Jeszcze nie tak dawno temu, kobiety, które zachodziły w ciąże – miały tylko jeden wybór. Musiały to dziecko urodzić. Potem ewentualnie mogły wziąć pod uwagę adopcję. Nie raz zdarzały się jednak przypadki, gdy takie dzieci były po prostu porzucane – rodzina nie mogła pozwolić sobie na ich wychowanie lub kobieta była samotna i nie chciała być matką.

Bywało niestety także tak, że to mąż o wszystkim decydował – kobieta praktycznie nie miała prawa głosu. W niektórych państwach w dalszym ciągu tak to wygląda – chociaż żyjemy w XXI wieku i powinniśmy już wiedzieć lepiej. To właśnie dlatego panie przez lata korzystały z nielegalnych aborcji, które kończyły się w skrajnych przypadkach nawet ich śmiercią.

Dzisiaj sytuacja ta może nie wygląda już aż tak źle, ale w dalszym ciągu na każdym kroku spotykamy się z brakiem zrozumienia. Ginekolodzy nie chcą przepisywać nam tabletek antykoncepcyjnych, bo ich zdaniem jest to postępowanie wbrew zasadom religii – kobieta ma rodzić dzieci, bo takie jest jej powołanie.

Nie możemy się zabezpieczać w małżeństwie, a seks przed ślubem to grzech. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele osób w dalszym ciągu w to wszystko wierzy.

Wybór należy do nas

Spis treści

To, że kobiety mają dostęp do antykoncepcji oraz tabletki „dzień po” nie oznacza wcale, że będą z tego korzystać – mogą one wybrać inną metodę lub stosować taką formę zabezpieczenia się tylko przez kilka lat. Jest to ich decyzja, bo to one najlepiej wiedzą, czy mogą pozwolić sobie teraz na posiadanie dziecka.

W grę wchodzą tutaj warunki finansowe, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz po prostu posiadanie instynktu macierzyńskiego – nie ma nic gorszego niż zmuszanie kobiety do posiadania potomstwa, którego nie chce ona w ogóle mieć.

Nie możemy też nigdy zapomnieć o tym, że czasami do zapłodnienia dochodzi bez naszej zgody – mnóstwo kobiet każdego roku pada ofiarą przemocy i są one gwałcone. Dlaczego ktokolwiek miałby w takiej sytuacji wymagać od nich urodzenia takiego dziecka? Po to właśnie mamy aborcję oraz tabletkę „dzień po”.

Tabletka „dzień po”

W przypadku jej zastosowania nie dochodzi wcale do usunięcia dziecka – upewniamy się tylko, że do żadnego zapłodnienia w ogóle nie dojdzie.

To właśnie dlatego ten sposób jest dobry – skutki uboczne są niewielkie i jest to bezpieczna metoda na wypadek nieprzewidzianej sytuacji. Tabletka „dzień po” to kolejny sposób na to, aby panie mogły w pełni kontrolować swoje życie – a w dalszym ciągu jest ona też wydawana na receptę, więc nie można tutaj mówić o jakichkolwiek nadużyciach.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.