Zapał do treningu to dobra rzecz, lecz czasem działa na niekorzyść. Głównie wtedy, gdy przeradza się obsesję. Wówczas bardzo łatwo o przetrenowanie.
Spis treści
Kto jest zagrożony przetrenowaniem?
Odpoczynek w międzyczasie treningów, szczególnie tych intensywnych, jest bardzo istotną częścią. Wiedzieć o tym powinien każdy sportowiec, lecz niektórzy z różnych przyczyn rezygnują z odpoczynku.
Najczęściej problem ten dotyczy osób nadmiernie ambitnych, chcących dokonać więcej w krótkim czasie. Nie wiedzą jednak, że w ten sposób w niczym sobie nie pomogą.
Nadmierny wysiłek fizyczny powoduje w organizmie stres. Sport przestaje być przyjemnością, a zaczyna być przeszkodą.
Zagrożeni nadmiernym treningiem są kulturyści pragnący zyskać jak największą masę mięśniową.
To problem również osób cierpiących na zaburzenia odżywiania, które morderczym treningiem chcą spalić jak największą liczbę kalorii. Czasem zaburzenia pokrywają się ze sobą, na przykład kulturyści mogą cierpieć na zaburzenia żywienia.
Objawy przetrenowania
Nawet jednorazowe przetrenowanie daje się we znaki. Pojawiają się takie objawy jak ból mięśni, senność, duszność, nadmierne pocenie się. Kondycja znacząco spada, pojawiają się zawroty głowy, wysokie tętno nawet w czasie odpoczynku.
Długotrwałe przetrenowanie znacząco pogarsza stan fizyczny – osoby takie cierpią na niedobory witamin i minerałów, borykają się z brzydką cerą w ziemistym kolorze, podkrążonymi oczyma, cierpią z powodu wypadających włosów.
Kobiety zaczynają mieć poważne problemy z cyklem miesiączkowym. Pojawiają się częściej kontuzje, nic nie idzie tak jak powinno, nie ma żadnych postępów ani taki człowiek nie rozwija się. Uparte zwiększanie treningów to w takim momencie czyste szaleństwo.
Trzeba koniecznie dać sobie odpocząć choćby kilka dni, a po tym czasie pamiętać, by w treningach robić również przerwy co jakiś czas, choćby jeden dzień na regenerację.
To pomaga w sporcie i z pewnością nie jest marnotrawstwem czasu! Jest to konieczne dla zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego.