Motywacja do nauki to niezwykle cenna rzecz, trzeba jedynie umieć ją zauważać i nie przechodzić obojętnie obok żadnej sugestii czy to naszej wewnętrznej, czy też zewnętrznej, która nas skłania do działania w dobrym kierunku.
Spis treści
Wewnętrzna mobilizacja
Każdy z nas posiada wrodzoną ciekawość świata. To właśnie ona, dobrze rozwijana, zaprowadzić nas może na wyżyny osiągnięć naukowych i nie tylko.
Jeśli będziemy mieli sprzyjające warunki, to nie zatracimy w sobie ciągoty do poszerzania horyzontów, a to z kolei zaprocentuje w przyszłości lepszym życiem i funkcjonowaniem na wyższym poziomie.
Gratulacje i nagrody
Ważną kwestią, jeśli chodzi o motywację do nauki, są różnego rodzaju gratyfikacje. I mowa tu nie tylko o rzeczach materialnych, bonusach, które poprzez swoje osiągnięcia możemy zdobyć.
To również słowne pochwały, które płyną z ust osób, które cenimy i jakie uznajemy za specjalistów w danej dziedzinie. Kiedy uzyskujemy dobre wyniki w nauce, nasi rodzice także nie szczędzą ciepłych stwierdzeń pod naszym adresem.
To mobilizuje i sprawia, iż staramy się jeszcze bardziej zasłużyć na docenienie wkładu pracy, jaki ponosimy.
Przyszłość leży w twoich rękach
Wytłumaczenie dziecku, iż to, czego się zaprocentuje w przyszłości, to nie lada wyczyn. Są jednak metody by stało się to faktem dokonanym.
W codziennym życiu można znaleźć przeróżne sytuacje, gdzie wykorzystujemy najprostsze rzeczy, których uczymy się na lekcjach w szkole.
Trzeba jedynie znaleźć czas i chęci, by takowe zauważyć i dać młodemu człowiekowi samemu stwierdzić, iż wszelakie umiejętności, ciągle rozwijane, to cenna rzecz, która zaowocuje w przyszłości.
Kary to również motywacja
W gruncie rzeczy, nawet nagany, cierpkie słowa oraz kary bywają motywujące. Bo jeśli dziecko wie, że za złą ocenę z klasówki otrzyma reprymendę, następnym razem będzie się starało bardziej i nie popełni błędu po raz kolejny.
Trzeba jednakże bardzo uważać by ukaranie nie było zbyt srogie i nie powodowało kolejnym razem w dziecku paraliżu emocjonalnego, bo to z kolei doprowadzić może do nieodwracalnych w skutkach konsekwencji.