“Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce”. Któż nas, zasiadając do nauki, nie wypowiadał tych słów? Brak motywacji może wynikać z rożnych przyczyn. Przedmiot może być mało interesujący lub, możemy mieć wrażenie, że do niczego nam w życiu się nie przyda.
Nie ucz się niepotrzebnie
Spis treści
Spróbujmy jednak znaleźć pozytywne strony uczenia się czegoś, czego nie lubimy. Być może w przyszłości okaże się, że wiedza jednak jest potrzebna! Zwizualizuj sobie, co zyskasz, a co stracisz, odkładając naukę na bok. Spójrz:
– jeśli “wykujesz” wszystko na blachę, zdasz każdy egzamin na piątkę, możesz w kolejnym roku akademickim złożyć wniosek o stypendium naukowe. A to solidny zastrzyk gotówki.
– jeśli zdasz wszystko w pierwszym terminie, masz więcej czasu na spotkania ze znajomymi,
– jeśli nie odłożysz nauki na ostatnią chwilę, nie zarwiesz nocy
– satysfakcja po zdanym egzaminie jest nieoceniona
A straty? Pojawiają się przede wszystkim, gdy nie zdasz. Musisz powtarzać cały materiał, a to zabiera chęci od wszystkiego.
Niewypowiedzianym zyskiem jest większa ilość wolnego. Na studiach warto podchodzić do tzw. “egzaminów zerówkowych”. Odbywają się one zwykle około dwa tygodnie przed oficjalnym rozpoczęciem sesji. Choć często wymagają dużego nakładu pracy, bo są skumulowane w jeden dzień, zyskujemy bardzo wymierne efekty. Jeśli zdamy je wszystkie, czeka nas dłuższe wolne. Generalnie przerwa międzysemestralna trwa dwa tygodnie. Zdane egzaminy w zerówkach mogą poskutkować tym, że dostajemy kolejne dwa tygodnie wolnego. Zatem mamy miesiąc, który możemy poświęcić na odpoczynek oraz dla rodziny.
Motywacja do nauki jest? Jest!
Zmotywuj się sama! Na pewno nie jest zachęcającą sytuacja, kiedy w szkole jednego dnia mamy dwa sprawdziany i kartkówkę a na studiach – jedno zaliczenie i dwa egzaminy. Im więcej mamy do nauczenia się jednego dnia, tym gorzej to na nas działa.
Wśród studentów i uczniów to normalne, że motywacja do nauki wzrasta…. dzień przed egzaminem. Specjaliści w tym temacie zwracają jednak uwagę, że lepsze efekty przyniesie nauka systematyczna przez 2 tygodnie. Choć, gdy popatrzymy czasem na wyniki egzaminów, okazuje się, że tendencja bywa zupełnie odwrotna.