Jeżeli święci wydają Ci się mało interesującymi postaciami, które nie przystają do dzisiejszych czasów, to najwyższy czas zmienić takie myślenie. To osoby, które niejednokrotnie udowadniały, że niemożliwe staje się możliwe.

Niektórzy święci realizowali olbrzymie przedsięwzięcia medialne, propagowali zdrowy styl życia, a jeszcze inni starali się okiełznać swój wybuchowy charakter. Poznaj życiorysy tych niezwykłych osób.

Św. Hildegarda

swieci-ktorych-warto-znac

Kompozytorka, literatka, uczona, znawczyni przyrody i teologii, Doktor Kościoła… to tylko kilka z wielu określeń, jakie przysługują św. Hildegardzie. Była jedną z najbardziej niezwykłych postaci średniowiecza.

Przyszła na świat w XI wieku koło Bingen. Już jako kilkuletnia dziewczynka trafiła pod opiekę benedyktynek. W zakonie rozwijała swoje wszechstronne zdolności. Z czasem stała się jedną z bardziej znaczących osób w chrześcijańskim świecie. Zawracali się do niej o radę teolodzy, władcy, myśliciele, a wieść o jej dokonaniach i mistycznych wizjach, których doznawała, dotarła do samego papieża.

Postać św. Hildegardy ponownie staje się popularna właśnie teraz, w XXI stuleciu. Coraz więcej osób sięga bowiem po porady żywieniowe opracowane przez mniszkę. Św. Hildegarda opisała prozdrowotne właściwości warzyw, owoców, przypraw i innego rodzaju produktów spożywczych, a wiele z tych spostrzeżeń zyskało potwierdzenie we współczesnych badaniach.

Wiele osób potwierdza skuteczność hildegardowej diety, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna.

Św. Maksymilian Kolbe

Rajmund Kolbe przyszedł na świat w 1894 roku w pobożnej rodzinie. Już w wieku szesnastu lat wstąpił do nowicjatu franciszkanów, gdzie przybrał imię Maksymilian Maria.

Zakonnik dał się poznać jako człowiek o nieprzeciętnych zdolnościach i charyzmie. Uzyskał dwa doktoraty w Rzymie, a po powrocie do kraju założył koła „Rycerstwa Niepokalanej”. Potem z jego inicjatywy powstał także klasztor w Teresinie pod Warszawą, który stał się największym katolickim klasztorem na świecie.

Z czasem przyszła też pora na wydawanie czasopisma katolickiego, którego nakład miał sięgnąć miliona egzemplarzy. W latach 30. Św. Maksymilian wyruszył do Japonii, gdzie zaczął wydawać „Rycerza Niepokalanej” w j. japońskim, a ponadto zbudował klasztor. Zakonnik interesował się nowinkami technicznymi, które chciał wykorzystać w pracy ewangelizacyjnej.

Stworzył w Niepokalanowie radiostację i pismo codzienne, a marzył także o  telewizji. Te dokonania same w sobie są imponujące, a należy dodać, że o. Maksymilian cierpiał na gruźlicę i był bardzo słabego zdrowia. W związku z tym współbracia sądzili, że nie jest mu pisane długie życie.

Po wybuchu wojny zakonnik otworzył klasztor dla potrzebujących. W 1941 r. został aresztowany i wywieziony do obozu zagłady w Auschwitz, gdzie jako ochotnik poniósł śmierć głodową, ratując Franciszka Gajowniczka.

Św. Andrzej Bobola

To święty z trudnym charakterem. Św. Andrzej był człowiekiem wybuchowym, emocjonalnym, upartym, dynamicznym i niezwykle aktywnym. W wieku 20 lat wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie, gdzie ukończył studia z zakresu filozofii i teologii. Potem rozpoczął działalność misjonarską.

Podczas spowiedzi u św. Andrzeja dokonało się wiele nawróceń. Zakonnik intensywnie pracował nad sobą, usiłując walczyć ze swoim trudnym charakterem. Dzięki modlitwie i codziennej Eucharystii dokonał tej trudnej sztuki. Zginął śmiercią męczeńską zamordowany przez Kozaków. Został poddany brutalnym torturom, ponieważ nie chciał wyrzec się wiary.

Jego ciało zostało złożone w podziemiach klasztoru w Pińsku. Pamięć o zakonniku z czasem się zatarła, ale on sam upomniał się o miejsce w historii Kościoła. W XVIII wieku ukazał się rektorowi kolegium Pińskiego i wskazał miejsce swojego pochówku. Od tamtej pory zaczęły dokonywać się liczne cuda za wstawiennictwem męczennika.

Św. Maksymilian, św. Hildegarda i św. Andrzej byli niezwykle charyzmatycznymi, konsekwentnymi i odważnymi osobami. Warto bardziej szczegółowo poznać ich życiorysy i korzystać z pozostawionych przez nich wskazówek w swoim codziennym życiu.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.