Rosnąca świadomość wśród kobiet w kwestii badań, którym powinny poddawać się regularnie, może zacząć przekładać się na szybsze wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości zdrowotnych, stawianie diagnozy i wprowadzanie leczenia, również tego ratującego życie.
Jednym z takich badań, o którym należy pamiętać, jest USG piersi, które należy do badań profilaktycznych.
Czym jest badanie USG piersi?
Badanie, jakim jest USG piersi, umożliwia dokładne przyjrzenie się tkance gruczołowej, łącznej i tłuszczowej z pomocą specjalnej sondy ultrasonograficznej. W pierwszej kolejności na skórę aplikowany jest specjalny żel, a następnie lekarz wspomnianą sondą bada tkanki w obrębie piersi, upewniając się, że nie występują w ich zakresie jakiekolwiek nieprawidłowości.
W trakcie takiego badania można postawić wstępną diagnozę, która często jest podstawą do zlecenia bardziej szczegółowych i specjalistycznych badań.
Ultrasonografia piersi jest pomocna w wykrywaniu zmian o charakterze łagodnym i złośliwym, w szczególności u kobiet do czterdziestego roku życia. Warto zaznaczyć, iż wiele kobiet powyżej wspomnianej granicy wieku nie poddaje się ultrasonografii, decydując się wyłącznie na mammografię, która jednak nie zawsze jest w stanie pomóc w wykryciu niektórych niepokojących zmian w obrębie piersi.
Samo badanie zajmuje maksymalnie kilkanaście minut, nie wymaga specjalnego przygotowania, a może pomóc wykryć guzki i inne zmiany oraz wprowadzić stosowne leczenie.
Kiedy warto umówić się na wizytę i poddać się badaniu USG piersi?
Przeprowadzenie ultrasonografii piersi jest wskazane u kobiet, które podczas samobadania napotkały na niepokojące zmiany, zgrubienia, wyczuwalne guzki. Charakter takich schorzeń wcale nie musi wiązać się od razu z występowaniem złośliwych zmian nowotworowych, jednak ich wczesne wykrycie i zdiagnozowanie, czym są, może być bardzo pomocne w leczeniu.
Na badanie zgłosić się powinny również kobiety, które na co dzień odczuwają dotkliwe bóle piersi. Warto tutaj zaznaczyć, iż wspomniane dolegliwości nie muszą mieć związku z cyklem miesiączkowym. Jeżeli bóle nie ustępują, a znając swoje ciało ciężko zaliczyć je do objawów zbliżającej się miesiączki, dobrym pomysłem jest umówienie się na wizytę w celu wykonania USG piersi.
Niepokojącym objawem będzie ponadto zmiana kształtu piesi. Jeśli pojawiają się w nich pewnego rodzaju deformacje, zmiana wielkości, zaczynają wyglądać nienaturalnie, należy skonsultować tę kwestię z lekarzem. Powodem do badania jest ponadto jakikolwiek wyciek z brodawek i powiększenie węzłów chłonnych.
Na badanie USG uczęszczają również kobiety, u których już zdiagnozowano zmiany nowotworowe bądź są po przebytym leczeniu z tego powodu.
Co można wykryć, decydując się na badanie USG piersi?
Zakres zmian, jaki można wykryć z pomocą ultrasonografii, jest szeroki. Należą do nich krwiaki, ropnie piersi, mleczne torbiele, łagodne schorzenia w postaci guzków, guzy złośliwe, nacieki, czy zwapnienia w zakresie tkanki piersiowej.