Heroina, kofeina, papierosy, hazard. Teraz do tych uzależnień możemy dodać także uzależnienie od Facebooka. Czy łapiesz się na tym, że rezygnujesz z rozmowy ze znajomymi, aby wdać się w konwersację z ludźmi, których ledwo znasz? Czy denerwujesz się, gdy twoje zdjęcie lub nowy status ma tylko parę „lajków”?
Jeśli twoje odpowiedzi na te pytania są twierdzące, to wygląda na to, że Facebook kontroluje twoje życie. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jak poradzić sobie z tym uzależnieniem? Oto kilka pomocnych sposobów.

1. Strata czasu

Po pierwsze bądź ze sobą szczera i policz ile godzin spędzasz dziennie na Facebooku. Zapisz sobie tę liczbę na kartce i dopisz jakie zauważasz szkodliwe skutki ciągłego przebywania na tym portalu społecznościowym. Noś tę listę przy sobie i czytaj za każdym razem, gdy będziesz chciała znów zalogować się na Facebooka – być można ta lista choć trochę cię zniechęci.

2. Czas wolny

Obiecaj sobie, że chociaż na jeden dzień zrezygnujesz z Facebooka. Pamiętasz tę listę, na której zapisałaś ile godzin dziennie temu poświęcasz? Wykorzystaj ten czas na coś zupełnie innego – obejrzyj jakiś film, idź na spacer, zakupy, poświęć się swojej pasji. Następnie porównaj te dwa dni. Który z nich był według ciebie lepszy? Ten, w którym przez 3 godziny oglądałaś czyjeś zdjęcia i komentowałaś statusy czy ten, który spędziłaś na świeżym powietrzu, ze znajomymi. Nie wspominając już o tej nowej sukience, którą kupiłaś.

3. Detoks

Bardziej radykalny krok to odłączenie Internetu przez 7 dni, jeśli to możliwe. Za każdym razem, gdy będziesz chciała sprawdzić co dzieje się na Facebooku, wróć do listy, która zrobiłaś na samym początku. Zaplanuj sobie dużo ciekawych rzeczy do zrobienia w ciągu tych 7 dni. Jeśli nie będziesz się nudzić, zapomnisz o świecie, który istnieje online.

4. Przyczyny

kobieta siedzi przy oknie na komputerze na facebooku

Zastanów się nad przyczynami twojego uzależnienia. Czy podoba ci się, gdy inni „lajkują” twoje posty i zdjęcia? Czy czujesz potrzebę dzielenia się z innymi każdą godziną swojego życia? Czy naprawdę potrzebujesz aż takiej aprobaty ze strony innych ludzi? Jeśli rzeczywiście tak jest, postaraj się znaleźć inny sposób, aby uzyskać akceptację ze strony otoczenia. Pamiętaj, Facebook to nie jest prawdziwy świat. Wyjdź do ludzi i bądź przez jakiś czas offline.

5. Twój wybór

Po tym 7-dniowym detoksie pomyśl czym tak naprawdę jest dla ciebie Facebook i jakie jest jego znaczenie w twoim życiu. Czy rzeczywiście tak bardzo potrzebujesz go na co dzień? W jaki sposób wpływa to na jakość twojego życia? Czy nadal masz chęć się zalogować? Jeśli dostrzegasz, że te 7 dni to nie była żadna katastrofa, możesz śmiało jeszcze kiedyś to powtórzyć. A może taki detoks nie będzie ci już potrzebny, bo właśnie udało cię się zwalczyć to uzależnienie? Wybór należy do ciebie – klikniesz „zaloguj” czy „wyloguj”?

Zobacz również: 8 nawyków kobiet, które potrafią inspirować.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl