Niektóre urządzenia RTV i AGD powstały z myślą o konkretnych potrzebach użytkownika. Choć mogłoby się wydawać, że bez trudu poradzimy sobie bez nich lub zastąpimy je innymi, to tak naprawdę znacznie lepiej byłoby po prostu z nich skorzystać.

sprzety-ktorych-nie-masz-w-domu

Są to bowiem produkty, które zostały zaprojektowane tak, aby ułatwiać nam życie. Które z nich warto zaprosić do swojego domu?

Chłodziarka do wina

chłodziarka-do-wina

Winiarka, czyli chłodziarka do wina, z pewnością nie może być traktowana na równi z lodówką. Taki sprzęt widujemy najczęściej przede wszystkim w restauracjach oraz w domach koneserów.

Tymczasem każdy, kto lubi tego rodzaju trunek, powinien z niej korzystać. Dlaczego? Wino musi leżakować i dojrzewać w odpowiednich warunkach. Istotna jest nie tylko właściwa temperatura i wilgotność, ale również sama pozycja przechowywania.

W zwykłej lodówce warunki przechowywania ciągle się zmieniają (otwieramy drzwi). Poza tym jej wnętrze nie jest przystosowane do układania w nim butelek, a wino powinno mieć stały kontakt z korkiem (w trakcie dojrzewania korek musi być zanurzony w trunku, ponieważ kiedy jest suchy – nie stanowi już szczelnego zamknięcia). 

Lodówka nie zastąpi chłodziarki do wina również dlatego, że trzymamy w niej różne produkty, a ich zapach przenika do trunku, nawet w przypadku zamkniętych butelek. Natomiast winiarka – jak sama nazwa wskazuje – służy wyłącznie do przechowywania wina. Chłodziarki tego typu oferują trzy rozwiązania zaprojektowane w szczególności z myślą o winie. Są to:

  • drzwiczki z szybą nieprzepuszczającą promieni UV,
  • pojemnik z wodą, który utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza,
  • odpowiednia temperatura (utrzymywana na stałym poziomie, ponieważ rzadko otwieramy urządzenie).

Przechowywanie wina w winiarce pozwala zadbać o najlepszy zapach i smak trunku. Jeśli więc inwestujemy w dobre wino, korzystnie byłoby pozwalać mu dojrzewać w optymalnych warunkach. Warto wspomnieć również, że takie urządzenia bardzo efektownie prezentują się w kuchni czy nawet w salonie.

Zwłaszcza że niektóre modele posiadają doskonale przemyślane drewniane półki eliminujące wibracje oraz elektroniczny panel sterowania, pozwalający na ustawienie idealnej temperatury chłodzenia. 

Automat do pieczenia chleba

maszyna-do-pieczenia-chleba

Wypiekacz do chleba, czyli automat do pieczenia chleba, to urządzenie nie tylko dla miłośników pieczenia. W końcu z pieczywa korzysta się w każdym domu, a dzięki takiemu urządzeniu nie musimy już codziennie martwić się o to, czy mamy w domu chleb. Możemy też cieszyć się jego świeżością bez biegania po sklepach tuż po ich otwarciu.

Jak działa wypiekacz? Jego obsługa jest banalnie prosta. Wystarczy, że dodamy do siebie odpowiednie składniki (przepisy zwykle dołączone są do instrukcji obsługi) i uruchomimy wybrany program. Maszyna wymiesza i wyrobi ciasto, dopilnuje by wyrosło, a następnie wypiecze chleb.

Większość automatów posiada kilka, a nawet kilkanaście różnych programów pieczenia (np. do chleba tradycyjnego, do chleba tostowego, do bagietek). Co więcej, polecane modele dają nam także wybór w zakresie poziomu wypieczenia, czyli stopnia zarumienienia skórki.

Największą zaletą takich urządzeń wydaje się jednak fakt, że są one programowalne. Możemy więc wieczorem przed pójściem spać, umieścić w automacie wszystkie niezbędne składniki i uruchomić wypiekacz, a ten z samego rana obudzi nas zapachem świeżego, jeszcze ciepłego pieczywa.

Łatwo wyobrazić sobie, jak doskonale smakuje taka kromka chleba o poranku i jak pozytywnie nastraja na kolejny dzień. Poza tym nie wolno zapominać, że samodzielne wypiekanie pieczywa to także inwestycja w zdrowie. W końcu pozwala nam to zachować pełną kontrolę nad tym, co jemy.

Komponowane pieczywa z własnych składników będzie szczególnie ważne dla osób z nietolerancją glutenu czy po prostu stosujących zdrową dietę, opartą na wysokiej jakości produktach spożywczych.

Nawilżacze powietrza

nawilzacz-powietrza

Nawilżanie powietrza jest ważne nie tylko w sezonie grzewczym, ale również latem, jeśli używamy klimatyzacji. Coraz więcej osób ma świadomość, że odpowiednio nawilżone powietrze pozwala zadbać nie tylko o dobre samopoczucie, ale przede wszystkim o zdrowie górnych dróg oddechowych.

Kiedy korzystamy z klimatyzatorów i gdy w domu zaczynają pracować grzejniki, warto wyposażyć się w nawilżacz powietrza. Takie urządzenia dzielimy na modele parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Działanie parowego nawilżacza jest najprostsze – po prostu podgrzewa on wodę, generując parę.

Jednak najbardziej polecane są nawilżacze powietrza ewaporacyjne, które działają za sprawą wentylatora, zasysającego powietrze z pomieszczenia. Można używać w nich zwykłej wody kranowej, bez obaw o zagrożenie dla zdrowia (modele ultradźwiękowe są bezpieczne tylko w połączeniu z wodą destylowaną). Ewaporacyjne nawilżacze działają też cicho i energooszczędnie.

Nadają się do domów, w których mieszkają zwierzęta (w przeciwieństwie do modeli ultradźwiękowych). O nawilżaczach warto pomyśleć przede wszystkim w przypadku często nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza przy katarze i zatkanym nosie. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.