Piękny uśmiech to marzenie każdego. Niestety, niewiele osób jest obdarzonych przez naturę białymi i prostymi zębami.

Choć zarówno jedna, jak i druga kwestia jest niezwykle istotna, wybielanie pozostawmy dziś na boku i zajmijmy się problemem, który dotyczy nie tylko dzieci i nastolatków, ale nierzadko również osób dorosłych – wadami zgryzu.

Jak można je leczyć i czy warto podjąć to wyzwanie w każdym wieku? Sprawdź, co radzą specjaliści!

Jakie są przyczyny wad ortodontycznych?

Wszystkie wady zgryzu są wynikiem nieprawidłowości w budowie szczęki lub żuchwy (nierzadko obydwu kości), a także zaburzeń zębowych. Oczywiście przyczyny tych wad są zróżnicowane, od genetyki począwszy, poprzez nieprawidłowości występujących podczas życia płodowego, a na złych nawykach skończywszy.

wady-zgryzu

Wiele wad zgryzu to konsekwencje wczesnej próchnicy zębów, a także zbyt szybkiej utraty mleczaków. Niekiedy przyczyną późniejszych problemów bywają urazy poniesione w dzieciństwie.

Kto leczy wady zgryzu?

Leczeniem wad zgryzu zajmuje się ortodonta. Lekarzy tej specjalności można znaleźć w każdym dużym mieście, a także w wielu mniejszych miejscowościach. Warto udać się do specjalisty, który pomógł już komuś, kogo znamy – to naturalne, że wolimy zaufać w kwestii tak ważnej jak zdrowie osobie niezupełnie obcej.

Innym sposobem na znalezienie odpowiedniego lekarza jest wpisanie w wyszukiwarkę odpowiedniego hasła, np. ortodonta Kraków, przejrzenie kilku proponowanych witryn oraz weryfikacja pozyskanych wiadomości na forach internetowych.

Jaką mam wadę ortodontyczną?

Twoją wadę najlepiej zidentyfikuje i określi lekarz, ale jeśli chcesz przed wizytą dowiedzieć się możliwie dużo na temat nieprawidłowości zgryzu, a także sposobów ich leczenia, warto zapoznać się z najbardziej typowymi wadami ortodontycznymi. Specjaliści dzielą je wszystkie na:

  • poprzeczne;
  • przednio-tylne;
  • pionowe;
  • zębowe.

Do wad poprzecznych należą:

  • zgryz krzyżowy – zęby dolne zachodzą na górne bez przesunięcia kości żuchwy;
  • boczne przemieszczenie żuchwy – zęby dolne zachodzą na górne, a żuchwa przesunięta jest w jedną stronę;
  • zgryz przewieszony – zęby górne boczne zachodzą zbyt mocno na boczne zęby dolne i nie kontaktują się z nimi prawidłowo.

Wady przednio-tylne obejmują m.in. przodo- i tyłozgryz. W przodozgryzie zęby żuchwy są wysunięte ku przodowi w stosunku do zębów szczęki, natomiast w tyłozgryzie występuje sytuacja odwrotna – zęby żuchwy są cofnięte w stosunku do zębów szczęki.

Pionowe wady zgryzu to zgryz otwarty (zęby górne nie kontaktują się z dolnymi) oraz głęboki (zęby górne za bardzo nachodzą na zęby dolne). O wadach zębowych mówi się w przypadku szparowatości (zbyt dużych odstępów między poszczególnymi zębami) oraz stłoczenia zębów.

zgryz

Jak leczyć wady zgryzu?

O sposobie leczenia wad zgryzu zawsze decyduje ortodonta. Poza klasycznymi metodami korekcji zgryzu takimi jak aparaty stałe i ruchome, na rynku dostępne są również sposoby innowacyjne, na przykład przezroczyste nakładki na zęby.

Znaczące wady ortodontyczne leczy się również operacyjnie, jednak tę metodę, ze względu na jej inwazyjność stosuje się wyłącznie u dorosłych pacjentów – organizm musi zakończyć etap wzrostu.

Choć leczenie ortodontyczne zwykle kojarzone jest z poprawą naszego wyglądu, warto wiedzieć, że estetyka jest tylko jedną z przyczyn, dla której wady zgryzu trzeba korygować. I to wcale nie najważniejszą.

Nieprawidłowy zgryz może być przyczyną szybszej utraty zębów ze względu na ich wadliwe ułożenie i zły rozkład nacisku podczas jedzenia. Wady zgryzu mają także swoje negatywne konsekwencje dla przebiegu trawienia, o czym także należy pamiętać.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.