Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, co tak naprawdę daje nam motywację do nauki? Na to postawione pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi.

skad-czerpac-motywacje-do-nauki

Zachęć sama siebie do nauki

Najlepszą motywacją do nauki jest przede wszystkim odpowiednia zachęta. Najlepiej jest przedstawienie tego problemu w formie przykładu, a mianowicie faktem jest, że przykładowo nikt w nocy nie pobiegłby do sąsiada i z powrotem, ponieważ „jest za zimno”, „jest za późno”, „nie chce mi się”. Niemniej jednak, gdy takiej osobie zaoferowalibyśmy dość sporą sumę pieniędzy za wykonanie takiego zadania, to bez wahania praktycznie każdy by to uczynił. Także z łatwością zauważyć możemy, jak kuszące mogą być pewne środki perswazji.

Oferując pewną nagrodę za wysiłek, który wkładamy w swoją pracę jesteśmy w stanie wykonać dane zadanie, a co więcej, sprawia to, że chcemy jak najszybciej osiągnąć swój cel. Tak samo oczywiście jest w przypadku nauki, gdzie również mamy przed sobą postawione pewne zadanie, które musimy wykonać, musimy zmierzyć się z problemem, który jest z tymże zadaniem związany. Nie zawsze przychodzi Nam to z łatwością. Wszystko uwarunkowane jest tym, jaką motywację do nauki posiadamy.

Rodzaje motywacji do nauki

Poruszając temat motywacji w kwestii nauki warto wspomnieć, iż istnieją jej dwa rodzaje, a mianowicie jest to motywacja zewnętrzna, a także istnieje motywacja wewnętrzna. Mówiąc o motywacji zewnętrznej mówimy o wszelakiego rodzaju nagrodach, wyróżnieniach, czy też o ocenie, którą możemy za włożony przez siebie trud otrzymać. Nie jest tajemnicą, że im bardziej atrakcyjna nagroda czy wyższa ocena, tym więcej motywacji będziemy mieć, aby zmierzyć się z danym problemem.

Niemniej jednak, poruszając kwestię drugiego rodzaju motywacji, czyli motywacji wewnętrznej mówimy o zaspokojeniu swoich własnych potrzeb, czego przykładem może być dorównanie pozostałym kolegom z klasy, chęć zaimponowania swoim rodzicom czy także nauczycielom.

Jeżeli któryś z tych rodzajów motywacji jest dla nas najbardziej istotny, to z większym zapałem oraz energią siadamy do nauki. Posiadając odpowiednią motywację uczniowie, czy studenci są w stanie posiąść wiedzę znacznie większej partii materiału i przyjdzie im to znacznie łatwiej aniżeli bez żadnej motywacji. Bez swego rodzaju zapalnika do nauki niekiedy nie jesteśmy w stanie w ogóle zabrać się do jakiejkolwiek pracy, gdyż zwyczajnie przestaje nam się chcieć.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.