Baldachim nad łóżkiem dziecięcym chyba nigdy nie przestanie budzić kontrowersji. Podczas gdy jedni uważają go za siedlisko kurzu i zbędną fanaberię, dla innych jest nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni niemowlaka.

Kto ma rację? Czy zawieszenie baldachimu nad łóżeczkiem dziecięcym naprawdę może zaszkodzić dziecku?

W pierwotnym zamyśle poniższy artykuł miał być o łóżkach z baldachimem dla małych i dużych Księżniczek, ale zrobiło nam się przykro Maleńkich Książąt, o których z pewnością nikt by nie pomyślał. Bo czy kto słyszał o Księciu z bajki, który sypia w łóżku z baldachimem? A no właśnie!

Baldachim – dwa argumenty „przeciw” i cała lista „za”

lozko-domek-z-barierkami

Niemowlęce łóżeczka z baldachimem są szeroko krytykowane jako fanaberie rodziców, którym najwyraźniej skończyły się pomysły na wydawanie pieniędzy. Uważa się, że baldachimy są absolutnie bezużyteczne, o ile nie szkodliwe.

Koronnym argumentem przemawiającym za rezygnacją z wieszania baldachimu nad kołyską lub łóżeczkiem dziecięcym, jest narażanie maleństwa na kurz. I na tym kończą się argumenty strony „przeciw” i zaczynają głosy „za”.

A co mówią głosy „za”?

Głosy „za” mają do powiedzenia całkiem sporo, bo solidnych argumentów przemawiających za wyborem łóżeczek z baldachimem jest co najmniej kilka. Zacznijmy od najważniejszego – baldachim zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Od dawna wiadomo, że dzieci zaraz po urodzeniu czują się nieswojo na otwartej przestrzeni, stąd też w szpitalach od razu zawija się je ciasno w rożki. Baldachim nad łóżeczkiem pełni rolę takiego dodatkowego rożka, który ograniczając przestrzeń nad głową dziecka, podnosi komfort snu.

Jego dodatkową zaletą jest zaciemnianie przestrzeni, co tworzy jeszcze lepsze warunki do odpoczynku dla Naszego Maluszka. A podczas letnich upałów, kiedy rożek to ostatnie, co chcielibyśmy serwować śpiącemu dziecku, baldachim może w całości przejąć jego rolę i umożliwić dziecku spokojne zaśnięcie.

Baldachim nad łóżkiem noworodka może także pełnić funkcję moskitiery. W zależności od tkany, z jakiej zostanie on wykonany, będzie chronił dziecko przed natrętnymi insektami oraz roznoszonymi przez nie chorobami.

Jeśli więc nie możemy pozwolić sobie na montaż moskitiery w oknie, baldachim z delikatnego przewiewnego materiału doskonale ją zastąpi. Nieco inną rolę będzie pełnił baldachim z gęstego i ciężkiego materiału – zdecydowanie nie poleca się tego typu baldachimów latem, doskonale sprawdzają się natomiast zimą, pozwalając utrzymać w łóżeczku odpowiednią temperaturę.

Dzięki takiemu rozwiązaniu Maluszkowi będzie ciepło w nocy, nawet jeśli wykopie się spod kołderki, co nieco większe dzieci robią namiętnie. Gęsty materiał może także pełnić funkcję bariery akustycznej, dzięki czemu dźwięki docierające do łóżeczka będą praktycznie niesłyszalne.

Baldachim dla chłopca i dziewczynki

Kilkulatka koncepcja rozwieszania baldachimu nad łóżeczkiem z pewnością nie zachwyci, no, chyba że będzie to drewniane łóżeczko dziecięce w kształcie tipi, a baldachim będzie zwyczajnym materiałem, który przeobrazi łóżeczko w prawdziwy namiot. Ale o tym za chwilę…

Kilkulatek raczej nie będzie zainteresowany baldachimem-moskitierą nad łóżeczkiem w kształcie disnejowskiej wyścigówki i będzie to reakcja całkowicie normalna. Zupełnie inaczej na koncepcję łoża z baldachimem – czy będzie to drewniane łóżko dziecięce w kształcie domku, czy zwyczajne łóżko z baldachimem przymocowanym do sufitu – zareagują dziewczynki.

Dla nich takie łóżko będzie spełnieniem marzeń. Oczywiście również wśród dziewczynek znajdą się takie, które chętniej wybiorą indiańskie tipi niż różowy muślinowy baldachim, ale statystycznie będzie ich o wiele mniej. A co z noworodkami?

Rozpoczęliśmy ten artykuł od Malutkich Książąt… Było nam ich żal właśnie dlatego, że w gruncie rzeczy baldachimy i łoża z baldachimami to „dziewczyńskie wynalazki”. Tymczasem baldachim nad łóżkiem noworodka – zarówno dziewczynki, jak i chłopca – to rozwiązanie typu uniseks, które w pierwszych miesiącach życia Naszej Pociechy może jej bardzo pomóc w zasypianiu i przesypianiu nocy.

Czy warto rezygnować z takiej pomocy tylko ze względu na stereotypizację, która mówi, że łóżeczka z baldachimem są dla dziewczynek?

Łóżka z baldachimem i inne meble dziecięce

Niezależnie od tego, czy przekonała Cię koncepcja łóżeczka niemowlęcego z baldachimem, czy też szukasz idealnego łóżka dla większej Pociechy, koniecznie odwiedź sklep internetowy Filo Shop. Znajdziesz tu bogaty wybór wysokiej jakości mebli i akcesoriów w  stylu skandynawskim.

Nasze rozwiązania cechuje wysoka jakość wykonania, umiar w aspekcie dekoracyjnym oraz uniwersalny charakter, dzięki któremu zwyczajne drewniane łóżko dziecięce może zostać w łatwy sposób przeobrażone w niecodzienny plac zabaw dla Naszej Pociechy i jej przyjaciół. Serdecznie zapraszamy.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.