Każdy człowiek wie o tym, że uzależnienia są dla nas bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że coś praktycznie przejmuje nad nami kontrolę.

Cierpi na tym nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Uzależnienie od alkoholu, jedzenia, narkotyków, palenia – wszystkie nałogi są w stanie zniszczyć nasze życie.

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby człowieka, który właśnie z takiego powodu zaprzepaścił wszystko.

Jeżeli my nie jesteśmy od czegoś uzależnieni to trudno jest nam sobie wyobrazić, że na przykład jedzenie może mieć nad kimś taką moc. Jak to możliwe, że nie jesteśmy w stanie kontrolować swojego głodu?

W umyśle człowieka bez takiego problemu jest to wręcz abstrakcja – przecież to my podnosimy rękę i to my wkładamy do ust kolejny batonik, czy kawałek pizzy. Nie rozumieją oni jednak tego, że uzależnienie tak właśnie działa. Nie ma wtedy znaczenia nasze zdrowie, stan konta, opinie znajomych czy rodziny. Wiemy tylko tyle, że jeżeli nie zaspokoimy “głodu” to nie damy rady się uspokoić.

W życiu możemy uzależnić się praktycznie od wszystkiego, ale to właśnie wymienione rzeczy najczęściej wywołują u nas problemy. Warto na co dzień przypominać sobie o tym, jaki ma to faktycznie wpływ na nasze zdrowie, bo być może w końcu to te argumenty sprawią, że poprosimy o pomoc lub samodzielnie spróbujemy porzucić dany nałóg.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że nigdy nie jest na to za późno – bez względu na Twój wiek i to, ile lat już tkwisz w danym uzależnieniu.

Każdy z nas ma o tyle szczęścia, że zawsze możemy coś zmienić i pomóc nam może w tym strona, gdzie znajdziesz najlepsze porady i informacje o tym jak zadbać o swoje zdrowie i przerwać złe nawyki.

Owszem, z czasem być może będzie dookoła nas coraz mniej ludzi, którzy będą chcieli nam pomóc i którzy będą w nas wierzyć – ale do samego końca tylko Ty musisz tak naprawdę wierzyć w swoje intencje i powodzenie kolejnej podejmowanej próby.

Tak długo, jak długo masz jeszcze swoje zdrowie – tak długo warto walczyć o jego zachowanie i odzyskanie kontroli nad swoim życiem.

Wpływ nadwagi na zdrowie człowieka

Nadwaga niestety mocno wpływa zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Każdy lekarz powie nam, że to właśnie na to zwraca on uwagę po wejściu pacjenta do gabinetu. Czasami pacjenci nawet skarżą się na to, że przyszli do specjalisty w innej sprawie – a on polecił mi odchudzanie.

Tutaj jednak zwykle odzywa się po prostu nasza niska samoocena i kompleksy – lekarz nie ma tutaj przecież na myśli nic złego i dla niego nadwaga to wyłącznie problem medyczny. Im więcej ważymy – tym słabsze jest nasze serce, stawy, cały organizm. Możemy się buntować i kłócić z lekarzem – albo zaakceptować prawdę i spróbować coś z tym zrobić.

wplyw-nadwagi-na-zdrowie-czlowieka

Na pewno doskonale wiemy też tak naprawdę, że ta nadwaga nam nie służy – to przecież my żyjemy w naszym ciele na co dzień. Mamy problemy z tym, żeby podbiec na autobus i bardzo mocno się przy tym pocimy.

Trudno nam się oddycha, jeżeli akurat zdarzyło nam się wejść po schodach. Po każdym posiłku jesteśmy senni, nie mamy na nic siły i mamy ochotę tylko się położyć. Takie życie na pewno nie jest dla nas przyjemne i satysfakcjonujące.

Mimo to ciężko jest nam przerwać to “błędne koło”, bo jedzenie jednocześnie sprawia przecież, że przez tą krótką chwilę jesteśmy szczęśliwi.

Tutaj właśnie dochodzi element łączenia emocji i jedzenia – staje się ono dla nas sposobem na ucieczkę do problemów. Jeżeli jemy – nie musimy już niczym innym się martwić.

A jak spożyjemy o wiele za dużo jedzenia to jesteśmy już tak pełni i zmęczeni, że wszelkie troski odchodzą w zapomnienie – teraz musimy przecież skupić się raczej na bólu żołądka. Pamiętaj, że nawet jeżeli po objedzeniu się nie wymiotujesz i nie zaczynasz obsesyjnie ćwiczyć – w dalszym ciągu jest to zaburzenie odżywiania, które tak samo Ci szkodzi.

To właśnie dlatego wspominamy tutaj też o tym, jaki ma to wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Uzależnienie od jedzenia sprawia, że tyjemy – a jak tyjemy to powoli też często wycofujemy się ze społeczeństwa.

Boimy się wejść w jakikolwiek związek z powodu niechęci do własnego ciała i nie chcemy też jeść w towarzystwie innych ludzi – cały czas mamy wrażenie, że jesteśmy oceniani. W ten sposób po prostu nie da się żyć.

Wpływ palenia i picia na nasze zdrowie

O szkodliwości nikotyny tak naprawdę chyba nie trzeba nawet za dużo mówić – wszyscy wiemy, jak wyglądają nasze płuca po kilku latach trwania w nałogu. Tutaj grożą nam przede wszystkim różnego rodzaju choroby płuc – a najgorszy będzie nowotwór. Jest on bardzo niebezpieczny i ogromna ilość pacjentów umiera niedługo po otrzymaniu takiej diagnozy.

Nikt jednak nie rzuci palenia za nas – bez względu na to, jak dużo krytyki otrzymamy od naszych bliskich, sami musimy tego chcieć. Podobnie wygląda to z alkoholem. Doskonale wiemy przecież, że będąc pod jego wpływem bywamy niebezpieczni, nieprzyjemni.

Nasza rodzina nie może na nas polegać. Mnóstwo osób w wyniku tego problemu traci pracę, pieniądze, rodzinę – wszystko. A mimo to dalej w jakiś sposób są w stanie zawsze znaleźć alkohol – na tym niestety właśnie polega silny nałóg.

Lata palenia czy picia zawsze pozostawiają ślad w naszym organizmie – co nie zmienia faktu, że im wcześniej rzucimy, tym istnieje większa szansa na to, że uda nam się jeszcze uniknąć tych najpoważniejszych problemów. Jeżeli cenisz sobie swoje zdrowie – poproś o pomoc i wyrwij się ze szponów uzależnienia. Warto to zrobić – jeżeli nie dla siebie to dla swoich bliskich.

Czy tabletki mają wpływ na zdrowie?

Mamy świadomość tego, że narkotyki to najgorsze, po co możemy sięgnąć. Problem jednak w tym, że najczęściej ta nazwa kojarzy nam się tylko z tymi nielegalnymi substancjami, po które jednak większość z nas nigdy nie sięgnie.

Nie dostrzegamy tego, że my sami w codziennym życiu już i tak niszczymy swoje zdrowie. W jaki sposób? Chociażby sięgając po tabletki przeciwbólowe w pierwszej chwili, gdy tylko dopadnie nas ból.

czy-tabletki-maja-wplyw-na-zdrowie

Uzależniamy się od leków na ból, na sen, na zaburzenia psychiczne, na uspokojenie. Nie patrzymy na nie w taki sam sposób, jak na ciężkie narkotyki – ale efekty są niestety bardzo podobne. Możemy nawet bez problemu funkcjonować w codziennym życiu, a i tak nie zmieni to faktu, iż mamy problem i nasz organizm w końcu wyciągnie konsekwencje.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.