W momencie, gdy zaczynają wypadać nam włosy – często popełniamy błąd. Zapisujemy się na wizytę do dermatologa lub czasem nawet po prostu do internisty. Są to oczywiście w dalszym ciągu lekarze, ale mogą oni nie mieć wystarczającej wiedzy w tym temacie i nie będą oni w stanie nam pomóc.
Potrzebny nam jest profesjonalista, który zdobywał wiedzę właśnie w zakresie włosów – jest to trycholog. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że ktoś taki istnieje i przez to zbyt szybko akceptujemy to, że zaczynamy łysieć.
Dotyczy to w szczególności mężczyzn – kobiety o wiele częściej wpadają w takiej sytuacji w panikę i faktycznie udaje im się znaleźć informacje o istnieniu takiego zawodu.
Trycholog posiada bardzo dużo informacji na temat potencjalnych przyczyn zarówno łysienia – jak i problemów skórnych lub pojawienia się łupieżu. Możemy się do niego udać z wszelkimi wątpliwościami i udzieli nam on wartościowych porad.
Nie jest to lekarz, ale tak jak wspominaliśmy wcześniej – nawet lekarz może mieć mniejszą wiedzę na ten temat, niż osoba, która najwięcej uczyła się właśnie o włosach. Zdarza się także, że trycholog prosi o pomoc dermatologa czy endokrynologa – tym bardziej, jeżeli przyczyna łysienia jest bardziej skomplikowana i wymaga wdrożenia długoterminowego leczenia.
Z czym najczęściej zgłaszamy się do trychologa?
Spis treści
W ostatnich latach najczęściej zgłaszano się do tego specjalisty z problemem łysienia androgenowego. Możemy tam jednak pójść tak naprawdę z każdym problemem, który dotyczy włosów. Jeżeli wypadają nam one bardziej niż wypadały wcześniej – zapiszmy się na wizytę. Podobnie w momencie, gdy czujemy, że coś jest nie w porządku ze skórą naszej głowy.
Może się to objawiać poprzez jej swędzenie, pieczenie, tworzące się wypryski. Jest to bardzo nieprzyjemna sytuacja i możemy tutaj łatwo ją pogorszyć. Jak? Dotykając takich zmian lub czesząc głowę, możemy doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i infekcji.
Warto się do niego wybrać także z problemem łupieżu, bo najpopularniejsze środki najczęściej okazują się zupełnie bezwartościowe. Taka wizyta zalecana jest także kobietom po ciąży – często wtedy mają one problemy z łysieniem, a tego rodzaju stres jest im wtedy wyjątkowo niepotrzebny.
Jak wygląda leczenie?
Trycholog z całą pewnością poradzi nam wykonanie różnych badań – w ten sposób upewni się on, że przyczyną problemu nie są na przykład zaburzenia hormonalne. W diagnostyce wykorzystuje on również trichogram, czyli specjalne badanie, które umożliwia mu poznanie większej ilości informacji na temat cyklów rozwoju włosa.
Na pewno musimy przygotować się na to, że sporo naszych włosów zostanie pobranych do analizy – trycholog musi zbadać je pod mikroskopem. Dlatego warto skorzystać z wiedzy specjalistów. W Warszawie polecamy klinikę Projekt Skora.
Podobne wątki:
- Maski do włosów suchych, farbowanych i zniszczonych
- RANKING: Szampon na wypadanie włosów
- Najlepsza odżywka do włosów kręconych RANKING
- 11 NAJLEPSZYCH szamponów do włosów FARBOWANYCH
- 8 najlepszych rozjaśniaczy do włosów RANKING