Wypad w góry jest świetną okazją do relaksu na świeżym powietrzu i spędzenia czasu z całą rodziną. Polskie góry są piękne o każdej porze roku, a zmieniający się krajobraz jedynie dodaje im charakteru.

Jednak do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować – szczególnie jeśli planujesz trekking z dziećmi. Zobacz, co warto mieć pod ręką i jak uniknąć stresujących niespodzianek!

Na taką wycieczkę możesz zabrać dziecko w każdym wieku – wystarczy tylko wybrać odpowiedni szlak. Niektóre z nich dostępne są nawet z wózkiem, na inne lepiej wybrać się z nosidłem. Wyprawa w góry z dzieckiem wymaga nieco planowania i prawidłowego oszacowania trudności trasy.

w-gory-z-dzieckiem

Jednak zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek – być może rozbudzisz w swoich pociechach pasję do górskich wędrówek? Przed wyjazdem dowiedz się, co można robić w okolicy i na co przygotować się podczas wycieczki.

Atrakcje w górach

Wycieczka w góry to nie tylko trekking – można tam spędzać czas na wiele sposobów. Miejscem wartym odwiedzenia na pewno jest Rabkoland – park rozrywki dla dzieci, który oferuje zabawę dla całej rodziny. Wśród licznych atrakcji coś dla siebie znajdą zarówno maluchy, jak i starsze dzieci, a nawet rodzice.

Polskie góry oferują również sporo atrakcji uzdrowiskowych jak baseny termalne czy pijalnie wód mineralnych, a także liczne muzea i warte zobaczenia zabytki. Wakacje w górach nie muszą więc koniecznie oznaczać jedynie górskich wędrówek.

Co musisz ze sobą zabrać?

Odpowiedni ekwipunek jest konieczny, aby czuć się bezpiecznie, warto przygotować się na różne sytuacje. Idąc z dzieckiem w góry, koniecznie zabierz:

  • odzież na różne warunki atmosferyczne – w górach pogoda może zmieniać się bardzo gwałtownie, dobrze więc sprawdza się ubiór „na cebulkę”, czyli dokładanie lub zdejmowanie warstw w zależności od aktualnej temperatury.
  • pelerynę przeciwdeszczową – nowoczesne kurtki i plecaki są w pewnym stopniu odporne na deszcz, jednak najlepszą ochronę z pewnością dadzą solidne peleryny.
  • opatrunki, lekarstwa, krem z filtrem UV – warto mieć pod ręką materiały, którymi opatrzysz zdartą piętę czy podrapane kolano, przydać mogą się również środki przeciwbólowe.
  • naładowany telefon i powerbank – to bardzo ważne, szczególnie jeśli wybierasz się na dłuższe wędrówki.
  • papierową mapę – przyda się w przypadku awarii telefonu.
  • latarkę – dzięki niej łatwiej rozpoznasz teren, jeśli wędrówka za bardzo się przedłuży i zacznie robić się ciemno.
  • jedzenie i napoje – pamiętaj, że długa wędrówka wzmaga apetyt i pragnienie, spakuj więc odpowiednią ich ilość.
  • zapas środków czystości, chusteczek higienicznych i żelu do dezynfekcji rąk.

Jak zaplanować wycieczkę?

Pamiętaj, że trekking z dzieckiem pewnie będzie znacznie wolniejszy, niż przewidują to mapy turystyczne. Maluch może potrzebować częstszych przerw na odpoczynek. Musisz to uwzględnić, szacując czas przejścia trasy.

Dobrym pomysłem będzie też stopniowe wdrażanie dziecka w górskie wycieczki. Aby go nie zniechęcić, na początek wybierz łatwą i krótką trasę. Dzięki temu lepiej poznasz możliwości swojej pociechy.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.