Słowenia to miejsce ubrane w przepiękne malownicze góry, jaskrawą zieleń, krystalicznie czyste jeziora oraz rzeki, a także dziesiątki klimatycznych miasteczek. To miejsce doskonałe na wypoczynek o każdej porze roku.

Warto tam pojechać chociażby na kilka dni, ale  ze względów ekonomicznych lepiej udać się tam samochodem niż polować na tanie bilety lotnicze. Co jeszcze warto wiedzieć o Słowenii?

Słowenia to kraj przyjazny kierowcom

Wbrew pozorom drogi w Słowenii są w bardzo dobrym stanie technicznym. Osoby, które decydują się na wypożyczenie auta lub przyjechanie własnym samochodem, nie będą czuć się zawiedzione. Co więcej, słoweńskie przepisy ruchu drogowego są raczej przyjazne.

słowenia

Przykładowo, tamtejsze prawo zezwala na jazdę pod wpływem alkoholu, o ile jego poziom we krwi nie przekracza 0,5 promila. Można też w trakcie jazdy rozmawiać przez telefon, ale wówczas musi być on ustawiony na tryb głośnomówiący. 

Z drugiej strony, za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego mogą grozić bardzo wysokie kary. Sporo zapłacimy już za samo niewłaściwie zaparkowanie – mowa o mandatach w wysokości do nawet 200 euro.

Za przekroczenie prędkości o zaledwie 10-20 km/h zapłacimy mandat do 250 euro. Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h kwota ta może sięgnąć nawet 500 euro!

Nasz pojazd powinien być też wyposażony w kamizelkę odblaskową, gaśnice, trójkąt ostrzegawczy i zapasowe żarówki. Kluczowe jest również posiadanie ważnej winiety, którą można nabyć w wersjach tygodniowej, miesięcznej lub rocznej. Cena w zależności od wybranej opcji, to od kilkudziesięciu do ponad 120 euro.

Za brak ważnej winiety na drodze można dostać mandat w wysokości 800 euro – dlatego warto o tym pomyśleć zawczasu, tym bardziej, że obecnie w Słowenii możliwy jest zakup winiety wyłącznie elektronicznej. Możesz to zrobić na renomowanej stronie: https://vignetteslovenia.si/pl/.

Kilka informacji o Słowenii

Słowenia to kraj niewielki, będący w istocie aż 15-krotnie mniejszy od Polski. Zamieszkuje go zaledwie 2 miliony osób. Walutą, która obowiązuje w Słowenii, jest euro. Język słoweński może być zrozumiały przez Polaków, choć w większości miejsc, wszyscy komunikują się sprawnie także po angielsku.

Stolicą Słowenii jest Lublana – miejsce to zdecydowanie warto odwiedzić ze względu na mnóstwo ciekawych zabytków, restauracji i unikatowy klimat. W kraju przeważa katolicyzm – Słowenia jest bardzo bezpiecznym miejscem, gdzie przestępczość jest na niskim poziomie. Ważną informacją jest również fakt, że Słowenia należy do UE, co sprawia, że możemy bez problemów korzystać z roamingu w ramach polskiego pakietu. 

Kiedy jechać do Słowenii?

Każda pora jest dobra, aby odwiedzić Słowenię. Osoby, które kochają zimowe klimaty, powinny się tutaj udać od grudnia do marca. To idealny czas na spędzenie aktywnego wypoczynku na nartach.

Z kolei osoby preferujące leniwy wypoczynek na plażach, powinny przyjechać od czerwca do września – wtedy jest najcieplej, a pogoda jest najpewniejsza.

Niestety, Słowenia jest dość drogim krajem. Najtańsze pokoje kosztują 300 złotych za noc od osoby, ale standardową ceną jest raczej 500-600 zł za noc. Kwoty te rosną w sezonie turystycznym, co dla wielu osób może być sporym utrudnieniem. Oczywiście, są pewne alternatywy – takie jak na przykład campingi. 

Pamiętaj też, że w Słowenii nie ma przyzwolenia na spanie na dziko. Za takie działania grożą wysokie mandaty. Dlatego też lepiej  pozostawić taki scenariusz w ramach ostateczności i szukać normalnego noclegu.

Co jeść w Słowenii?

Kuchnia słoweńska to przede wszystkim mieszanka różnych wpływów kulinarnych. Wszystko zależy więc od tego, do jakiej części Słowenii się udamy. W jednym miejscu popularne będą dania typowo włoskie, w innym owoce morza czy placki z gulaszem.

Ceny w restauracjach wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu euro za obiad za dwie osoby. Kieliszek wina to koszt ok. 4 euro (podobnie jest w przypadku piwa). Droższe niż w Polsce są też inne artykuły spożywcze (choć w sezonie tańsze są warzywa). 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.