Chcesz poznać sposób na zatkany nos? Zbliżająca się jesień dla wielu jest synonimem okresu chronicznego osłabienia organizmu, a co za tym idzie niekończonych się infekcji.

Uciążliwy katar to nieodłączny element każdego zakażenia jego negatywne skutki złagodzić mogą środki dostępne w aptekach oraz sprawdzone domowe sposoby na katar.

Czym jest katar?

Katar to symptom zapalenia błony śluzowej nosa. Przenoszony jest drogą powietrzno-kropelkową, wywołują go wirusy, zatem do zakażenia dochodzi niezwykle szybko.

Wystarczy kontakt z chorym, a nawet przez przebywanie w tym samym pomieszczeniu, by doszło do zakażenia. Powstanie stanu zapalnego powoduje przekrwienie oraz obrzęk błony śluzowej nosa, co wpływa na zwiększoną produkcję wydzieliny.

spray-do-nosa

W pierwszej fazie mamy do czynienia z wodnista wydzielina, która wraz z rozwojem infekcji staje się coraz gęstsza, powodując niedrożność nosa a tym samym problemy z oddychaniem i uczucie „zatkanego nosa”.

Katar powoduje niedotlenienie, bezpośrednio wpływające ból głowy, uczucie zmęczenia oraz obniżenie sprawności intelektualnej. Katar oraz jego negatywne skutki złagodzić mogą dostępne w aptekach preparaty, oraz sprawdzone domowe sposoby na katar.

Sposób na zatkany nos

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na zwalczanie uciążliwego kataru jest spray do nosa z wodą morską. Działanie tego preparatu polega na nawilżaniu błony śluzowej i zmniejszeniu jej obrzęku.

Domową metodą na katar są inhalacje ziołowe. Wdychanie aromatycznej pary z mieszanki ziół, ma działanie odkażające oraz przeciwzapalnie dodatkowo pomagają skutecznie udrożnić nos.

Rutynowe przyjmowanie witaminy C w okresie obniżonej odporności skutecznie przeciwdziała infekcjom, a w sytuacji ich pojawienia się skracają czas trwania kataru. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne tworzące błonę śluzową, zmniejszając tym samym przepuszczalność płynów z osocza krwi przedostających się do nosa i powodujących wystąpienie wodnistej wydzieliny.

W walce z katarem pomocne są leki na przeziębienie zawierające w swym składzie kwas acetylosalicylowym lub ibuprofenem, a to dlatego, że skutecznie zwalczają stan zapalny.

Takie preparaty jak krople czy spray do nosa niezwykle szybko i skutecznie udrożnią nos, ze względu na działanie obkurczające naczynia krwionośne tym samym zmniejszają obrzęk błony śluzowej oraz ograniczają ilość wytwarzanej wydzieliny. Należy jednak zachować umiar w stosowaniu tego typu preparatów.

Niewskazane jest stosowanie ich dłużej niż przez okres 3–4 dni, nadużywanie kropli lub spray do nosa może spowodować uszkodzenia błony śluzowej, skutkującej pojawieniem się dyskomfortowego uczucia niedrożnego nosa, czyli tzw. kataru z odbicia.

Innym preparatem farmaceutycznym dostępnym w aptece i przeciwdziałającym skutkom kataru są również tabletki zawierające pseudoefedrynę, ich działanie polega na zwężaniu naczyń krwionośnych, stad nie są one wskazane dla osób z nadciśnieniem.

Walcząc z katarem, nie można zapomnieć o higienie przestrzeni, w której się przebywa, a zwłaszcza o powietrzu. Suche powietrze dodatkowo podrażnia uszkodzoną błonę śluzową nosa, stąd tak ważne jest wietrzenie pomieszczeń oraz korzystanie z nawilżaczy

0 Udostępnień
Nie jestem seksuologiem, nie jestem nawet psychologiem. Ale jestem dobrym słuchaczem i wnikliwym obserwatorem. Mało mówię, dużo piszę - głównie o seksie. Lubię francuskie kino, literaturę erotyczną i kolor czarny. Kocham jeść, nie cierpię gotować. Telefon: 0048609909876, e-mail: Julka.D@gmail.com

2 KOMENTARZE

  1. Gdybyś mogła mi podać jeszcze cos co odetka nos ale ze sorayow bo wydają mi sie najbardziej skuteczne, tylko zeby nie spływało do gardła bo to gorzkie jest okropne :/

  2. Nozitix nie spływa! Wpadłam na niego niestety dopiero po 3 dniach leżenia w łożku ale koleżanka mi przyniosła do domu wiec juz wiem ;) fajnie i szybko odtyka nos

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.