Jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi? Naucz dziecko odpowiedzialności i oszczędzania – niech nauczy się dysponować swoimi funduszami. Są na to proste i skuteczne sposoby.
Nigdy nie nauczysz dziecka oszczędności, kiedy sama będziesz rozrzutna. Jak mówi słynna maksyma: przykład idzie z góry. Oszczędzanie to nie lada wyzwanie, wymaga dużo samozaparcia i wytrwałości.
Dla umilenia dziecku dbania o swoje fundusze warto wymyślić cele, na które przeznaczymy odłożone pieniądze. W przypadku malca może to być wymarzona zabawka lub gadżet. Myśl o nowej rzeczy, w dodatku upragnionej, poskutkuje większą motywacją.
Skarbonka
Spis treści
Skarbonka to idealny sposób na oszczędzanie gotówki szczególnie dla najmłodszych. Najpopularniejsza to tzw. świnka – warto podarować ją dziecku na prezent. Jednak w przypadku nauki odkładania pieniędzy bardziej pomocna może okazać się przezroczysta skarbonka, ponieważ szkrab będzie mógł obserwować, jak zapełnia się ona monetami.
Wytłumacz swojej pociesze, że im mniej miejsca, tym więcej pieniędzy na wymarzony cel. Unikaj posługiwania się nominałem pieniądza, ponieważ tak małe dziecko, i tak nie zrozumie, jaka jest jego wartość.
Kieszonkowe
To metoda idealna dla dzieci w wieku szkolnym – potrafią one już liczyć i nauczą się doceniać wartość pieniądza. Na sam początek nie dawaj dziecku zbyt dużej ilości gotówki – wystarczy 10 zł na tydzień. W tak krótkim czasie nie powinno mieć problemów z zagospodarowaniem pieniędzy – powtarzaj mu, że część może wydać, ale niech pamięta o odkładaniu na wymarzony cel.
Dla zmotywowania malca możesz ustalić z nim, że jeśli odłoży kilka złotych, to Ty pod koniec tygodnia dasz mu drugie tyle.
Dla usprawnienia odkładania monet, warto narysować oś czasu – zaznaczyć datę zakupu, pieniądze, które dziecko odłożyło, oraz kwotę, której jeszcze brakuje do zakupu wyznaczonej rzeczy. Twoja pociecha będzie widziała cel i łatwiej będzie jej do niego dążyć.
Konto w banku
To sposób idealny dla dzieci, które skończyły 13 lat. W tym momencie założenie konta dla juniora oferuje wiele banków, warto skorzystać z takiej możliwości – prowadzenie rachunku zazwyczaj jest darmowe. Gdy dziecko podrośnie, można wyrobić mu kartę płatniczą i ustalić kwoty, które może wydać. Na sam początek, niech będzie to np. 60 zł tygodniowo.
Dobrym pomysłem jest także konto oszczędnościowe, które może zastąpić tradycyjną skarbonkę. Jednak mimo konta w banku, możesz dawać pociesze kieszonkowe co jakiś czas – niech będą to pieniądze przeznaczone na wpłatę na konto.
Jednak trzeba pamiętać, aby nauczyć nastolatka wydawać pieniądze – możesz umówić się z nim, że będzie płacił np. rachunek za telefon.
Tego nie rób!
Takich zachować staraj się wystrzegać!
- Nie dawaj dziecku dodatkowych pieniędzy, kiedy szybko wyda swoje kieszonkowe. To nie nauczy go oszczędzania, musi wiedzieć, że następna wypłata będzie za tydzień lub miesiąc. Niech postara się dobrze rozplanować swoje wydatki, a na pewno na dłużej mu starczy gotówki.
- Nie pozwalaj dziecku wyciągać pieniędzy ze skarbonki. Będzie mogło to zrobić, dopiero gdy będzie ona pełna. Niech odłożona kwota będzie przeznaczona tylko na wyznaczony sobie wcześniej cel.
- Bądź konsekwentna. Jeśli dajesz dziecku kieszonkowe, pamiętaj o tym co tydzień. Nie możesz także ulegać jego zachciankom i kupować wszystkiego, czego zapragnie. Pierwsze, co musisz zrobić w nauce oszczędzania, to pokazać dziecku, że na pieniądze trzeba zapracować.
Koniecznie sprawdź:
- RANKING: Najlepsza Karuzela do łóżeczka
- Najlepsza Mata Edukacyjna RANKING
- Leżaczek bujaczek i huśtawka dla niemowląt RANKING
- Hulajnogi dla dzieci RANKING (z podziałem na wiek)
- Krzesło do biurka dla dziecka RANKING