Aby skutecznie zmotywować się do podjęcia aktywności fizycznej musimy spełnić kilka podstawowych zasad, które nam w tym skutecznie pomogą. Jedną z nich jest dbanie o nasz komfort psychiczny, które przejawia się w unikaniu rozpamiętywania nieudanych prób podjęcia ćwiczeń w przeszłości jak również podkreślanie swoich barków poprzez porównywanie się do innych. Przeanalizujmy je kolejno.
Zamykamy drzwi do przeszłość
Spis treści
Rozpamiętywanie negatywnej przeszłości, w której nie potrafiliśmy zmierzyć się z porażkami bardzo skutecznie obniża naszą motywację do podjęcia kolejnych prób. Na pewno nie raz w naszym życiu zdarzyła się sytuacja, w której z różnych przyczyn porzuciliśmy ćwiczenia zaledwie po kilku treningach.
Czasami było to spowodowane różnymi sytuacjami losowymi, a czasami naszymi niepowodzeniami w próbie zmienienia swoich nawyków i nauczenia się aktywnego spędzania wolnego czasu. Bez względu na przyczynę naszej wcześniej porażki, musimy o niej jak najszybciej zapomnieć. To, że raz nam się nie udało wcale nie musi oznaczać, że tym razem będzie podobnie. A właśnie bardzo często stosujemy tę zasadę, jako doskonałą wymówkę na usprawiedliwienie swojej niechęci do ćwiczeń.
Im bardziej analizujemy błędy, które wtedy popełniliśmy tym bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, że nie ma sensu znowu próbować, bo i tym razem będzie dokładnie tak samo. Nic bardziej mylnego. Nasze wcześniejsze niepowodzenia wcale nie warunkują obecnych.
Natomiast nadmierne rozmyślanie o nich wywołują obniżenie naszej motywacji do podjęcia działania i to ono właśnie jest odpowiedzialne za naszą kolejną porażkę. Dlatego grubą kreską oddzielamy to, co było od naszego tu i teraz, a bardzo szybko przekonamy się, że to, co robimy naprawdę ma sens.
Nie wszyscy są tacy sami
Kolejnym bardzo często popełnianym błędem podczas ćwiczeń jest porównywanie się do innych. Stanowi ono niestety naszą naturalną tendencję. Już od najmłodszych lat porównujemy się do koleżanek i kolegów ze szkoły, zestawiamy ze sobą nasze i ich wyniki osiągane w nauce. Tak samo postępujemy również na studiach, a także w dorosłym życiu na przykład w miejscu pracy. Te same zachowania przenosimy na nasze ćwiczenia.
Ćwicząc w grupie nie tylko zauważamy nasze braki w kondycji, ale również bardziej krytycznie spoglądamy na wszelkie niedoskonałości, które posiadamy, a także na wyniki, jakie osiągamy. Takie zachowanie wywołuje w nas poczucie frustracji, które jest w stanie obniżyć nawet największą motywację. Dlatego nie możemy zwracać uwagi na poziom sprawności innych, czy też tempo wykonywania przez nich ćwiczeń. Musimy nauczyć się ćwiczyć w swoim własnym tempie i czuć się z tym dobrze.