Tradycyjne suszenie prania czy korzystanie z suszarki „na prąd” – to dylemat wielu osób, zwłaszcza tych, którym brakuje w domu miejsca na rozwieszanie prania. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Warto dobrze przeanalizować je zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Jakie wady i zalety ma suszenie prania na powietrzu?

Pranie najprzyjemniej pachnie, kiedy schnie na zewnątrz, jednak wyłącznie w odpowiednich do tego warunkach. Temperatura musi być dosyć wysoka, wilgotność niska, dobrze też, jeśli wieje choć lekki wiatr. Samo pranie powinno być rozwieszone swobodnie, z zachowaniem odstępów.

Nie można też suszyć go na zewnątrz, jeśli sąsiad obok rozpala grilla lub ognisko. Kiedy właściwe warunki do suszenia na powietrzu są zachowane, pranie schnie szybko i pachnie idealną świeżością. Problem pojawia się jednak, kiedy nie możemy wywiesić go na zewnątrz. Tak naprawdę, suszenie na powietrzu możliwe jest dopiero od połowy wiosny, mniej więcej do połowy jesieni.

suszarka-do-prania

Zimą trzeba pranie suszyć w domu, tak samo podczas opadów. Wtedy konieczne jest znalezienie miejsca na suszarkę, co często nie jest łatwym zadaniem. Poza tym, suszące się pranie to wilgoć, która może negatywnie wpływać na stan mieszkania. Warto zauważyć też, że wynoszenie prania na zewnątrz, rozwieszanie go, zbieranie i składanie to czynności, które zajmują sporo czasu, a ten dla wielu osób jest na wagę złota.

Wady i zalety suszenia odzieży w suszarce bębnowej

Omawianie kwestii suszenia odzieży w suszarce elektrycznej warto zacząć od wad, których jest zdecydowanie mniej niż zalet. O ile suszenie prania na powietrzu nic nie kosztuje, tak już w przypadku suszenia w suszarce na koszty składają się: zakup urządzenia i wyższe opłaty za energię elektryczną. Należy pamiętać jednak, że model z klasy energetycznej A++, na przykład suszarka AEG T8DBG48SP zużyje rocznie około 235 kWh energii, co stanowi koszt 180.95 zł. Nie jest to zatem wygórowana cena za wygodę, jaką oferuje taki sprzęt. 

Drugą wadą suszarek jest fakt, że nie każdą odzież można bezpiecznie w nich wysuszyć. Choć producenci starają się jak najlepiej dopracowywać swoje programy suszące do delikatnych tkanin, to jednak regularne suszenie w suszarce bębnowej może skrócić życie bluzki z jedwabiu czy wełny.

Teraz przejdźmy do zalet suszarek, które można podsumować jako wygodę i oszczędność czasu. Pranie z pralki przenosimy bezpośrednio do suszarki i już po kilku godzinach (zależnie od programu) cieszymy się czystym i suchym praniem, które można składać do szafy. Suszenie w suszarce skraca cały proces i pozwala uniknąć bałaganu, jaki generuje pranie rozstawione na środku salonu.

Co więcej, ubrania suszone w suszarce rzadziej wymagają prasowania i nie odgniatają się od klamerek czy sznurków. Wybór między suszeniem na powietrzu a suszeniem w suszarce można sprowadzić więc do wyboru między wygodą a oszczędnościami, choć pod uwagę trzeba wziąć też ilość miejsca w mieszkaniu, ilość i częstotliwość wykonywanego prania, a także rodzaj noszonej odzieży. 

Co mogą zaoferować nam nowoczesne suszarki?

Jeśli nadal nie mamy pewności co do tego, czy warto wybrać suszarkę bębnową zamiast tradycyjnego suszenia na powietrzu, powinniśmy zapoznać się z najnowszymi technologiami stosowanymi przez producentów tych urządzeń.

Przykładowo, chętnie kupowana suszarka Amica model AD2C93KISTVAD z klasy energetycznej A+++ będzie zużywała zaledwie 193.2 kWh energii rocznie (148.76 zł), a w zamian za to nie tylko idealnie wysuszy odzież, ale również usunie z niej wszelkie bakterie i wirusy za sprawą funkcji światła UV.

Ten nowoczesny model suszarki może zaoferować swojemu użytkownikowi również niezwykle praktyczną funkcję pary, która dezynfekuje, odświeża i rozluźnia włókna sprawiając, że tkaniny nie wymagają prasowania. Sprzęt ma też mnóstwo przydatnych programów pracy, jak program do tkanin delikatnych, program do koszul czy program mieszany. Co ważne, urządzenie mieści aż 9 kg wsadu, a to oznacza, prania z pralki nie trzeba dzielić na porcje przed suszeniem. 

Godną uwagi propozycją jest też suszarka Beko PDH9544XM. Jest to model suszarki z pompą ciepła, należący do wysokiej klasy efektywności energetycznej i mieszczący 9 kg załadunku. Urządzenie korzysta z czujników wilgotności i temperatury, dzięki czemu może skutecznie suszyć w jak najniższej temperaturze.

Sprzęt posiada takie funkcje dodatkowe jak automatyczne wygładzanie tkanin czy oświetlenie bębna. Oferuje też kilka najbardziej praktycznych programów pracy, np. program szybki czy codzienny. 

Jak wybrać suszarkę bębnową?

Wybierając suszarkę bębnową, największą uwagę należy skupić na jej klasie energetycznej i wielkości załadunku. Produkt powinien być kompatybilny z posiadaną już pralką i jak najbardziej oszczędny.

Pod lupę należy wziąć też oferowane programy pracy, zwłaszcza jeśli na co dzień nosimy odzież z delikatnych tkanin. Warto sprawdzić też, ile trwają poszczególne programy suszenia w danym modelu i czy można programować urządzenie zgodnie z potrzebami. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.