Założenie soczewek kolorowych dla osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła może być początkowo nieco trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Jak zrobić to w bezpieczny i prawidłowy sposób?

W artykule podpowiadamy, jak założyć soczewki kolorowe oraz jak je przechowywać. Przeczytaj go, aby poszerzyć swoją wiedzę!

Zanim przejdziemy do kwestii zakładania i przechowywania soczewek kolorowych, warto wiedzieć, że w obu przypadkach wymagane jest użycie specjalistycznego płynu do soczewek. Jego jednym z głównych zadań jest usuwanie zanieczyszczeń, gromadzących się na powierzchni soczewek podczas ich użytkowania.

Działa również antybakteryjne, chroniąc oczy przed infekcją. Pomaga w utrzymaniu nawilżenia soczewki, co zwiększa komfort ich zakładania oraz zapewnia ochronę przed podrażnieniem oka.

soczewki-kolorowe-pojemnik

Dodatkowo, płyn tworzy na powierzchni soczewki warstwę, chroniącą soczewkę przed uszkodzeniem mechanicznym. Pamiętaj – nigdy nie przechowuj soczewek w wodzie. Woda z kranu może zawierać bakterie i mikroorganizmy, które mogą prowadzić do poważnych infekcji oczu!

Jak zakładać soczewki kolorowe?

  1. Zadbaj o higienę – przed jakimkolwiek kontaktem z soczewkami, umyj i dokładnie zdezynfekuj ręce. Powinny być one czyste i suche – dzięki temu unikniesz infekcji i podrażnień oczu.
  2. Sprawdź ułożenie soczewki – najlepszym sposobem jest trzymanie soczewki na opuszku palca, aby upewnić się, że jest prawidłowo ułożona. Jej kształt powinien przypominać miseczkę, a nie talerzyk.
  3. Przejdź do założenia soczewek – pociągnij jednocześnie dwoma palcami (kciuk i palec wskazujący) dolną powiekę delikatnie w dół, a górną w górę. Patrz prosto do przodu, np. na swoje odbicie lustrzane. Delikatnie umieść soczewkę na gałce ocznej, a następnie mrugnij kilka razy, aby pomóc soczewce przylegać do oka. Analogicznie postąp w przypadku drugiego oka.

Gotowe! Teraz już wiesz, jak się zakłada soczewki kontaktowe. Nie stresuj się, jeśli za pierwszym razem Ci się nie uda. Jeśli odczuwasz dyskomfort po założeniu soczewki, wyciągnij ją, oczyść i spróbuj założyć ponownie. Praktyka czyni mistrza!

Jak przechowywać soczewki kolorowe?

Soczewki kolorowe przechowuj w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, w płynie wielofunkcyjnym. O czym musisz pamiętać? O jego regularnym czyszczeniu – nie możesz włożyć soczewek do zanieczyszczonego pojemnika. Po każdym wyciągnięciu z niego soczewek płyn należy wymienić na świeży. Specjaliści zalecają, aby pojemnik wymieniać na nowy raz w miesiącu – dla bezpieczeństwa i zachowania higieny wzroku.

Przed włożeniem soczewek do pojemnika, pamiętaj o ich czyszczeniu, aby usunąć zanieczyszczenia. Wystarczy umieścić soczewkę na dłoni, nałożyć na nią kilka kropli płynu i delikatnie pocierać jej powierzchnię palcem przez około 20 sekund z każdej strony.

Nie wiesz na jakie soczewki się zdecydować? Odwiedź sklep internetowy Optiland.pl, gdzie znajdziesz kolorowe soczewki od renomowanych producentów, w pełni bezpieczne i przebadane.

Pamiętaj, że soczewki kontaktowe to wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.