych dodatków.