Anglia to nie tylko Londyn. Jeśli podczas wakacji na Wyspach marzysz o wytchnieniu od zgiełku wielkiego miasta, to znajdziesz tam dziesiątki pięknych miasteczek, w których możesz spędzić pełen spokoju dzień. Wyobraź sobie jak wszędzie wokół ciebie unosi się zapach świeżego powietrza i odwiedź jedno z tych pięknych angielskich miasteczek: CastleCombe, Lacock, Dunster.

Castle Combe, hrabstwo Wiltshire

zdjęcia castle combe najpiękniejsza wieś w angliCastleCombe jest zapewne najwspanialszym miasteczkiem w Anglii, które możesz odwiedzić. Nie zobaczysz tu kabli sieci elektrycznej, słupów, ani anten satelitarnych – jest ona objęta ochroną przez brytyjską organizację National Trust. Wszystko to po to, aby zachować jego średniowieczny klimat.

Dzięki temu nieustannie będziesz miała wrażenie podróży w czasie i poczujesz klimat dawno zapomnianych epok. Miejscowość nie bez powodu nazywana jest „najpiękniejszą wsią w Anglii” – jest absolutnie zachwycająca.

wiejski dom w castle combe w angliZbudowana przez Rzymian, a później zamieszkiwana przez Normanów, obecnie liczy 350 mieszkańców. Jeśli więc zdecydujesz się odwiedzić ją poza sezonem, kiedy nie jest zatłoczona przez turystów, znajdziesz tu spokój i wytchnienie, których szukałaś.

Kiedy już nasycisz się widokiem zachwycających starych domów i brukowanych zaułków, możesz odwiedzić „The VillageMuseum”, „The Dower House” (gdzie kręcone były niektóre sceny filmu „Doctor Doolittle” z 1966 roku), a także „The Market Cross” – zabytek znajdujący się w centrum wsi.

The Market Cross castle combo

Jeśli udasz się na krótki spacer poza obręb wsi, możesz zobaczyć ruiny zamku, któremu miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Nie możesz przegapić starych sal herbacianych, gdzie możesz wypić oryginalną angielską herbatę, a także delektować się jedzeniem i słodyczami przygotowanymi wyłącznie z naturalnych, organicznych produktów.

Lacock, Wiltshire

Lacock najpiękniejsze miasteczko harry potterLacock to inna miejscowość, w której zatroszczono się o utrzymanie w jak najwyższym stopniu klimatu średniowiecznego miasteczka. Znajduje się dość blisko Castle Combe, korzeniami sięga czasów anglosaskich. W czasach średniowiecza Lacock rozkwitło dzięki produkcji wełnu, obecnie jest po prostu słynną atrakcją turystyczną.

Lacock Abbey w słoneczny dzień tam gdzie kręcili harrego potera a angliiZamieszkiwał je również William Fox Talbot, pionier fotografii czarno-białej, a jedne z pierwszych na świecie zdjęć zostały zrobione właśnie tutaj. W miasteczku znajduje się muzeum poświęcone temu wybitnemu wynalazcy.

Co ciekawe, Lacock przyciągało zawsze wielu filmowców, więc jeśli patrzysz na jego zdjęcia i wydaje ci się ono znajome, bardzo możliwe że widziałaś je w jakimś filmie. W sumie w miasteczku kręcono 26 filmów, dokumentów i seriali telewizyjnych m.in. sceny z filmów „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Książe Półkrwi”.

Lacock Abbey tam gdzie kręcili harrego potera a angliiTwoją uwagę z pewnością przykują piękne kamienne domki. Na pewno zauważysz jeden z nich nazywany „Znakiem Anioła”, ponieważ znajduje się w środku wsi.

W XV wieku był to dom kupca zajmującego się handlem wełną, ale obecnie jest to gospoda, w której możesz znaleźć nocleg i spróbować lokalnych angielskich specjałów, a także słynnej angielskiej herbaty. W każdym razie, nie może przegapić zwiedzania Lacock.

Dunster, hrabstwo Somerset

zamek w dunser pięknym angielskim miasteczkuDunster w hrabstwie Somerset to kolejne angielskie miasteczko, które musisz odwiedzić. Znajduje się ono w Parku Narodowym Exmoor na wybrzeżu Kanału Bristolskiego. Niegdyś był to bardzo ważny port zajmujący się handlem wełną, winem, jęczmieniem i fasolą.

Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Anglii i są po temu dobre powody. Największą atrakcją Dunster jest zamek, umiejscowiony na wzgórzu górującym nad wsią.

Wzniesiony w XI wieku z drewna, w kolejnym stuleciu został wzmocniony kamieniem. Od końca XIV wieku do późnych lat XX wieku był własnością rodziny Luttrell, która w ciągu XVII i XVIII wieku kilka razy go rozbudowywała. Możesz zwiedzić zamek i cieszyć się widokiem na miasteczko z jednego z zamkowych balkonów, jak i podziwiać wnętrza.

Dunste kościół Inną atrakcją Dunster, jest spacer po okolicznych lasach, gdzie między innymi możesz zobaczyć najstarsze drzewo w Anglii. Możesz też odbyć przejażdżkę konną po plaży. Pamiętaj, aby spróbować lokalnych potraw w jednej z kilku restauracji i kupić upominki w sklepie z pamiątkami.

rynek w dunsterW Anglii jest mnóstwo pięknych miasteczek do odwiedzenia, ale my wybraliśmy dla was te trzy. Jeśli więc planujesz kilka dni wolnego, chcesz zapomnieć o wszystkich problemach i zmartwieniach , zrelaksować się i cieszyć chwilą, wybierz jedno z nich. Jeśli miałaś już okazję odwiedzić jedno tych miejscowości, koniecznie napisz jak było.

0 Udostępnień
Z wykształcenia jestem dietetyczką i mam hopla na punkcie zdrowego odżywiania. Nowych inspiracji szukam w książkach i podróżach. To moje prawdziwe pasje, a marzeniem jest podróżować po całym świecie, bo "Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę" Święty Augustyn Kontakt: +48607345454, e-mail: Kasia.C@wp.pl