Za tydzień, dwa, trzy – egzamin. Pora zacząć się uczyć. Ale wiosna nadchodzi, dni coraz dłuższe. Jak się zmotywować?

sposoby-na-skuteczna-motywacje

Sposoby na skuteczną motywację do nauki – Metoda kija i marchewki

  1. Wmów sobie, że musisz się uczyć. Wyobraź sobie, że przy wszystkich kolegach i koleżankach wychodzi na jaw, że nic nie umiesz. Poczucie wstydu nie jest tego warte.
  2. Obiecaj sobie nagrodę. Przed Tobą najtrudniejszy egzamin w sesji? Postanów sobie, że jeśli go zdasz, sprawisz sobie jakąś małą przyjemność. Być może już od dawna odkładałeś pieniądze na na zakup jakiejś fajnej książki, wymarzonej płyty. Perspektywa wzięcia jej w posiadanie po zdanym egzaminie bardzo motywuje.
  3. Nie odkładaj nauki. Jeśli masz “wenę”, by siąść do notatek, siądź. Jeśli odłożysz naukę na później…. później nie będzie Ci się chciało.
  4. Znajdź najlepszy dla siebie sposób nauki. Nasza Królowa Śniegu, Justyna Kowalczyk, będąc na studiach doktoranckich uczyła się, nagrywając notatki na dyktafon. Gdy musiała trenować, biegała, odsłuchując materiał w słuchawkach. A Tobie jaki sposób nauki jest najbliższy?

Znajdź klucz do siebie

Może, ucząc się, musisz być w ciągłym ruchu? Chodzić po pokoju? Może potrzebujesz zupełnej ciszy albo wręcz przeciwnie – najlepiej skupiasz się, gdy jest hałas? Może lubisz kolorować notatki? Jeśli tak, wykorzystaj wybrane przez siebie metody. Wyobraź sobie np., że musisz wytłumaczyć komuś to, czego się uczysz. Albo rzeczywiście tak zrób.

Klucz do sukcesu – afirmacje

Psychologowie zwracają uwagę, jak wielkie znaczenie we wszystkim, za co się zabieramy, mają afirmacje. Są to pozytywne myśli, które wypowiadamy na głos. Zasiadając do nauki, pamiętaj, by powtarzać sobie coś w stylu:

1) To, czego będę się uczyć, bardzo przyda mi się w życiu

2) To, czego będę się uczyć, jest bardzo ważne

3) To, czego będę się uczyć, zdam bez problemu

4) To, czego będę się uczyć, przyniesie mi wiele korzyści

5) To, czego będę się uczyć, sprawia mi naprawdę przyjemność

6) To, czego będę się uczyć, naprawdę mnie interesuje

7) To, czego będę się uczyć jest tym, czego naprawdę chcę się uczyć

Nigdy jednak nie siadaj do nauki z myślą: “To wszystko jest bez sensu. I tak się nie nauczę / nie zdam”. Z taką motywacją – rzeczywiście nie zdasz.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.