Mapa myśli to szczególna forma notowania, skupiona na zwiększeniu efektywności nauki i zapamiętywania materiału. Kolory, rysunki i podkreślenia angażują do pracy drugą półkulę mózgu, dzięki czemu zwiększa się nasza koncentracja i łatwość kojarzenia za pomocą słów kluczowych.

Mapa myśli – jak tworzyć?

Podstawą jest duży format kartki, na której nie będziemy musieli pisać małymi literkami. W jej centralnej części piszemy czego będzie dotyczyć, za pomocą kilku słów lub rysunku. Najlepiej zrobić to kolorowymi przyborami, aby jeszcze bardziej wpłynąć na proces zapamiętywania. Od środka kartki powinny odchodzić linie, aby zaznaczyć najważniejsze słowa kluczowe. Następnie należy po kolei dopisać ważne i mniej ważne informacje, w formie skrótowej, aby pobudzić nasz mózg do myślenia i tworzenia pełnej definicji. Mapa myśli ma służyć łatwemu powtarzaniu materiału, bez konieczności nauki na pamięć.

mapa-mysli
Mapy myśli

Podstawą jej skuteczności jest występowanie wyraźnych haseł, podkreślonych dodatkowo kolorami i prostymi rysunkami. Gdy pomyślimy o danym słowie powinniśmy pamiętać użyty kolor lub wzory, a następnie przypomnieć sobie resztę informacji. Ten sposób cechuje długotrwały efekt, w przeciwieństwie do nauki na pamięć, kiedy materiał umyka z naszej głowy już po tygodniu.

Wskazówki jak tworzyć mapę myśli:

  1. Używaj obrazów i symboli na całej stronie
  2. Najważniejsze słowa pisz większymi literami i oznaczaj je wieloma kolorami
  3. Używaj różnych wielkości i stylów pisania
  4. Daj się ponieść wyobraźni – twórz abstrakcyjne mapy
  5. Umieszczaj na mapie problemy i skojarzenia, oprócz koniecznych informacji
  6. Rozmieszczaj elementy w sporych odstępach, aby całość była jak najbardziej przejrzysta

Mapy myśli na komputerze

Technologia umożliwia stworzenie map myśli na komputerze, powstało w tym celu wiele programów, oferujących coraz więcej funkcji. Niektóre z nich to: FreeMind, MindManager, Mind Mapper Professional, Nova Mind oraz Intellect Map.

Jest wielu zwolenników, a także przeciwników tej metody. Ci drudzy podkreślają, że stymulowanie kreatywności i wyobraźni jest znacznie większe, gdy mamy przed sobą kartkę papieru. Jednak gdy brakuje czasu, a mamy do wykonania kilkanaście map myśli możemy skorzystać z komputera, aby usprawnić swoją pracę. Warto wiedzieć, że jest taka możliwość.

Skuteczność map myśli

Metoda ta pomaga zsynchronizować pracę obu półkul mózgu oraz wykorzystać wrodzoną intuicję. W jednym z doświadczeń stwierdzono, że mapy myśli mają wyraźny wpływ na przypominanie informacji. Ludzie używający map myśli polepszyły zdolność kojarzenia aż o 10%.

Każdy ma inną metodę na naukę, często jest ona wdrożona przez rodziców lub nauczyciela w podstawówce. W późniejszych latach tylko kwestia przyzwyczajenia decyduje o wykorzystywaniu danej formy przyswajania materiału. Wszystko idzie do przodu, naukowcy opracowują coraz bardziej skomplikowane sposoby tworzenia notatek, warto więc spróbować czegoś nowego, co usprawni proces nauki i poprawi zdolność zapamiętywania.

0 Udostępnień
Od zawsze lubiłam pisać i cieszę się, że mogę to wykorzystywać. Moje zainteresowania nie są ściśle sprecyzowane i wciąż szukam dla siebie jak najlepszej drogi. Lubię odpoczynek na świeżym powietrzu, gotowanie i dobrą książkę. Kontakt: paulajakubasik@gmail.com

2 KOMENTARZE

  1. dobrymi tabletkami okazały się dla mnie akurat Slimcea. Stosowałam je nie przerwanie przez 3 miesiące. Tyle trwa pełna kuracja. Początek słaby ale koniec genialny. Spadek wagi bliski 15kg po pełnej kuracji

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.