Problemy z bezsennością u dorosłych są coraz częściej spotykane. Wiele osób zmaga się z takimi kłopotami, przez co nie mogą liczyć na stuprocentową dawkę energii z samego rana.

Skąd biorą się problemy z bezsennością oraz jak sobie z nimi radzić? Warto poznać najciekawsze sposoby, te domowe oraz z wykorzystaniem preparatów i tabletek na bezsenność, aby w końcu cieszyć się przespaną nocą.

Bezsenność u dorosłych – skąd może się brać? Przykłady

mieszkanie-lezala-kobieta-w-lozku

Trudno jednoznacznie ocenić to, skąd konkretnie bierze się bezsenność u dorosłych, ale zdecydowanie najbardziej popularne przyczyny takiego stanu rzeczy to:

 • nadmiar stresu (wynikający np. ze zbyt dużej ilości obowiązków, nerwowej pracy, burzliwego związku, itd.),,
 • niewłaściwa higiena snu (oglądanie filmów i seriali tuż przed snem, siedzenie na telefonie do późnych godzin nocnych, spanie poniżej 8 godzin),
 • lęki i natrętne myśli,
 • zamartwianie się problemami i rozmyślanie o tym, co może stać się jutro,
 • choroby układu nerwowego,
 • choroby powodujące duszności, regularne poty oraz uciążliwe parcie na mocz,
 • czynniki środowiskowe (mieszkanie w niespokojnej okolicy, ciągłe hałasy, zmiana strefy czasowej).

Jak widać z niektórymi przyczynami można sobie poradzić w pojedynkę, a z innymi warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Oczywiście podczas takiej wizyty absolutnie nie powinno się niczego ukrywać, tak aby specjalista z branży medycznej szybko mógł zdiagnozować problem i skutecznie go wyeliminował.

Jak radzić sobie z bezsennością domowymi sposobami? Wskazówki

Istnieje kilka ciekawych sposobów, dzięki którym można sobie poradzić z bezsennością w warunkach domowych. Jest to jednak uzależnione od przyczyn takiej przypadłości.

Niekiedy ostatecznym rozwiązaniem okażą się uspokajające tabletki na bezsenność, ale ich stosowanie i dobranie należy skonsultować z doświadczonym lekarzem, dostosowując się m.in. do dawkowania oraz sprawdzając skład preparatu i przeciwwskazania do jego stosowania.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na bezsenność warto wziąć pod lupę przede wszystkim:

 • wprowadzenie zmian do planu żywieniowego – stawianie na truskawki, porzeczki, jeżyny, migdały, nasiona słonecznika oraz agrest. Ustalenie planu z wykwalifikowanym dietetykiem,
 • właściwa higiena snu – wyciszenie się przed położeniem się do łóżka,
 • wykonywanie ćwiczeń relaksujących, które pomogą się uporać ze stresem i natrętnymi myślami,
 • spożywanie ziołowych naparów i spanie przy otwartym oknie (gdy umożliwiają to warunki pogodowe).

Przy poważniejszych i długotrwałych problemach z bezsennością sprawdzą się preparaty na bezsenność. Warto je dogłębnie przeanalizować i wraz ze swoim lekarzem wybrać te, które okażą się najkorzystniejsze dla danego pacjenta.

Co z suplementami diety na spokojny sen? Za czym się rozejrzeć?

Zdecydowanie się na korzystanie z suplementów diety na spokojny sen powinno być starannie przemyślane. Ciekawym przykładem w tej kategorii może się okazać m.in. preparat OstroVit Melatonin w tabletkach, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa melatonina.

To suplement o właściwościach ułatwiających zasypianie, który jednocześnie jest odpowiedzialny za ukojenie ludzkich myśli i wyciszenie organizmu tuż przed snem. Zaleca się po niego sięgać przy problemach z bezsennością, częstej zmianie strefy czasowej oraz pracy zmianowej.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.