Te zabytkowe budowle swoim klimatem urzekają wszystkich odwiedzających. Część z nich czasy świetności ma już za sobą, ale nadal drzemie w nich pewien potencjał, który postanowiono wykorzystać.
Stare dworce PKP coraz częściej zamieniają się w tętniące życiem centra kultury i rozrywki. Sprawdź, jaką metamorfozę przeszły na przestrzeni lat i co znajduje się na nich obecnie.
Kraków
Spis treści
W budynku starego dworca PKP od poprzedniego roku działa Interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków. HistoryLand, bo taką nazwę nosi to centrum, jest miejscem, w którym można poznać historię kraju dzięki… makietom z klocków LEGO®.
To wyjątkowe przedsięwzięcie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko osób prywatnych, ale także placówek oświatowych i szkół, które poprzez wizytę chcą zachęcić swoich uczniów do zgłębiania wiedzy na temat przeszłości.
Na gości czekają nie tylko budowle i obiekty, ale także liczne atrakcje, np. gogle VR czy interaktywna trąbka.
Wśród wydarzeń historycznych, które zostały odtworzone, można wymienić m.in. bitwę pod Grunwaldem, bitwę pod Oliwą czy obronę klasztoru na Jasnej Górze.
Na odwiedzających czekają także repliki takich miejsc jak Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki czy osada w Biskupinie. Zabytkowy krakowski dworzec zyskał więc drugie życie. Założyciele planują również rozbudowę makiet oraz wzbogacenie ich o nowe wydarzenia z historii kraju.
Poznań
W budynku starego dworca PKP w Poznaniu od chwili zamknięcia organizowanych było wiele wydarzeń. Od festiwali takich jak Playground, na którym występowali m.in. Tomasz Makowiecki i The Dumplings, po gry miejskie w ramach Festiwalu Kryminałów Granda. To także miejsce chętnie wybierane na różne imprezy – swoje 25-lecie obchodziła tam, chociażby poznańska „Wyborcza”.
Od jakiegoś czasu działa tam także nowy projekt „Foodhall”, który skierowany jest do wielbicieli wyszukanych potraw – pyszności serwowane są prosto z okienek dawnych kas!
Jak widać, miejsce to ma wielki potencjał, mimo to nadal nie ma konkretnych decyzji mówiących o jego rozbudowie czy zagospodarowaniu. Niekiedy pojawiają się informacje o planach wyburzenia budowli i zbudowania na jej miejscu nowego obiektu.
Warszawa – stacja Falenica
Połączenie kina z kawiarnią? Wszystko to jest możliwe w starym budynku kolejowym stacji Falenica. Sala kinowa, która znajduje się w dawnej hali biletowej, urzeka swoim klimatem i charakterem. Można w niej nie tylko obejrzeć wybrany przez siebie film, ale także puścić na dużym ekranie własną produkcję!
Istnieje również możliwość wypożyczenia całego dworca w celach prywatnych lub służbowych. Co więcej, zamiast tradycyjnych foteli kinowych znajdują się tutaj wygodne krzesła i stoliki, przy których po seansie można poczytać ulubioną książkę lub posiedzieć i porozmawiać w gronie znajomych.