Jak wygląda sprawa sprowadzenia samochodu z Wielkiej Brytanii do Polski? Jeszcze do niedawna kwestie regulowały przepisy obowiązujące kraje członkowie Unii Europejskiej. Jak sytuacja przedstawia się po brexicie? Sprawdźmy.

Kilka faktów o sprowadzeniu samochodu z UK

Zanim zaczniemy o czymkolwiek pisać, uświadommy sobie fundamentalną dla nas kwestię. Z Wielkiej Brytanii owszem możemy sprowadzić samochód, ale jedynie taki, którego data pierwszej rejestracji na Wyspach przypadła przed zakończeniem tak zwanego okresu przejściowego, a więc przed 31.12.2021 r.

samochod-z-wielkiej-brytanii

Ze strony  https://najtaniejuagenta.pl/samochod-z-wielkiej-brytanii/ dowiemy się kilku przydatnych wskazówek – między innymi, gdzie szukać ofert angielskich samochodów, a także gdzie oraz jak sprawdzić historię poszczególnych modeli.

Okazuje się, że wygasł obowiązek przełożenia kierownicy na lewą stronę (ale wciąż obowiązuje w przypadku wymiany lamp, lusterek, świateł przeciwmgielnych i oczywiście licznika).

Kwestie formalne

Jak zawsze bywa, nie uciekniemy przed formalnościami. Przed zakupem wymarzonego samochodu, sprawdźmy, czy aby na pewno jest objęty ważnym ubezpieczeniem OC oraz, czy został za niego opłacony MOT (podatek drogowy). Okazuje się bowiem, że Anglia pod tym względem niczym nie różni się od Polski – OC płacić trzeba.

Jeżeli chcemy od razu wyjechać na ulicę, ustalmy ze sprzedawcą samochodu, kto uiści ubezpieczenie oraz podatek. Podatek drogowy w naszym kraju obowiązuje tylko auta ciężarowe. Jeśli to na nas spocznie obowiązek opłaty, wystarczy opłacić go przez internet za pośrednictwem brytyjskiej strony rządowej.

Ile wynosi? W zależności od wieku pojazdu czy pojemności silnika kwota się różni, natomiast orientacyjnie można stwierdzić, że zapłacimy około pięćdziesięciu pięciu funtów. Drugą istotną formalnością załatwianą w Wielkiej Brytanii to umowa lub faktura (zadbajmy, aby sprzedawca spisał ją w wersji polskiej i angielskiej).

Cło czy akcyza?

Polacy powszechnie traktują oba te słowa jako synonimy, tymczasem oznaczają dwa zupełnie inne podatki:

  • Cło – podatek płacony za samochody spoza Unii Europejskiej;
  • Akcyza – podatek płacony za samochody z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Logika kazałaby przypuszczać, że za samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii zapłacimy cło, na szczęście jednak Unia wynegocjowała z UK zerowe cło na samochody. Oznacza to, że kupując samochód z Wysp, musimy opłacić jedynie akcyzę.

Ile wynosi akcyza? Miłośnicy ekologicznych samochodów będą zachwyceni. Wysokość podatku zależy od rodzaju i pojemności silnika. Akcyza 0% jest dla samochodów z silnikiem elektrycznym oraz samochodów z silnikiem hybrydowym, jeśli jego pojemność nie przekracza 2000 cm3.

Kwestie przystosowania

Prócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, które spokojnie rozłożymy na raty (na przykład tu: https://najtaniejuagenta.pl/najtansze-ubezpieczenie-oc-raty-je-znalezc/) pamiętajmy o przystosowaniu naszego wymarzonego auta do ruchu prawostronnego.

Chociaż nie ma już obowiązku przekładania kierownicy, wielu Polaków decyduje się na to przez wzgląd na kwestie przyzwyczajenia. Obligatoryjnie zmieniamy licznik (w UK prędkość mierzona jest w milach), przednie lampy, lusterka zewnętrzne oraz światła przeciwmgielne.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.