Czy kiedykolwiek otrzymałaś maila lub telefon i pomyślałaś „to zbyt piękne żeby było prawdziwe”? Przeczytaj poniższe wskazówki, jak nie zostać oszukaną.Czy pomogłaś kiedyś drugiej osobie z czystego serca, po czym okazało się, że ktoś z tobą pogrywał, by uzyskać to czego chce? Według badań jedna na dziesięć osób została kiedyś oszukana. Oszustów na świecie jest pełno, nie tylko w sieci, skąd wysyłają fałszywe maile. Mogą też dzwonić do ciebie, wyłudzając pieniądze dla różnych organizacji. Nie można ich wyeliminować, ale można ustrzec się przed byciem ich kolejną ofiarą.

Sprawdź te 6 wskazówek jak nie dać się oszukać.

1. Zbyt pięknie – pewnie tak

Każda z nas chciałaby wygrać konkurs, którego nagroda rozwiąże nasze wszelkie problemy finansowe lub odziedziczyć fortunę po nieznanym dotąd krewnym. Jednak pamiętaj, jeśli coś brzmi zbyt pięknie, zapewne nie jest to prawda. Prawdopodobieństwo, że coś takiego może się wydarzyć jest naprawdę małe. Nie licz więc na łatwe pieniądze i nie pozwól by perspektywa zdobytych pieniędzy przesłoniła twój zdrowy rozsądek.

2. Zapłata za wygraną – zdecydowanie nie!

Czy kiedykolwiek otrzymałaś wiadomość, że czeka na ciebie mnóstwo pieniędzy, a żeby je dostać wystarczy uiścić opłatę w wysokości kilku tysięcy złotych? I choć od razu wiesz, że ktoś próbuje cię naciągnąć, zdziwiłabyś się ile osób daje się na to nabrać.

3. Oszust – przyjaciel

mężczyzna pijący kawę w kawiarni

Dobry oszust będzie się starał zachowywać jak twój przyjaciel. Będzie chciał wzbudzić twoje zaufanie, żebyś go polubiła. Będzie starał się także obudzić w tobie współczucie. Nie należy od razu być niemiłym, ale też nie przesadzajmy w tych relacjach. Im bardziej pozwolisz oszustowi się do ciebie zbliżyć, tym bardziej cię wykorzysta.

4. Dane personalne – nie ujawniaj

Niektórzy oszuści nie mają na celu tylko wyłudzenia pieniędzy. Mogą chcieć uzyskać od ciebie więcej twoich dany, aby je później wykorzystać. Pamiętaj pod żadnym pozorem nie ujawniaj danych osobowych osobom nieznanym lub podejrzanym.

5. Dane finansowe – zdecydowanie nie

Podobnie jak z informacjami personalnymi, danych finansowych nie należy nikomu ujawniać. Nikt nie powinien mieć twojego numeru konta czy wyciągów z banku. Nie ujawniaj również swoich zarobków. Nie daj się oszukać pod pozorem charytatywnej pomocy innym.

6. Podejrzane – wyszukaj

Większość oszustów nie ogranicza się do jednej osoby. Kiedy uda im się np. wyłudzić pieniądze, przechodzą dalej i wypróbowują swoje sztuczki na innych. Jeśli coś wyda ci się podejrzane lub zbyt piękne, nie wahaj się wyszukać w internecie jak najwięcej informacji o danej firmie czy osobie.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl

1 KOMENTARZ

  1. Jak większość kobiet teraz to idiotki. Wierzą we wszystko. Udostępnij to wygrasz. Podaj nr telefonu żeby zobaczyć zdjęcie itp. Tragedia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.