Można śmiało powiedzieć, że stres to nieodłączny element codziennego życia wielu osób. Egzaminy czy też wystąpienia publiczne to jedne z najczęstszych sytuacji, kiedy to uczucie przejmuje nad nami kontrolę. Jednak czym jest stres oksydacyjny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Stres oksydacyjny co to jest?

Stres oksydacyjny to stan, w którym może znaleźć się nasz organizm w momencie zaburzonej równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami.

Wolne rodniki funkcjonują w organizmie każdego człowieka jako utleniacze powstające w wyniku procesów metabolicznych, ale czasami mogą pochodzić również z zewnętrznego źródła.

stres-oksydacyjny

Jeśli dbamy o poprawną dietę oraz aktywność fizyczną, nie powinniśmy mieć problemów z zachowaniem równowagi tych elementów w naszym organizmie. Należy podkreślić, że zarówno wolne rodniki, jak i przeciwutleniacze występują u człowieka naturalnie.

Przeciwutleniacze nazywane są również antyoksydantami, a ich rolą jest między innymi neutralizowanie wolnych rodników, czyli ich zamiana w formy nieaktywne lub hamowanie powstawania.

Bez wątpienia jest to działanie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbyt silne działanie wolnych rodników może powodować, między innymi choroby nowotworowe, cukrzycę czy schorzenia serca.

Objawy i przyczyny stresu oksydacyjnego

Jeśli w naszym organizmie zachowana jest równowaga, wówczas nie ma powodu do zmartwień. Jednak kiedy dochodzi do zakłóceń, wówczas skutki mogą być naprawdę poważne. Warto wiedzieć, że początkowe działanie wolnych rodników może być zupełnie niezauważone.

Każdemu czasami zdarzają się bóle głowy, mięśni czy problemy trawienne. Na pewno nie przyjdzie nam do głowy, że powodem złego samopoczucia są wolne rodniki. Jednak warto zwrócić uwagę na przyczyny, które mogą zaburzyć równowagę w naszym organizmie.

Wśród przyczyn stresu oksydacyjnego można znaleźć:

  • stres i nerwowy tryb życia,
  • palenie papierosów,
  • spożywanie dużej ilości alkoholu,
  • nieodpowiednia dieta bogata w utlenione tłuszcze lub związki chemiczne,
  • zbyt duża ilość cukru,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • zbyt duży wysiłek fizyczny.

Ostatni punkt to nie pomyłka. Mówi się, że sport to zdrowie. Jednak kiedy aktywność fizyczna jest intensywna i przekracza nasze możliwości, wówczas może prowadzić do nadprodukcji wolnych rodników, co powoduje stres oksydacyjny.

To, czy aktywność fizyczna zaszkodzi, a może pomoże naszemu organizmowi, zależy od intensywności, długości, częstotliwości i rodzaju wykonywanych czynności.

Jak równoważyć stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Wśród nich mogą znaleźć się choroby nowotworowe, miażdżyca, udar mózgu, zawału serca czy też choroby wieńcowej. Aby zapobiec tak poważnym konsekwencjom, należy przede wszystkim zmienić swój tryb życia oraz dietę.

Powinniśmy ograniczyć alkohol, wysoko przetworzoną żywność, wędzone, smażone lub przypalone produkty, a także mięso peklowane. W zamian zaleca się wzbogacić dietę w witaminę C, E, flaonoidy oraz karotoneidy.

Występują one w warzywach i owocach, takich jak: dynia, bataty, brokuły, jabłka, winogrona, pomarańcze, orzechy czy rośliny strączkowe.

Jeśli mamy wątpliwości dotyczące stanu zdrowia, warto udać się przede wszystkim do odpowiedniego specjalisty. W ten sposób będziemy świadomie podchodzić do problemu i z nim walczyć, a nie ignorować i dalej brnąć w złą dietę oraz nieodpowiedni.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.