Wątroba to bez wątpienia jeden z najważniejszych narządów. Codziennie wykonuje ponad 500 funkcji! Nic dziwnego więc, że powinno się o nią dbać każdego dnia, ponieważ jej uszkodzenie może doprowadzić do poważnych chorób wątroby.
Wątroba bierze udział prawie we wszystkich procesach metabolicznych, w tym w przemianie tłuszczów, cukrów, białek, substancji odżywczych, leków i toksyn.
Kluczem zdrowej wątroby jest prowadzenie aktywnego trybu życia, odpowiednia dieta, a także suplementacja. Pamiętać przy tym należy, że nie można bagatelizować żadnych objawów z jej strony, które mogą sygnalizować poważne choroby wątroby.
Najbardziej niebezpieczne choroby dla wątroby
Spis treści
Za bardzo niebezpieczne choroby wątroby uznaje się nowotworowe choroby wątroby i dróg żółciowych oraz zapalenie wątroby typu B i C. Niestety nie dają one żadnych objawów we wczesnym okresie, a wykrywane są najczęściej przypadkowo przy okazji diagnozie lub leczeniu innych chorób.
Innymi częstymi schorzeniami są: stłuszczenie wątroby (NAFLD), alkoholowe uszkodzenie wątroby oraz polekowe uszkodzenie wątroby. Jeśli choroba wątroby trwa dłużej niż sześć miesięcy, jest to wtedy stadium przewlekłe.
Najczęstszą chorobą tego typu jest marskość wątroby, prowadząca do nieodwracalnych uszkodzeń tego narządu, przez którą w latach 1995-2005 umarło średnio 15 na 100 000 Polaków.
Andrzej Habiora w pracy pt. „Choroby wątroby zagrożeniem Europy w XXI wieku” zauważa, że w Europie zwiększa się zachorowalność na zapalenia wątroby wywołane wirusem hepatitis C, wzrasta też liczba chorych na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, która jest wynikiem otyłości, zespołu metabolicznego i cukrzycy.
Niepokojące jest to, że rośnie również liczba zachorowań na raka wątrobowo-komórkowego. Zgodnie z danymi epidemiologicznymi dotyczy on 2-44% Europejczyków, co może oznaczać, że w najbliższych dekadach będzie to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy.
Objawy uszkodzenia wątroby
Choroby wątroby mają często nieoczywiste objawy, które mogą być niewłaściwie interpretowane lub przypisywane innym schorzeniom. Najczęstszymi objawami uszkodzenia wątroby są: zmęczenie, apatia, nadmierna senność, zaburzenia koncentracji, nudności i wymioty, jadłowstręt.
W przypadku marskości wątroby do popularnych objawów zalicza się też odbijanie się pokarmu czy ogólnie gorsza tolerancja wysiłku.
Do listy początkowych objawów marskości dochodzą później tak zwane objawy ostre, które wprost wskazują na chorobę wątroby – może to być krwawienie z nosa i dziąseł, powstawanie siniaków, pajączki wątrobowe, rumień dłoniowy czy krwotoki z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Przyczyny chorób wątroby
Jedną z najpoważniejszych przyczyn chorób wątroby jest otyłość. Najnowsze badania opublikowane w „The Journal of Pediatrics” i przeprowadzone przez profesor Jennifer Woo Baidal z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons wskazują, że już otyłość u 3-latków może zwiększyć ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Zaznacza przy tym, że samo schudnięcie nie oznacza od razu zdrowej wątroby. Wprawdzie zmniejszenie masy ciała o 10% w ciągu 6 miesięcy przynosi korzyści zdrowotne, ale musi się to odbywać w sposób kontrolowany i jak najbardziej zrównoważony (między innymi unikać należy spożywania przetworzonej żywności, alkoholu i papierosów).
Nie zaleca się przekraczać 1 kilograma na tydzień – tylko wtedy można mówić o prawidłowej poprawie parametrów biochemicznych, ponadto znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
Drugim powodem chorób wątroby jest brak aktywności fizycznej. Regularny ruch ma zbawienny wpływ na cały organizm i wszystkie narządy, ale jest szczególnie ważny dla wątroby. Dzięki niemu zostaje spalony nadmiar toksycznych węglowodanów i tłuszczów, do tego poprawia się ukrwienie, co nie tylko pomaga w odchudzaniu, ale przyspiesza regenerację mięśni i narządów.
Specjaliści zalecają, aby w tygodniu przeznaczyć minimum 150 minut na wysiłek, pamiętając o przerwach między ćwiczeniami, a także urozmaiceniu – według nich to treningi siłowe zapobiegają nadmiernemu niszczeniu mięśni, a przy tym chorobom wątroby.
Na koniec jeszcze raz warto podkreślić, że od choroby wątroby uchronić może odpowiednia dieta oraz regularne ćwiczenia. Nie bez znaczenia jest również suplementacja, czyli sięganie po preparaty, które mają chronić wątrobę, a także zmniejszyć dolegliwości spowodowane nieprawidłową dietą, działaniem substancji toksycznych czy zapaleniem wątroby.
Zadaniem leków na wątrobę jest uzupełnianie ubytków powstałych na skutek choroby wątroby, co umożliwia szybszą regenerację uszkodzonych komórek wątrobowych.
Jest też dobra wiadomość dla kawoszy – zdaniem doktor Reginy Wierzejskiej z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że kawa ma wiele prozdrowotnych właściwości, między innymi zwiększa potencjał całego organizmu i chroni przed demencją, chorobą Alzheimera, niektórymi nowotworami, a przede wszystkim przed rakiem wątroby.
Oznacza to, że tego czarnego napoju nie trzeba eliminować ze zdrowej diety, jest ona nawet produktem polecanym, umieszczonym w znowelizowanej Piramidzie Zdrowego Żywienia z 2016 roku. Ważne jest, aby nie przesadzać z jej ilością – regularnie powinno się ją pić w umiarkowanych ilościach, czyli 3-4 filiżanek, i najlepiej bez mleka i cukru.
Źródła:
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,29005,otylosc-uszkadza-watrobe-juz-u-osmiolatkow.html
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,27427,eksperci-regularne-picie-kawy-zmniejsza-ryzyko-wielu-chorob.html
- http://www.czytelniamedyczna.pl/3080,choroby-watroby-zagrozeniem-europy-w-xxi-wieku1.html
- http://farmacja.net/czynniki-zagrazajace-watrobie-w-xxi-wieku
- http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101580,10534091,Watroba__genialna_sprzataczka__ale_do_czasu___.html
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412903,eksperci-suplementy-diety-sa-potrzebne-zdrowe-odzywianie-nie-wystarczy.html